Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja jest problemem. Kurs eurodolara (EUR/USD) próbuje odbicia

|
selectedselectedselected

Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. 

Inflacja jest problemem. Kurs eurodolara (EUR/USD) próbuje odbicia
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny. Dla rynków nie jest to nadmierne zaskoczenie, dlatego też dolar nie podbił już znacząco, podobnie jak rentowności obligacji rządu USA (10-letnie nie wyszły ponad 4,70 proc.). Oczekiwania co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych wahają się pomiędzy wrześniem, a listopadem, chociaż generalnie wycena tych terminów spadła do 68 proc. (wrzesień) i 76 proc. (listopad). Niewykluczone jednak, że kolejne dane o inflacji CPI za kwiecień, które poznamy w maju, mogą doprowadzić do tego, że rynek przesunie szacunki na grudzień, lub dopiero na I kwartał 2025 r. W tym kontekście warto będzie śledzić zachowanie się cen ropy naftowej - na razie mimo utrzymującego się napięcia pomiędzy Izraelem, a Iranem, ceny tego surowca nieco spadają, co może pokazywać, że duży kapitał nie obawia się zbytnio dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Dzisiaj w nocy dostaliśmy kwartalne dane o inflacji CPI w Nowej Zelandii - te były jednak zgodne z szacunkami (0,6 proc. k/k i 4,0 proc. r/r). To dało preteksty do odbicia NZD, a w przypadku NZDUSD uznane zostało wsparcie przy 0,5860. Dzisiaj lepiej zachowuje się też funt i również dzięki odczytowi inflacji. CPI w Wielkiej Brytanii w marcu wprawdzie wyhamowała, ale do poziomów oczekiwanych przez ekonomistów - uwagę zwraca bazowa CPI z wynikiem 4,2 proc. r/r zamiast 4,1 proc. r/r wobec 4,5 proc. r/r w lutym. To może sugerować, że BOE nie będzie miał motywacji do tego, aby przyspieszyć cięcie stóp procentowych wyceniane w tym momencie na wrzesień (66 proc.). Dzisiaj rano lepiej od funta wypadają jednak dolar australijski i korona szwedzka. Dobre zachowanie się walut Antypodów i koron skandynawskich to sygnał, że na rynki zaczyna powracać apetyt na ryzyko.

Wczorajsze wystąpienie Powella można potraktować, jako potwierdzenie tego, co rynki dyskontowały już wcześniej, a brak mocniejszej reakcji na dolarze i rentownościach obligacji może być sygnałem, że rynki idą w stronę krótkoterminowego przesilenia. I jeżeli nie pojawi się nic złego w temacie Izrael-Iran, to takowe odreagowanie na bardziej ryzykownych aktywach, które były ostatnio mocno przecenione, może mieć miejsce. Dzisiaj w kalendarzu makro nie ma istotnych publikacji, które mogłyby ruszyć notowaniami, także pozostaje analiza "rynkowych emocji".

 

EURUSD - kolejna próba odbicia

Reklama

Wsparcie przy 1,06 spełnia swoją rolę i jest to pewien pozytyw. Niemniej próby wykreowania korekcyjnego odbicia na EURUSD na razie nie są skuteczne. Przeszkadza w tym wciąż otoczenie - wczorajszy "jastrzębi" komentarz szefa FED z jednej strony i utrzymujące się oczekiwania, co do obniżek stóp procentowych przez ECB z drugiej. We wtorek był też jeszcze widoczny układ risk-off na rynkach, co przejawiało się chociażby poprzez wyraźną słabość walut EM. 

 

inflacja jest problemem kurs eurodolara eurusd probuje odbicia grafika numer 1inflacja jest problemem kurs eurodolara eurusd probuje odbicia grafika numer 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Reklama

Co przyniesie środa? Dzisiaj o godz. 11:00 mamy dane o inflacji CPI za marzec w strefie euro, chociaż będą one raczej formalnością. Tym samym próba odbicia (widzimy kolejną) z okolic 1,06 będzie bardziej zależna od globalnego sentymentu. Zachowanie się walut bardziej wrażliwych na ryzyko, zdaje się pokazywać, że dzisiaj szanse na utrzymanie odbicia są większe. W kolejnych dniach kluczowymi poziomami będą 1,0694 i 1,0724.

 

Zobacz także: WAŻNE! Cena euro gwałtownie wystrzeliła. ECB przed przełomowym krokiem, a kurs EUR/PLN mocno w górę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama