Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: Podwyżki stóp procentowych w USA i Wielkiej Brytanii oraz odczyty PMI będą nadawać tempo rynkom

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: Podwyżki stóp procentowych w USA i Wielkiej Brytanii oraz odczyty PMI będą nadawać tempo rynkom | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY 

 

Poniedziałek, 31 października

Tydzień handlowy rozpocznie się od publikacji danych na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z czołowych europejskich gospodarek oraz Japonii. Poznamy również szacunkowe odczyty PKB za trzeci kwartał w strefie euro. Z polskiej perspektywy na poniedziałkowej sesji kluczowy będzie szybki szacunek inflacji konsumenckiej za październik.

Reklama

 

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Japonii za wrzesień - konsensus rynkowy zakłada, że wrześniowa sprzedaż detaliczna w Japonii nieznacznie spadnie w porównaniu do sierpnia: z 4,1% r/r do równych 4% r/r. W przypadku produkcji przemysłowej (wyrównanej sezonowo) zakładany jest spadek o 1% w stosunku do sierpnia (wtedy produkcja wzrosła o 3,4% m/m).

Godzina publikacji: 00:50

 

Indeks PMI dla przemysłu i usług w Chinach za październik - Chińska Federacja Logistyki i Zaopatrzenia (CFLP) pokaże dane na temat przemysłowego i usługowego PMI. Wskaźnik aktywności PMI dla przemysłu we wrześniu wyniósł 50,1 pkt., natomiast prognozy wskazują na odczyt równych 50 pkt. za październik.

Reklama

Godzina publikacji: 02:00

 

Szacunkowy odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce za październik - Główny Urząd Statystyczny opublikuje tzw. szybki szacunek inflacji CPI w październiku. We wrześniu wskaźnik CPI wyniósł 17,2% r/r oraz 1,6% m/m, wyznaczając nowe tegoroczne maksima. Większość analityków jest zdania, że w październiku inflacja CPI w perspektywie rocznej będzie wyższa od odczytu z września, co oznaczałoby wyznaczenie kolejnego nowego szczytu w 2022 roku.

Godzina publikacji: 10:00

 

Reklama

Wstępny odczyt PKB w strefie euro za trzeci kwartał - Eurostat pokaże szacunkowe dane na temat tempa wzrostu gospodarczego (wyrównanego sezonowo) w strefie euro w trzecim kwartale. Prognozy zakładają, że w trzecim kwartale PKB nie zmieni się w stosunku do drugiego kwartału (0%), natomiast PKB w perspektywie rocznej wzrośnie o 2,1%. W drugim kwartale PKB strefy euro wzrosło o 4,1% w perspektywie rocznej i o 0,8% w porównaniu do wcześniejszego kwartału.

Godzina publikacji: 11:00

 

Inflacja zharmonizowana (HICP) w strefie euro za październik - Eurostat opublikuje wstępny odczyt październikowej inflacji HICP dla strefy euro

 

Wtorek, 1 listopada

Reklama

Na wtorkowej sesji kluczowe dla rynków będą decyzja Banku Centralnego Australii  w sprawie stóp procentowych, a także odczyty PMI i ISM z amerykańskiej gospodarki. Pierwszy dzień listopada będzie wolny od sesji handlowej w Polsce z powodu Dnia Wszystkich Świętych.

 

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach za październik - Caixin oraz agencja Markit opublikują najważniejszy odczyt przemysłowego PMI dla chińskiej gospodarki. Prognozy zakładają nieznaczny wzrost wskaźnika w porównaniu do września (równe 49 pkt., wobec 48,1 pkt. miesiąc wcześniej).

Godzina publikacji: 02:45

 

Reklama

Decyzja Banku Australii w sprawie stóp procentowych - na listopadowym posiedzeniu Royal Bank of Australia prognozowana jest kolejna podwyżka stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz oznaczałby wzrost głównej stopy procentowej do 2,85% i kontynuację trwającego od maja cyklu zacieśniana polityki monetarnej w Australii.

Godzina publikacji: 04:30

 

Indeks PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych za październik - indeks aktywności w przemyśle USA publikowany przez agencję Markit. Analitycy spodziewają się znaczącego spadku wskaźnika w porównaniu do września (52 pkt.): wg prognoz przemysłowy PMI za październik wyniesie 49,9 pkt., co oznaczałoby pierwszy w tym roku spadek poniżej symbolicznej granicy 50 pkt. określającej wzrost lub spadek koniunktury w przemyśle.

Godzina publikacji: 14:45

Reklama

 

Indeks ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych, indeks cen płaconych oraz zatrudnienia za październik - indeks ISM jest publikowany przez Institute for Supply Management i jest obliczany na bazie odpowiedzi managerów logistyki w USA, którzy oceniają sytuację w przemyśle w danym miesiącu, odpowiadając na pytanie czy sytuacja w ich branży uległa pogorszeniu lub polepszeniu. Podobnie jak w przypadku PMI, odczyt ISM powyżej 50 pkt. oznacza poprawę, natomiast poniżej oznacza pogorszenie sytuacji w przemyśle. Prognozy składają spadek październikowego ISM do 50,4 pkt., wobec 50,9 pkt. we wrześniu. Poza samym indeksem ISM opublikowane zostaną również indeks cen płaconych oraz indeks zatrudnienia.

Godzina publikacji: 15:00

 

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 4,52 mln baryłek t/t. Prognoza analityków mówi o zmianie na poziomie -0,5 mln baryłek t/t.

Reklama

Godzina publikacji: 21:40

 

Indeks PMI dla przemysłu Nowej Zelandii w październiku

Godzina publikacji: 22:30

 

Środa, 2 listopada

Reklama

Środa upłynie pod znakiem decyzji FOMC w sprawie zmiany stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co jednocześnie jest najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym tego tygodnia. Środowa sesja będzie również obfita w publikacje indeksów przemysłowego PMI, w tym również z Polski. Istotny będzie również październikowy raport ADP w Stanach Zjednoczonych.

 

Indeks PMI dla przemysłu Polski za październik - agencja Markit  pokaże dane na temat przemysłowego PMI za październik. Prognozy zakładają nieznaczny spadek indeksu w stosunku do września - wówczas odczyt wyniósł 43 pkt., natomiast rynkowy konsensus zakłada odczyt na poziomie 42 pkt. w październiku. Taki scenariusz oznaczałby powrót do pogarszających się nastrojów w polskim przemyśle, po wrześniowym odbiciu.

Godzina publikacji: 09:00

 

Reklama

Indeks PMI dla przemysłu Niemiec za październik - agencja Markit oraz BME opublikują dane dotyczące przemysłowego PMI. Prognozowany odczyt to 45,7 pkt., wobec 47,8 pkt. zanotowanych we wrześniu. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby dalsze pogorszenie nastrojów w niemieckim przemyśle i osiągnięcie tegorocznych minimów indeksu PMI. Wraz z odczytem PMI poznamy również dane na temat niemieckiego bezrobocia w październiku.

Godzina publikacji: 09:55

 

Indeks PMI dla przemysłu strefy euro za październik - analitycy prognozują dalsze pogorszenie nastrojów w przemyśle strefy euro. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 46,6 pkt., w porównaniu do 48,4 pkt. osiągniętych we wrześniu. Podobnie jak w przypadku Niemiec, realizacja takiego scenariusza oznaczałaby osiągnięcie tegorocznych minimów indeksu PMI w strefie euro.

Godzina publikacji: 10:00

Reklama

 

Raport ADP z amerykańskiego rynku pracy za październik - firma statystyczna ADP opublikuje dane na temat zmiany zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym, poza rolnictwem. Prognozy analityków mówią o wzroście zatrudnienia o 200 tys. w porównaniu do września, kiedy to zmiana zatrudnienia wyniosła 208 tys. wobec sierpnia.

Godzina publikacji: 13:15

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada spadek zapasów ropy o 0,5 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów wzrosła o 2,59 mln baryłek w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.

Reklama

Godzina publikacji: 15:30

 

Decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - Komitet Otwartego Rynku na listopadowym posiedzeniu po raz kolejny zadecyduje o podwyżkach stóp procentowych w USA. Analitycy spodziewają się kolejnej stanowczej podwyżki o 75 punktów bazowych, co będzie oznaczało wzrost stopy funduszu federalnych do poziomów 3,75-4,00%. Po posiedzeniu FOMC odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Fed Jerome Powella.

Godzina publikacji: 19:00

 

Czwartek, 3 listopada

Reklama

Na czwartkowej sesji kluczowa będzie decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Uwagę rynku będą skupiać również dane na temat zamówień z amerykańskiego przemysłu oraz indeksy PMI i ISM dla usług. W Japonii nie odbędzie się sesja z powodu Dnia Kultury.

 

Decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych - Komitet Polityki Monetarnej (MPC) zgodnie z oczekiwaniami rynku po raz kolejny zdecyduje o podwyżce stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że podwyżka wyniesie 75 punktów bazowych, co oznaczałoby wzrost stopy referencyjnej do 3,00%.

Godzina publikacji: 13:00

 

Reklama

Indeks PMI i ISM dla usług w USA za październik - prognozy dotyczące usługowego ISM wskazują na dalszy spadek nastrojów z 56,7 pkt. we wrześniu do 55,4 pkt. w październiku. Prognoza dot. PMI dla usług to 46,6 pkt. (w porównaniu do 49,3 pkt. we wrześniu). Oprócz tego poznamy również indeksy cen płaconych i zatrudnienia (ISM dla usług) oraz dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówienia w przemyśle za wrzesień.

Godzina publikacji: 15:00

 

Piątek, 4 listopada

Na piątkowej sesji, która będzie pierwszym piątkiem miesiąca, w centrum uwagi rynku znajdą się dane z amerykańskiego rynku pracy - Non Farm Payrolls oraz stopa bezrobocia za październik.

 

Reklama

Raport Royal Bank of Australia na temat polityki pieniężnej w czwartym kwartale

Godzina publikacji: 01:30

 

Indeks PMI dla usług w strefie euro za październik - agencja Markit opublikuje dane na temat usługowego PMI za październik. Analitycy spodziewają się dalszego pogorszenia nastrojów w usługach krajów strefy euro - w poprzednim miesiącu odczyt usługowego PMI wyniósł 48,8 pkt., natomiast prognoza na październik to 48,2 pkt. Realizacja takiego scenariusza, podobnie jak w przypadku przemysłowego PMI, będzie oznaczała pogłębienie tegorocznych minimów wskaźnika.

Godzina publikacji: 10:00

Reklama

 

Zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym za październik (NFP) - Non Farm Payrolls to najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. We wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 288 tys. etatów, natomiast październikowa prognoza zakłada wzrost zatrudnienia o 190 000 etatów. Wraz z danymi NFP zostaną opublikowane również informacje na temat stopy bezrobocia, płacy godzinowej i długości tygodnia pracy.

Godzina publikacji: 13:30

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama