Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak inwestować i spekulować na Avalanche? Kontrakty futures i CFD na AVAX

|
selectedselectedselected
Jak inwestować i spekulować na Avalanche? Kontrakty futures i CFD na AVAX | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najszybsza platforma dla smart-kontraktów, która pod każdym względem wyprzedza technologicznie Ethereum i która - podobnie jak cały rynek kryptowalut - zaliczyła w ostatnim miesiącu prawdziwą lawinę na wykresie. Avalanche - co warto wiedzieć o tym projekcie?

 

 

 

Reklama

 

Co musisz wiedzieć o Avalanche?

To jest kolejny odcinek naszej serii o nazwie CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i która ma na celu przybliżyć Ci temat lewarowanych instrumentów pochodnych na różne klasy aktywów. W tym odcinku zajmę się kolejną kryptowalutą, na którą można uzyskać ekspozycję z dźwignią finansową i możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków i to również bez konieczności posiadania kryptowalut w portfelu, w tym też wchodzenia w stable-coiny.

Projektem o którym opowiem dziś kilka słów jest Avalanche i jego natywna kryptowaluta AVAX. Zanim jednak przejdę do tego jakie mamy możliwości tradingowe, myślę że warto skupić się na podstawowych informacjach dotyczących samego Avalanche.

Sam projekt jest dość młody, bo jego początki sięgają 2018 roku, a platforma ruszyła niecałe dwa lata temu, we wrześniu 2020 roku, po tym jak startup Ava Labs zebrał ponad 300 mln dolarów od inwestorów instytucjonalnych, takich jak Andressen Horowitz czy Polychain Capital, a także po zakończeniu publicznej sprzedaży tokenów AVAX, która łącznie przyniosła 48 mln dolarów. Avalanche w zeszłym roku był jednym z najmocniej rosnących projektów - w 2021 roku notowania AVAX poszły w górę z poziomu lekko ponad 3 dolarów do ponad 109 USD, czyli o przeszło 3300%. AVAX osiągnął historyczny szczyt na poziomie 134,50 USD pod koniec listopada zeszłego roku. Wtedy kapitalizacja projektu przekraczała 30 mld dolarów, co dawało mu wówczas 11. miejsce w rankingu Coin Market Cap. Obecnie Avalanche jest 16. pod względem wartości rynkowej, z wyceną na poziomie niecałych 6 mld dolarów i poniżej 20 dolarów za AVAX, co też pokazuje skalę trwającej od kilku miesięcy bessy.

 

Reklama

Czym tak naprawdę jest Avalanche? Jest to kolejna wielofunkcyjna i rozbudowana platforma blockchainowa, pozwalająca na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i emisję smart kontraktów. Podobnie jak np. opisywane wcześniej BNB czy TRON, sieć Avalanche również jest kompatybilna z wirtualną maszyną Ethereum, co pozwala na uruchamianie smart kontraktów działających w sieci Ethereum. No ale można by się zastanowić po co powstała kolejna platforma, której funkcjonalność jest bardzo podobna do samego Ethereum i jakim cudem tak szybko zyskała tak dużą popularność? Otóż Ava Labs chwali się, że Avalanche jest “najszybszą platformą do smart-kontraktów, licząc czas potrzebny do zatwierdzenia transakcji”. Głównym celem Avalanche jest rozwiązanie problemu niskiej skalowalności samego Ethereum, długiego czasu zatwierdzenia transakcji i powiązanych z tym wysokich kosztów transakcyjnych. 

Warstwa transakcyjna Avalanche w algorytmie konsensusu Proof of Stake, więc bez górników, natomiast zatwierdzeniem transakcji zajmują się węzły nazywane walidatorami. Każdy może zostać takim validatorem, mając w portfelu co najmniej 2000 jednostek AVAX. Skalowalność Avalanche jest szacowana na mniej-więcej 6500 transakcji na sekundę, co stawia ją w jednym szeregu np. ze scentralizowaną siecią płatniczą Visa. Taka teoretyczna przepustowość jest możliwa dzięki obecności trzech głównych łańcuchów:

  • pierwszy z nich to X-Chain, czyli łańcuch transakcyjny, w którym po prostu rozliczane są operacje w kryptowalucie AVAX i tokenach w sieci Avalanche. Prowizje transakcyjne są pokrywane w AVAX i zawsze dochodzi do ich spalenia (usunięcia z obiegu), tak więc nie trafiają do validatorów jako nagroda za blok. 
  • kolejna warstwa to C-Chain, czyli łańcuch kontraktów, na którym deweloperzy mogą uruchamiać swoje smart-kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, jednocześnie nie martwiąc się o to, że zapchają warstwę transakcyjną Avalanche
  • trzecia warstwa protokołu to P-Chain łańcuch koordynujący działanie całej platformy, skupiający validatorów i pozwalający na tworzenie tzw. subnetów, czyli podsieci. Zarówno łańcuch protokołu, jak i kontraktów mają swój osobny algorytm konsensusu o nazwie Snowman. 

W przeciwieństwie do rozwiązań łańcuchów pobocznych znanych z innych projektów, subnety w Avalanche mają pełną niezależność w kwestii tworzenia własnych zasad, tokenomii, sposobu naliczania opłat transakcyjnych czy przystosowania do jednego konkretnego zastosowania. To właśnie dzięki subnetom Avalanche chce osiągnąć praktycznie nieograniczoną przepustowość i realizację transakcji w czasie rzeczywistym.

Jeśli chodzi o kryptowalutę AVAX, to jej maksymalna podaż wynosi 720 mln sztuk, z czego połowa (czyli 260 mln) została wyemitowana na starcie projektu. Jak wcześniej wspomniałem, całość opłat transakcyjnych jest bezpowrotnie palona, tak więc AVAX ma charakter deflacyjny.

 

Reklama

Największym wyzwaniem dla projektu jest jednak jego konkurencja, w tym szczególnie Polkadot, Polygon czy Solana. Nie mówiąc też o samym Ethereum, które może umocnić się na pozycji lidera po pomyślnym przejściu na proof of Stake.

 

Kontrakty terminowe na AVAX

Jeśli natomiast chodzi o możliwości tradingowe na AVAX, to mamy dwie możliwości - kontrakty terminowe na platformach giełd kryptowalut i kontrakty różnicowe.

Jeśli chodzi futuresy, to znajdziemy je na wielu giełdach krypto, standardowo największa płynność to Binance Futures, gdzie mamy do dyspozycji AVAX w parze z trzema najpopularniejszymi stable-coinami w wersji perpetual i platformę Bitmex, gdzie AVAX jest rozliczany w USDT lub dolarze (również bez daty wygaśnięcia). Na jednej i drugiej platformie mamy do wyboru dźwignię aż do 50:1, czyli 2% depozytu zabezpieczającego.

 

Kontrakty CFD na Avalanche

Reklama

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty na AVAX poza giełdami kryptowalut, to do wyboru mamy również CFD, które znajdziemy u brokerów, mających bardziej rozbudowaną ofertę instrumentów na kryptowaluty.

W przypadku licencjonowanych brokerów mamy standardową dźwignię 2:1 (50% marginu), narzuconą przez europejskiego regulatora ESMA. 

Na platformie xStation 5 znajdziemy AVAX pod nazwą projektu, czyli Avalanche. Kontrakt jest bezterminowy, rozliczany z naszego depozytu na rachunku, więc nie korzystamy z kryptowalut, ani stable coinów. Wartość 1 lota odpowiada 1 AVAX. Najmniejsza wartość pozycji to 3 loty, do czego potrzebujemy depozytu lekko ponad 137 PLN przy cenie 19 dolarów za 1 AVAX.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama