Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy

|
selectedselectedselected
Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj publikowane były wstępne grudniowe dane inflacyjne dla głównych krajów strefy euro, w tym Niemiec. Odczyt u naszego zachodniego sąsiada, który odpowiada za ok. 28% koszyka inflacyjnego strefy euro jest oczywiście kluczowy. Wskaźnik CPI dla Niemiec w grudniu wzrósł z 3,2% r/r do 3,7% r/r, a HICP z 2,3% r/r do 3,9% r/r. Pomimo odbicia inflacji odczyt był nieco lepszy od oczekiwań.

 

Za przyspieszenie inflacji odpowiadały głównie efekty bazy dla komponentu energetycznego, gdzie w grudniu’22 za sprawą subsydiów rządowych energia taniała o 12% m/m (w ramach HICP). Pomijając ceny energii odczyt wyglądał całkiem optymistycznie w kontekście procesów hamowania wzrostu cen. W ramach miary CPI inflacja usług cofnęła się z 3,4% r/r do 3,2% r/r, a inflacja bazowa (bez żywności i energii) z 3,8% r/r do 3,5% r/r. Wczoraj poznaliśmy także wstępny grudniowy odczyt dla Francji. Tam CPI wzrosła z 3,5% r/r do 3,7% r/r, a HICP z 3,9% r/r do 4,1% r/r, co było zgodne z oczekiwaniami, aczkolwiek na poziomie m/m pojawiły się niewielkie pozytywne niespodzianki. Dziś rano z kolei, już nieco wyraźniej pozytywnie, zaskakują grudniowe dane inflacyjne z Holandii, z cofnięciem HICP z 1,4% r/r do 1% r/r (oczekiwano 1,2% r/r) oraz CPI z 1,6% r/r do 1,2% r/r. O 11:00 poznamy grudniowy odczyt zagregowany HICP dla całej strefy euro. Już teraz po odczytach krajowych można zakładać, że będzie poniżej 3% r/r. EBC dostanie kolejne potwierdzenie, że proces chłodzenia inflacji przebiega w obecnej fazie szybciej od oczekiwań, co z kolei utrzyma zapewne w mocy oczekiwania rynkowe na obniżki stóp procentowych EBC już w pierwszej połowie 2024.

Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 1Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 1

 

EUR-USD lekko rośnie, ale bez przerwania korekty spadkowej

Reklama

Wczoraj kurs głównej pary odbił nieznacznie w okolice 1,095. Na razie obowiązują jednak tendencje korekcyjne (kierunek spadkowy). Wczoraj na korzyść dolara oddziaływały mocniejsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy (grudniowy ADP, zasiłki dla bezrobotnych). Odczyty makro dla euro były z kolei per saldo neutralne, tj. na plus mogła oddziaływać obraz nieco mocniejszej koniunktury wynikający z rewizji grudniowych usługowych PMI dla strefy euro, a in minus niższe od oczekiwań dane inflacyjne dla głównych krajów eurolandu. Dziś rano dodatkowo zeszły słabe dane o listopadowej sprzedaży detalicznej w Niemczech (negatywnie dla euro). Główne skrzypce będą jednak grały grudniowe dane z rynku pracy w USA. Przygrywka do nich (raport ADP) sugeruje, że raczej nadal będą względnie solidne. EUR-USD dyskontuje taki scenariusz i dziś rano zbliża się z powrotem do 1,09.

Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 2Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 2

 

EUR-PLN nadal koryguje ostatnie wzrosty

Wczoraj kurs pary zszedł nieco poniżej 4,35. Dziś uwaga będzie skupiona przede wszystkim na wydarzeniach zagranicznych, które wstępnie sprzyjają umocnieniu dolara, a więc działają na niekorzyść złotego. Odczyt krajowej inflacji za grudzień będzie raczej drugorzędny, chyba, że ponownie pojawi się pozytywne zaskoczenie na inflacji bazowej.

Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 3Inflacyjne zaskoczenie z Europy. Kurs eurodolara (EUR-USD) zbliża się do ważnej granicy  - 3

 

Ciąg dalszy stagnacji na rynku długu

Reklama

Wczoraj doszło do kosmetycznego obniżenia krajowej krzywej obligacyjnej (1-3 p.b.), przy akompaniamencie wyraźniejszej korekty wzrostowej rentowności na rynkach bazowych. Przy podwyższonym ostatnio spreadzie SPW do Bunda taka chwilowa odporność krajowego długu na bodźce zewnętrzne nie dziwi. Korekta na rynkach bazowych musiałaby nabrać bardziej znaczącego wymiaru żeby zaszkodzić SPW. Na razie jest tylko korektą w ramach trendu spadkowego. Dzisiejszy odczyt inflacyjny z kraju może poruszyć krótkim końcem, ale raczej tylko w przypadku dużych zaskoczeń na szacunkach inflacji bazowej (oczekujemy 6,9% r/r, konsensus jest zbliżony).

 

Zobacz także: Gospodarka Niemiec - inflacja u zachodnich sąsiadów. Kurs euro reaguje na najnowsze dane!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama