Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja CPI w USA we wrześniu powyżej oczekiwań, …a początek taperingu coraz bliżej

|
selectedselectedselected
Inflacja CPI w USA we wrześniu powyżej oczekiwań, …a początek taperingu coraz bliżej
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stabilne oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył nieznacznie prognozę globalnego wzrostu PKB w 2021 r. do 5,9% z 6,0% pozostawiając oczekiwania dla 2022 r. na poziomie 4,9%. Raport wskazuje, że z jednej strony pogorszyły się perspektywy części gospodarek rozwijających się ze względu na trudną sytuację epidemiczną, a także dla gospodarek rozwiniętych, gdzie silniejszym problemem niż poprzednio stały się „wąskie gardła” w przemyśle. Z drugiej strony wpływ tych czynników równoważy spodziewana poprawa wzrostu w krajach eksportujących surowce. MFW zaznacza, że bilans niepewności dla tych oczekiwań jest nadal skierowany w dół. W przypadku Polski prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r. podwyższono do 5,1% z 4,6%, a dla 2022 r. obniżono do 5,1% z 5,2%. Oczekiwania dla Polski są optymistyczne i bardzo zbliżone do naszego podstawowego scenariusza makro.

inflacja cpi w usa we wrzesniu powyzej oczekiwan a poczatek taperingu coraz blizej grafika numer 1inflacja cpi w usa we wrzesniu powyzej oczekiwan a poczatek taperingu coraz blizej grafika numer 1

 

Inflacja CPI w USA we wrześniu powyżej oczekiwań

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu do 5,4% r/r z 5,3% r/r miesiąc wcześniej, a więc była o 0,1 pkt proc. wyższa od konsensusu prognoz. Natomiast w ujęciu miesięcznym wyniosła ona 0,4% m/m. Wzrost m/m miał szeroki zakres i dotyczył zwłaszcza cen żywności i energii. Po wyłączeniu tych czynników, tj. bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,2% m/m (tj. 4,0% r/r), gdzie znacząco rosły opłaty za mieszkanie. Przedłużająca się wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych w warunkach szybko rosnących cen surowców, „wąskich gardeł” w przemyśle i utrzymującym się w niektórych sektorach znaczącym wzrostem płac wpływa na zmianę oczekiwań, które wcześniej zakładały tylko „tymczasowość” podwyższonej dynamiki cen konsumpcyjnych.

…a początek taperingu coraz bliżej

Reklama

Odczyt inflacji w USA za wrzesień wpisuje się zatem w narrację bankierów centralnych, którzy według opublikowanego wczoraj protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC wyrazili swoje obawy o dłuższy okres niż prognozowano wysokiej inflacji. Czynnik ten, wraz dużo lepszą sytuacją na rynku pracy i solidną konsumpcją skłania do rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Według protokołu zmniejszanie (tapering) skali programu QE może rozpocząć się w połowie listopada lub grudnia. Program miałby być redukowany z obecnych 120 mld USD (co miesiąc) o 15 mld USD miesięcznie, co pozwoliłoby zakończyć QE w połowie przyszłego roku. Spodziewamy się, że ogłoszenie decyzji o taperingu nastąpi podczas najbliższego posiedzenia Fed zaplanowanego na 2-3 list0opada.

inflacja cpi w usa we wrzesniu powyzej oczekiwan a poczatek taperingu coraz blizej grafika numer 2inflacja cpi w usa we wrzesniu powyzej oczekiwan a poczatek taperingu coraz blizej grafika numer 2

Słabe dane z europejskiego przemysłu w sierpniu

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w sierpniu o 1,6% m/m po wzroście o 1,4% m/m w lipcu, co okazało się odczytem bliskim konsensusowi prognoz. Mocny spadek odnotowano w Niemczech, który wyniósł aż 4,1% m/m, co wynika z niedoborów komponentów elektronicznych w produkcji, głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Niemniej inne podsektory wytwórcze także cierpią z powodu niewystarczających dostaw oraz ich opóźnień. Czynniki te wpływają na wzrost cen produkcji, które są przerzucane na konsumentów, co z hamuje popyt. Ostatnie tygodnie przynoszą falę rewizji w dół prognoz wzrostu PKB w części krajów Eurogrupy, zwłaszcza dla Niemiec. Opublikowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ub. tygodniu prognoza wzrostu gospodarczego w tym kraju w 2021 r. wynosi 3,1% i jest niższa niż w lipcu o 0,5 pkt proc.

Pogarszają się oczekiwania dla gospodarki niemieckiej

Według indeksu ZEW nastroje analityków i finansistów co do spodziewanej koniunktury w Niemczech pogorszyły się po raz piąty z rzędu, a odzwierciedlający je indeks spadł do 22,3 pkt z 26,5 pkt we wrześniu. Autorzy raportu komentują, że „perspektywy gospodarcze dla niemieckiej gospodarki wyraźnie się pogorszyły. Dalszy spadek wskaźnika nastrojów gospodarczych ZEW wynika głównie z utrzymujących się wąskich gardeł w dostawach surowców i półproduktów. Eksperci rynku finansowego spodziewają się spadku zysków, zwłaszcza w sektorach zorientowanych na

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama