Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja konsumencka w Polsce najniższa od prawie trzech lat. Jak zareagował kurs złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected

Według wstępnych szacunków, polska gospodarka w IV kw. znalazła się w stagnacji kw. do kw. (szacunek rynkowy -1,0% kw/kw) i wzrosła o 1,0% r/r (szacunek rynkowy 1,1% r/r). Dane za III kw. zostały następnie zrewidowane do 1,1% kw/kw (z 1,5% kw/kw), podczas gdy wzrost r/r pozostał na niezmienionym poziomie 0,5%.

Inflacja konsumencka w Polsce najniższa od prawie trzech lat. Jak zareagował kurs złotego (PLN)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowsze statystyki pokazują, że polska gospodarka nadal wykazuje pewne ożywienie, ale w nieco wolniejszym tempie niż oczekiwano. Szczegółowa struktura PKB zostanie opublikowana pod koniec lutego. Inflacja konsumencka mocno spowolniła w styczniu do 3,9% r/r z 6,2% r/r w grudniu (szacunki rynkowe 4,2% r/r), najniżej od marca 2021 r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły nieznacznie o 0,4%.

 

Styczniowa inflacja konsumencka w USA wzrosła mocniej od oczekiwań (0,3% m/m wobec szacunków 0,2% m/m, 3,1% r/r wobec szacunków 2,9% r/r), w tym w komponencie bazowym (0,4% m/m wobec szacunków 0,3% m/m, 3,9% r/r wobec szacunków 3,7% r/r). Jest więc prawdopodobne, że Fed zacznie obniżać stopy najwcześniej w II kw. Sprzedaż detaliczna w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem w styczniu (-0,8% m/m wobec szacunków -0,2% m/m). Zrewidowane szacunki PKB za IV kw. potwierdziły stagnację gospodarki strefy euro w ujęciu kw. do kw.

 

Euro osłabiło się wobec dolara w pierwszej połowie tygodnia do poziomu 1,07 USD/EUR. Jednak w czwartek po południu udało mu się odrobić większość strat. Łącznie w całym tygodniu kurs oscylował w przedziale 1,07 - 1,08 USD/EUR. Złoty osłabił się wobec euro na początku tygodnia, a następnie oscylował głównie w wąskim przedziale 4,34 - 4,35 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty poruszał się w tym tygodniu głównie w przedziale 4 - 4,06 PLN/USD.

Reklama

 

Zobacz także: Słabnący kurs dolara wspiera notowania euro w drodze do góry

 

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama