Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne czynniki napędzają wzrost cen! Co z inflacją?

|
selectedselectedselected
Kolejne czynniki napędzają wzrost cen! Co z inflacją? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost cen i jego wpływ na inne elementy gospodarcze jest obecnie tematem numer jeden na rynkach. Wygrywa nawet z przesłuchaniem premiera Mateusza Morawieckiego przed Parlamentem Europejskim.

 

Wzrost płac wesprze inflację

Główny Urząd Statystyczny poinformował wczoraj o wzroście płac i wynagrodzenia. Pensje rosną średnio względem zeszłego roku o 8,7%, co jest wynikiem symbolicznie powyżej oczekiwań. Zatrudnienie z kolei o 0,6%. Pamiętajmy, że wskaźnik ten jak każdy średnio ma swoje wady, bo to wcale nie znaczy, że nasze pensje też o tyle wzrosły. Jest to jednak wynik uśredniony dla wszystkich przedsiębiorstw mających minimalnie 10 pracowników. Pokazuje to, że pensje faktycznie rosną szybciej niż inflacja. Z drugiej strony skoro dostajemy jako ogół jeszcze więcej pieniędzy, to najprawdopodobniej będziemy je wydawać, a to tylko nakręca wzrost cen. W rezultacie tworzy się zjawisko określane mianem spirali inflacyjnej. Przy obecnych poziomach nie jest ono jeszcze szczególnie groźne dla gospodarki, ale absolutnie nie powinno się go lekceważyć.

 

Reklama


MF uspokaja rynek

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czerniecki podzielił się w RMF FM informacją, że jego zdaniem inflacja zacznie obniżać się do celu inflacyjnego w przyszłym roku. Dodał również, że powinna powrócić do celu w ciągu kilku do kilkunastu kwartałów. Perspektywa, że inflacja może powrócić do celu w ciągu 1-4 lat wydaje się mało precyzyjna. Z drugiej strony ekspert słusznie zauważa, że wzrost cen nie wymaga zmian w polityce ekonomicznej państwa, gdyż rosnąca inflacja wspiera budżet. Patrząc jednak na rosnącą zarówno stopę procentową międzybankową, jak i na najwyższą od ponad dwóch lat rentowność polskich obligacji można łatwo zauważyć, że rynki oczekują jednak dalszych działań RPP. To właśnie oczekiwanie tych działań powoduje, że złoty mimo wczorajszego przedstawienia w Parlamencie Europejskim wciąż wyceniany jest poniżej poziomu 4,60 zł.

 

Węgrzy podnoszą stopy, ale powoli

Wczorajsza decyzja Banku Centralnego Węgier o podwyżce stóp procentowych o zaledwie 0,15% negatywnie zaskoczyła rynki. Inwestorzy spodziewali się większego wzrostu, czego efektem było osłabianie się forinta względem euro po decyzji. Ruch ten wynikał z faktu, że inwestorzy kupili więcej forintów licząc na wyższe wzrosty, w rezultacie odwracali swoje pozycje inwestycyjne. Sprzedając forinta spowodowali jego spadki. Warto zwrócić uwagę, że Węgrzy obecnie mają o 0,4% niższą inflację niż Polacy i o 1,3% wyższe stopy procentowe. Oznacza to, że ich oszczędności maleją rocznie o niemal 2% mniej niż nasze. Można patrząc na inflację wskazywać nieskuteczność tych działań, ale należy pamiętać, że od maja, gdy zaczęły się podwyżki, inflacja na Węgrzech wzrosła zaledwie o 0,4% a w Polsce o 1,2%.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Przygórzewski

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych


Tematy

wiadomościInformacje jaka stawka płacy realnej równoważy rynek pracy wzrost np. płac odpowiednio do wzrostu cen wzrost płac w polsce wzrost płac wzrost płac 2018 wzrost płac 2016 wzrost płac 2019 komisja europejska wzrost płac wzrost płac dane gus wzrost płac tabela wzrost płac a inflacja gus wzrost płac wzrost płac w budżetówce węgry wzrost płac rekordowy wzrost płac specjalistów i menedżerów wzrost płac niemcy wzrost płac w it wzrost płac minimalnych średni wzrost płac 2012 realny wzrost płac 2017 procentowy wzrost płac w polsce wzrost płac powoduje inflacja a wzrost płac wzrost płac w 2017 roku od kiedy podwyżka płacy minimalnej kiedy podwyżka płacy minimalnej kiedy można zmienić warunki pracy i płacy ile wynosi zus od płacy minimalnej co wchodzi w skład płacy minimalnej brutto jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy co wchodzi w skład płacy minimalnej jak obliczyć koszty płacy kiedy wzrost płacy minimalnej co się wlicza do płacy minimalnej jak wypowiedzieć warunki pracy i płacy jak obliczyć koszty płacy pfron co wchodzi w skład płacy minimalnej 2016 jaki podatek od płacy minimalnej co wlicza się do płacy minimalnej jak napisać pismo o podwyżkę płacy dodatek wyrównawczy do płacy minimalnej - kiedy można go wypłacać jak wyliczyć koszty płacy pfron co jest celem wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (wypowiedzenia zmieniającego) jak z płacy brutto obliczyć netto koszty płacy pfron jak obliczyć koszty płacy pfron jak obliczyć 2018 ile procent od płacy brutto jak napisać podanie o podwyżkę płacy regulamin pracy i płacy kiedy kiedy będzie podwyżka płacy minimalnej co to jest stawka płacy zasadniczej co to są koszty płacy ile wynosi zwolnienie na płacy minimalnej jaki okres wypowiedzenia warunków pracy i płacy co jest liczone od płacy minimalnej kiedy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy ile wynosi składka zus od płacy minimalnej jaka emerytura przy płacy minimalnej kiedy pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy co wpływa na wysokość płacy minimalnej jak wyliczyć koszty płacy ile procent odlicza sie od płacy brutto kiedy wyrównanie do płacy minimalnej aby uświadomić sobie jaką część całkowitych kosztów płacy stanowi płaca netto jaki procent największej płacy stanowi płaca najmniejsza do kiedy ogłoszenie płacy minimalnej od kiedy wzrost płacy minimalnej co odliczamy od płacy brutto kiedy zmiana warunków pracy i płacy co wchodzi w skład płacy zasadniczej co oznacza wzrost płacy minimalnej ile zus od płacy minimalnej ile netto z płacy brutto ile podatku od płacy minimalnej
Reklama
Reklama