Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy

|
selectedselectedselected
Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś opublikowane zostaną finalne dane PMI dla sektora usług strefy euro, który według szybkiego szacunku, wyniósł w październiku 47,8 pkt. wobec 48,7 pkt. miesiąc wcześniej. Ze względu na finalny charakter publikacji dane te nie powinny mieć wpływu na rynek. Dziś też opublikowany będzie indeks Sentix za listopad, odzwierciedlający oczekiwania inwestorów co do koniunktury w strefie euro. W tym przypadku oczekiwana jest stabilizacja na poziomie -22,0 pkt. wobec -21,9 pkt. miesiąc wcześniej, co wskazywać będzie na stabilizację nastrojów w strefie euro na niskim poziomie.

 

Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 1Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 1

 

Wydarzenia i komentarze

US: Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA (non-farm payrolls) wzrosła w październiku o 150 tys. m/m, czyli nieco mniej niż konsensus rynkowy. W dół, o łącznie 101 tys. etatów, zrewidowano dane za poprzednie dwa miesiące. Nieco wyższa od oczekiwań była natomiast stopa bezrobocia, która wyniosła w październiku 3,9% wobec 3,8% miesiąc wcześniej. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy stopniowo normalizuje się i obniża się zapotrzebowanie na pracowników. Szczególnie widoczne to było w produkcji pojazdów oraz w transporcie, gdzie zatrudnienie spadło o odpowiednio 36 i 12,1 tys. etatów. Zmniejszenie popytu na pracę przekłada się to na złagodzenie presji płacowej. W październiku dynamika płacy godzinowej wyhamowała do 4,1% r/r z 4,3% r/r miesiąc wcześniej. Opublikowane dane wspierają scenariusz stabilizacji stóp procentowych w USA i brak kolejnych podwyżek przez Fed w tym cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Reklama

US: Wskaźnik ISM odzwierciedlający aktywność w amerykańskim sektorze usług spadł w październiku do 51,8 pkt. z 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu, co było wynikiem słabszym od konsensusu rynkowego na poziomie 53,0 pkt. Wyraźnie obniżył się komponent zatrudnienia, co znalazło odzwierciedlenie w słabym odczycie danych non-farm payrolls. Wyraźnie mniej niż oczekiwano obniżył się natomiast subindeks odzwierciedlające ceny usług, co sugeruje uporczywość inflacji cen usług. Wysokie stopy procentowe, a także zacieśnienie warunków monetarnych studzą aktywność ekonomiczną, co powinno sprzyjać rozładowywaniu presji inflacyjnej. Proces ten następować będzie jednak powoli.

 

Zobacz także: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 06.11.23

 

 

GE: Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w cenach stałych we wrześniu o 0,2% m/m po wzroście o 1,9% m/m w sierpniu, co okazało się pozytywną niespodzianką. W danych zwraca uwagę dość głęboki spadek zamówień z rynku wewnętrznego (-5,9% m/m), przy czym drugi miesiąc z rzędu zarejestrowano wzrost zamówień z zagranicy, w tym z innych niż niemiecka gospodarek strefy euro. Jednak na ten moment nie jesteśmy przekonani, że zwiększenie popytu z zagranicy w przemyśle Niemiec już się utrwala.

 

Reklama

Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 2Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 2

 

Rynki na dziś

Nowy tydzień na krajowym rynku finansowym zdominuje oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nasza prognoza zakłada cięcie stóp procentowych o 25 pkt. baz. W takim scenariuszu uwaga przesunie się na narrację posiedzenia oraz prawdopodobnej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego. Potencjalnie mniej gołębi ton członków RPP mógłby nieco wesprzeć złotego oraz trend spadku dochodowości. Tym bardziej, iż ruchy te byłyby spójne z bieżącą sytuacją na rynkach globalnych, gdzie taniejący dolar wspiera wycenę walut rynków wschodzących. Z kolei topniejące oczekiwania co do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA oraz mniejsze od rynkowego konsensusu zwiększenie emisji Treasuries sprzyjają zniżce rentowności obligacji na świecie. W najbliższych dniach poznamy szereg wypowiedzi przedstawicieli największych banków centralnych świata. W świetle niedawno zakończonych posiedzeń Fed, EBC, czy Banku Anglii nie oczekujemy, by mogły one wnieść coś nowego do bieżących oczekiwań rynku co do polityki pieniężnej.

 

Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 3Kolejne posiedzenie RPP i kolejne cięcie stóp? Złoty (PLN) już się przygotował na wstrząsy - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama