Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak Bank Kanady wpłynie dziś na kurs dolara kanadyjskiego?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs dolara kanadyjskiego będzie narażony dziś na silne wahania w związku z decyzją Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, którą poznamy dziś o godzinie 16:00. W poniższym artykule przedstawiamy jak kurs CAD może zachować się w związku z tym wydarzeniem.

 

Czytaj więcej: Kursy walut pod presją banków centralnych - wrzesień ważnym miesiącem dla kursu dolara amerykańskiego

 

Bank Kanady rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych w ubiegłym roku i do tej pory wykonał 4 podwyżki, po 25 punktów bazowych każda. Wywindował w ten sposób stopy procentowe do 9-letnich maksimów. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu tego roku, a więc na ostatnim posiedzeniu BoC. Ani rynki, ani ekonomiści nie spodziewają się, by w tym roku BoC zdecydował się na dokonanie podwyżek na dwóch posiedzeniach z rzędu (choć w ubiegłym roku zdecydował się na taki krok). Oczekiwania co do możliwości podwyżki we wrześniu są niskie i nie przekraczają 10%. Rynki spodziewają się za to, że stopy procentowe zostaną podniesione na następnym posiedzeniu, które zaplanowane jest na październik. Oczekiwania co do takiego ruchu przekroczyły już 80%.

Reklama

 

Oczekiwania rynków co do efektów wrześniowego i październikowego posiedzenia BoC pokazują nam co tak naprawdę może okazać się dziś istotne dla dolara kanadyjskiego. Sama decyzja dotycząca poziomu stóp procentowych nie będzie miała znaczenia, chyba, że dojdzie do zaskakującej podwyżki, która wywindowałaby kurs dolara kanadyjskiego mocno w górę. W scenariuszu bazowym nie uwzględniamy jednak takiej opcji i uważamy, że kluczowym czynnikiem dla kursu CAD będzie komunikat banku centralnego. W związku z tym, że rynki spodziewają się podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu, to będą liczyć na to, że komunikat będzie miał jastrzębi charakter i wskaże na potrzebę podwyżki „w najbliższym czasie”.

Dla dzisiejszego wydarzenia możemy wyznaczyć scenariusze, które szeregujemy według szans realizacji:

  1. Jastrzębi brak podwyżki (umiarkowane umocnienie dolara kanadyjskiego)
  2. Brak podwyżki z neutralnym komunikatem (osłabienie dolara kanadyjskiego)
  3. Gołębi brak podwyżki (wyraźne osłabienie dolara kanadyjskiego)
  4. Podwyżka stóp procentowych (znaczące umocnienie dolara kanadyjskiego)

 

Pozytywne dane z gospodarki

Dane makroekonomiczne sprzyjają kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych, a także scenariuszowi ‘jastrzębiego braku podwyżki’ we wrześniu. Publikowane od czasu ostatniego posiedzenia decyzyjnego BoC wskaźniki zazwyczaj zaskakiwały pozytywnie. Czynnikiem sprzyjającym kolejnym podwyżkom stóp procentowych jest przede wszystkim wyraźny wzrost inflacji, która w ciągu dwóch miesięcy podskoczyła z 2,2% do 3,0%, osiągając górną granicę preferowanego przedziału inflacyjnego (1-3%). Dynamika PKB zaskoczyła pozytywnie w maju, ale rozczarowała w czerwcu. Negatywnym sygnałem jest przy tym widoczne od początku roku spowolnienie w gospodarce, ale w ujęciu kwartał do kwartału w II kwartale odnotowaliśmy odbicie po trzech słabszych okresach Pozytywne dane napływają z kolei z rynku pracy, a także od sprzedawców hurtowych i detalicznych.

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia BoC:

  • Sprzedaż przemysłowa wzrosła w maju o 1,4% m/m (prognoza: 0,5% m/m), a w czerwcu o 1,6% m/m (prognoza: 1,0% m/m)
  • Inflacja wzrosła w czerwcu z 2,2% do 2,5% (prognoza: 2,4%), a w lipcu do 3,0% (prognoza: 2,5%)
  • Inflacja bazowa utrzymała się w czerwcu na poziomie 1,3% (prognoza: 1,4%), a w lipcu wzrosła do 1,6% (prognoza: 1,3%)
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 2,2% m/m (pierwotny odczyt: 2,0% m/m; prognoza: 1,1% m/m), a w czerwcu spadła o 0,2% m/m (prognoza: + 0,1% m/m))
  • Sprzedaż hurtowa wzrosła w maju o 0,9% m/m (pierwotny odczyt: 1,2% m/m; prognoza: 0,6% m/m), a w czerwcu spadła o 0,8% m/m (prognoza: +0,8% m/m)
  • PKB wzrósł w maju o 0,5% m/m (prognoza: 0,3% m/m), a w czerwcu nie odnotowano wzrostu (prognoza: 0,1% m/m)
  • Wskaźnik PMI dla Kanady (wg Ivey) spadł w lipcu z 63,1 do 61,8 (prognoza: 64,2)
  • Zatrudnienie wzrosło w lipcu o 54,1 tys. (prognoza: 17,5 tys.), a stopa bezrobocia spadła z 6,0% do 5,8% (prognoza: 5,9%)
Reklama

 

Ryzyko dla gospodarki i kursu dolara kanadyjskiego

Niezwykle istotne może okazać się to w jaki sposób, i czy w ogóle, decydenci odniosą się w komunikacie do kwestii związanych z umową NAFTA. Kolejny impas w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi zwiększa ryzyko dla gospodarki Kanady, dla której umowa NAFTA ma bardzo duże znaczenie. To właśnie ta kwestia może mieć duże znaczenie dla charakteru całego komunikatu, który mógłby stać się gołębi, jeśli decydenci wskazaliby na potrzebę zmniejszenia niepewności związanej z umową NAFTA przed dokonaniem kolejnego dostosowania poziomu stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama