Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny: Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogę"! Sprawdź najnowsze notowania kursów walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny: Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogę"! Sprawdź najnowsze notowania kursów walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

EU: Dziś o godz. 11:00 Komisja Europejska przedstawi uaktualnienie prognoz makroekonomicznych dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski.

PL: O godz. 14:00 NBP opublikuje opis dyskusji na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w styczniu br. RPP kontynuuje cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

US: O godz. 14:30 poznamy natomiast dane o inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych w styczniu. Według konsensusu prognoz wskaźnik CPI wzrośnie do 7,3% r/r z 7,0% r/r, a wskaźnik bazowy, tj. CPI bez cen żywności i energii do 5,9% r/r z 5,5% r/r w grudniu. Inflacja w USA zbliża się do szczytu w tym cyklu, a wskaźnik CPI powinien się stopniowo obniżać w dalszej części roku. Pomimo tego dynamika cen pozostanie wysoka, co wraz z ciasnym rynkiem pracy i szybko rosnącymi wynagrodzeniami wpisuje się w scenariusz rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej Fed w marcu.

 Komentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogęKomentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogę

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego po lutowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które zakończyło się podwyżką stóp procentowych o 50 pkt. baz., utrwaliło oczekiwania na kontynuację zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Kolejnej podwyżki oczekujemy już w marcu o 50 pkt. baz. i taki też scenariusz nakreślił prezes NBP. W ocenie A. Glapińskiego stopa referencyjna na poziomie 3,5%, a nawet 4% nie stanowi zagrożenia dla gospodarki, co jest swego rodzaju forward guidance dla docelowego poziomu stopy referencyjnej.

 

 

Jest to spójne z naszym scenariuszem, który zakłada jej wzrost do 4%

Reklama

Nie wykluczamy silniejszego zacieśniania monetarnego, jeśli nastąpi utrwalenie presji na wzrost silny wynagrodzeń i nasilenie spirali cenowo-płacowej. Wypowiedzi prezesa potwierdziły też determinację banku centralnego do umocnienia złotego. W tym celu RPP podwyższyła stopę rezerwy obowiązkowej, a także podejmuje inne działania. Tak interpretujemy m.in. operacje dostrajające absorbujące płynność na rynku międzybankowym, których celem jest podniesienie stawki POLONIA.

To pokazuje chęć wzmocnienia efektów dokonywanych podwyżek stóp procentowych, co należy ocenić pozytywnie

Dlatego też będą prowadzone zapewne dalsze działania mające na celu wsparcie złotego. Jedną z wymienionych przez prezesa NBP opcji była wymiana przez resort finansów środków z UE bezpośrednio na rynku finansowym, a nie w NBP. Na złotym ciąży obecnie opóźnienie akceptacji Planu Odbudowy przez Komisję Europejską oraz ryzyko inwazji Rosji na Ukrainę, a wygaśnięcie tych czynników ryzyka dałoby dodatkowy impuls dla umocnienia złotego.

Jeśli złoty kontynuować będzie umocnienie to skala koniecznych podwyżek stóp procentowych może być mniejsza, choć w naszej ocenie będzie to oznaczać zmniejszenie prawdopodobieństwa podwyżek stóp powyżej 4%. Nasze oczekiwania co do polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach nie ulegają zatem zmianie.

  Komentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogęKomentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogę

 

Rynki na dziś

Reklama

Częściowa deeskalacja napięcia geopolitycznego w połączeniu z dalszym niewielkim wzmocnieniem narracji A.Glapińskiego w kwestii pożądanego umocnienia złotego (nowością było stwierdzenie o możliwym scenariuszu wymieniania środków unijnych bezpośrednio na rynku, a nie w NBP) sprowadziły kurs EUR/PLN do 7-miesięcznego minimum na poziomie 4,49. Kluczowe z punktu widzenia analizy technicznej i perspektyw złotego pozostaje utrzymanie się notowań poniżej bariery 4,50 PLN za EUR.

Dziś wsparciem dla polskiej waluty mogą być prognozy Komisji Europejskiej

Z kolei hamulcem w umocnieniu złotego – oraz pozostałych walut regionu – mogą okazać się wyższe od oczekiwań dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych, które wpłyną na bardziej agresywne oczekiwania co do stóp procentowych Fed.

Komentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogęKomentarz dzienny – Prezes NBP o stopie referencyjnej: „do 4,0% mamy asfaltową drogę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama