Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: ostatni tydzień handlowy w 2022 roku!

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: ostatni tydzień handlowy w 2022 roku! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

 

Kiedy i gdzie nie będzie sesji handlowych?

Nadchodzący tydzień będzie wyjątkowy na rynkach finansowych - należy liczyć się z niższymi obrotami i z mniejszą zmiennością, a także z tym, że nie w każdym dniu będzie odbywać się sesja handlowa.

Jeśli chodzi o poniedziałek 26 grudnia, to z oczywistych względów będzie on wolny od sesji handlowej w zasadzie na całym finansowym świecie. Zamiast zajmować się rynkami, traderzy z krajów anglosaskich (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Nowa Zelandia) będą rozdawać prezenty na Boxing Day. Dzień bez sesji handlowej obowiązuje również w m.in. Polsce, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Francji czy we Włoszech.

Reklama

Jeśli chodzi o istotne rynku z perspektywy globalnej, to sesja handlowa w poniedziałek odbędzie się tylko w Japonii, w dodatku o północy (z niedzieli na poniedziałek) swoje wystąpienie będzie miał prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda.

We wtorek 27 grudnia wracamy do handlu na większości rynków, w tym także w Polsce. Sesja nie odbędzie się w tym dniu w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. W Stanach Zjednoczonych handel odbędzie się w normalnym trybie, należy jednak liczyć się z mniejszą zmiennością, szczególnie na rynku walutowym.

W środę i w czwartek handel na globalnych giełdach odbędzie się bez istotnych wyjątków.

W ostatnim dniu tygodnia handlowego i ostatnim dniu sesyjnym tego roku (piątek, 30 grudnia) sesja na giełdzie w Londynie będzie krótsza - zamknięcie notowań nastąpi o 13:30 polskiego czasu.

 

Amerykańskie indeksy giełdowe - S&P500, Nasdaq-100Dow Jones Industrial Average

Ostatni tydzień handlowy tego roku nie będzie obfitował w szczególnie istotne publikacje makroekonomiczne z perspektywy amerykańskich indeksów.

Reklama

We wtorek 27 grudnia Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje odczyty listopadowego salda obrotów towarowych, czyli różnicę między wartością towarów importowanych a eksportowanych. W październiku saldo obrotów towarowych wyniosło -99 bln dolarów, zaś prognoza za listopad wskazuje na odczyt na poziomie -96,9 bln USD. Publikacja zaplanowana jest na 14:30.

Na wtorkowej sesji istotne będą również dane z amerykańskiego rynku  nieruchomości, które poznamy o godz. 15:00. Opublikowane zostaną odczyty indeksów S&P/Case-Shiller dla 10 i dla 20 amerykańskich metropolii, które pokazują rzeczywistą cenę sprzedaży domów jednorodzinnych w dużych miastach USA. Prognoza za październik (dane są publikowane z niemal dwumiesięcznym opóźnieniem) dla 10 metropolii wskazuje na wzrost cen domów o 7,4% r/r, wobec 9,7% r/r odnotowanych we wrześniu, natomiast prognoza dla 20 metropolii wynosi 8% r/r, wobec 10,4% r/r odnotowanych w poprzednim miesiącu (we wrześniu). W obu przypadkach prognozowana jest kontynuacja trwającego od połowy roku trendu spadkowego cen domów w USA (w kwietniu dynamika wzrostu cen nieruchomości wg indeksu dochodziła do 20% r/r).

W tym samym czasie (15:00) poznamy też odczyt indeksu cen nieruchomości wg FHFA (Federal Housing Finance Agency) za październik. Prognoza zakłada spadek cen o 0,6% m/m, wobec wzrostu o 0,1% m/m odnotowanego we wrześniu.

O godz. 16:30 opublikowany zostanie grudniowy odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który ocenia zmianę produkcji, zatrudnienia i liczby zamówień w porównaniu do poprzedniego miesiąca wśród dużych przedsiębiorców z rejonu Teksasu. W poprzednim miesiącu indeks Dallas Fed wyniósł -14,4 pkt. (wynik poniżej 0 oznacza spowolnienie w sektorze).

Na środowej sesji nie znajdziemy istotnych danych makroekonomicznych z perspektywy rynku w USA. O godz. 16:00 zostanie opublikowany indeks podpisanych umów kupna domów za listopad. Prognoza zakłada spadek o 1,1% m/m, wobec spadku o 4,6% zanotowanego w październiku.

W tym samym czasie poznamy też odczyt indeksu Fed z Richmond za grudzień (prognoza to -10 pkt., wobec -9 pkt. w październiku).

Reklama

Na sesji w czwartek 29 grudnia warto zwrócić uwagę na ostatnie w tym roku cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. O godz. 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane na temat liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Prognoza zakłada wynik na poziomie 225 tys., wobec 216 tys. wniosków w poprzednim odczycie.

Na ostatniej sesji w tym roku (piątek 30 grudnia) poznamy grudniowy odczyt indeksu Chicago PMI, który w poprzednim miesiącu mocno namieszał na rynku. Indeks obrazuje zmianę aktywności w sektorze przemysłowym w rejonie Chicago. Prognoza zakłada odczyt na poziomie 40 pkt, co będzie nieznacznie lepszym wynikiem od listopadowego 37,2 pkt., który był najgorszym wynikiem od czasów pandemicznych lockdownów w pierwszej połowie 2020 roku. Dane zostaną opublikowane o 15:45.

 

USD/JPY i pary z jenem japońskim

Ostatni tydzień handlowy bez wątpienia będzie najbardziej intensywny właśnie w Japonii, przynajmniej pod względem liczby i znaczenia publikacji makroekonomicznych.

We wtorek 27 grudnia opublikowane zostaną dane na temat listopadowej sprzedaży detalicznej w Japonii. Konsensus analityków zakłada wzrost o 3,7% w perspektywie roku, wobec wzrostu na poziomie 4,4% rocznie odnotowanego w październiku. Odczyt zostanie opublikowany o godzinie 00:50.

W tym samym dniu (o godz. 00:30) poznamy również dane na temat stopy bezrobocia w Japonii za listopad. Prognoza zakłada nieznaczny spadek z poziomu 2,6% w październiku do 2,5% w listopadzie.

Reklama

W środę 28 grudnia poznamy kolejne dane z japońskiej gospodarki, tym razem dotyczące produkcji przemysłowej w listopadzie. Prognoza zakłada spadek produkcji we sektorze przemysłowym (wyrównany sezonowo) o 0,2% w porównaniu do października. W październiku spadek produkcji przemysłowej w Japonii wyniósł aż 3,2% w ujęciu miesięcznym.

Oprócz tego poznamy również dane na temat produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym (niewyrównane sezonowo). Dla przypomnienia: w październiku produkcja w japońskim przemyśle wzrosła o równe 3% w porównaniu do poprzedniego roku.

 

Ropa naftowa WTI

W ostatnim tygodniu handlowym tego roku, jak co tydzień, poznamy też okresowe dane dotyczące przede wszystkim stanu rezerw amerykańskiej ropy naftowej WTI.

Na środowej sesji (28 grudnia) opublikowane zostaną cotygodniowe dane na temat zmiany zapasów ropy naftowej w USA wg Amerykańskiego Instytutu Paliwowego (API). Prognoza zakłada spadek rezerw o 700 tys. baryłek ropy w porównaniu do stanu z zeszłotygodniowego odczytu (dotyczącego okresu 12-18 grudnia), kiedy to amerykańskie rezerwy ropy zmniejszyły się aż o 3,07 mln baryłek ropy WTI t/t. Dane poznamy o godz. 22:40.

W czwartek 29 grudnia poznamy natomiast cotygodniowe dane na temat zmiany zapasów ropy wg Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA). Prognoza zakłada spadek poziomu rezerw o 900 tys. baryłek ropy WTI w ujęciu tygodniowym, wobec spadku o niecałe 5,9 mln t/t baryłek ropy w poprzednim odczycie. Dane zostaną opublikowane o 17:00.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama