Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Istotna przeszkoda na kursie euro do dolara (EURUSD). Złoty kontynuuje osłabienie (EURPLN) - kursy walut

|
selectedselectedselected
Istotna przeszkoda na kursie euro do dolara (EURUSD). Złoty kontynuuje osłabienie (EURPLN) - kursy walut | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro w marcu. Według konsensusu prognoz wzrosła ona o 1,4% m/m, po wzroście o 3,0% m/m w lutym. Dane o handlu detalicznym w Niemczech, które w marcu przewyższyły znacząco oczekiwania pozwalają jednak liczyć na pozytywne zaskoczenie także w odczycie dla całej strefy euro.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: 

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w maju stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. W szczególności stopa referencyjna pozostała na historycznie niskim poziomie 0,10%. Kontynuowany jest także program odkupu obligacji Skarbu Państwa i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. O ile parametry polityki monetarnej nie uległy zmianie, to Rada dokonała zmian w retoryce, która z miesiąca na miesiąc staje się mniej łagodna. Przed miesiącem bankierzy centralni zmienili ocenę poziomu kursu walutowego ze zbyt mocnego na „komfortowy".

W maju natomiast Rada spodziewa się,

że inflacja r/r w najbliższych miesiącach utrzyma się powyżej celu inflacyjnego oraz usunęła fragment, który przez wiele miesięcy znajdował się w komunikacie, Członkowie Rady oceniali w nim, że „polityka pieniężna NBP (...) stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie" oraz wzmacnia stabilność systemu finansowego. Zmiana postrzegania przez RPP perspektyw inflacji nie wpływa zasadniczo na modyfikację naszej oceny perspektyw stóp procentowych NBP. Polityka pieniężna pozostaje akomodacyjna, a Rada wciąż deklaruje kontynuację programu skupu aktywów, a nawet interwencji walutowych.

W ostatnich tygodniach RPP wręcz zwiększyła skalę skupu obligacji

Wydaje się więc, że obecna Rada będzie akceptowała podwyższony poziom inflacji, aby zapewnić niskie koszty finansowania dla Skarbu Państwa, a jednocześnie przez podwyższoną inflację wspierać stronę dochodową budżetu. Zmiany wymowy komunikatu nie postrzegamy jako zapowiedzi radyklanej zmiany kursu polityki pieniężnej. Wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w naszej ocenie jest rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku, już przez nową RPP.

Obecna RPP zapewne parametrów polityki pieniężnej zmieniać nie będzie,

Reklama

choć utrwalenie się ożywienia gospodarki i utrzymywanie się podwyższonej inflacji może przekładać się na dalszą zmianę retoryki w kierunku bardziej jastrzębim. W naszej ocenie skala wycenianych przez rynki finansowe podwyżek stóp procentowych są zbyt agresywne, gdyż w perspektywie 1,5 roku rynek FRA wycenia wzrost stopy referencyjnej o blisko 70 pkt baz. Tym bardziej, że decyzję o ewentualnej podwyżce stóp powinno poprzedzić wycofanie się z programu skupu obligacji. Szybszych podwyżek stóp oczekiwalibyśmy w sytuacji odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych oraz wzrostu żądań płacowych, czego w warunkach dynamicznego ożywienia gospodarki i rosnącego popytu na pracę wykluczyć nie można.

§  US: 

Indeks ISM dla usług w USA wyniósł w kwietniu 62,7 pkt wobec 63,7 pkt w marcu. Oznacza to, że wskaźnik obniżył się do drugiej najwyższej wartości w historii (najwyższą odnotowano miesiąc wcześniej). Pomimo spadku indeks ten potwierdza bardzo silne ożywienie amerykańskiego sektora usług na początku 2Q br., czemu sprzyja znoszenie restrykcji wraz ze sprawnie realizowanym programem szczepień, transfery społeczne z budżetu oraz chęć konsumentów „odreagowania" po miesiącach utrzymywania restrykcji. 

Rynki na dziś

Notowania na krajowym rynku finansowym podążać powinny dziś śladami rynków globalnych. Wczorajsza decyzja krajowej RPP, opublikowana dopiero po zamknięciu sesji, nie zmieniła oczekiwań co do perspektyw stóp w Polsce więc jej wpływ rynkowy powinien być ograniczony, choć perspektywa kontynuacji łagodnej polityki pieniężnej nie będzie sprzyjała złotemu. Ubogie kalendarium danych makroekonomicznych powinno sprzyjać stabilizacji notowań, a większej zmienności można oczekiwań jutro, po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

Rynek krajowy

Złoty kontynuował rozpoczęte we wtorek osłabienie do euro, któremu sprzyjał spadek eurodolara – choć ten wczoraj był akurat stosunkowo niewielki. Złoty negatywnie wyróżniał się w środę wśród walut regionu. Czeska korona i węgierski forint, które – tak jak polska waluta – traciły we wtorek na wartości wczoraj odrabiały straty. Niewykluczone zatem, iż na złotym ponownie negatywnie wpływa kwestia walutowych kredytów hipotecznych (wkrótce decyzje w tym temacie podejmie Sąd Najwyższy).

Nie utożsamialibyśmy natomiast zachowania złotego z wynikiem posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej,

które zasadniczo nie zmienia oczekiwań dla stóp procentowych NBP. Na krajowym rynku długu mieliśmy do czynienia ze spokojnymi notowaniami obligacji. Najsilniej, bo o 2 bps do 1,68% obniżyła się rentowność długiego końca krzywej. Ruch ten wpisywał się w odreagowanie po piątkowym przereagowaniu wywołanym wyskokiem krajowej inflacji CPI.

Rynki zagraniczne

Reklama

Dolar ponownie umocnił się w relacji do euro, choć skala wczorajszego spadku EUR/USD była zdecydowanie mniejsza aniżeli we wtorek. Nie powinno to jednak dziwić. Na gruncie technicznym eurodolar napotkał bowiem istotną przeszkodę w postaci bariery 1,1990. Nie została ona przełamana nawet w obliczu niewielkiej negatywnej niespodzianki w niemieckich danych dotyczących indeksu PMI w usługach, czy optymistycznej wymowy raportu ADP ze Stanów Zjednoczonych, co może sugerować, iż przestrzeń do spadku eurodolara w tym tygodniu jest już wyczerpana. Na bazowych rynkach długu zmiany podstawowych benchmarków USA i Niemiec nie były istotne. Długi koniec niemieckiej krzywej zwyżkował o symboliczny 1 bps do -0,23%. O 2 bps do 1,60% wzrosła natomiast dochodowość 10-latki amerykańskiej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama