Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD)

|
selectedselectedselected
Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowane dane o inflacji za grudzień okazały się gorsze od przewidywań. Konsensus rynkowy zakładał inflację CPI r/r na poziomie 3,2%, a wyniosła ona 3,4%. W ujęciu m/m inflacja CPI wyniosła 0,3% - przy oczekiwaniach na poziomie 0,2%.

 

 

Inflacja bazowa CPI wyniosła odpowiednio: 3,9% r/r (konsensus 3,8%) oraz 0,3% m/m zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Dane te mogą wskazywać, że zacieśnianie polityki monetarnej w ostatnim czasie mogło być niewystarczające i sprowadzenie inflacji do poziomu ok. 2% - czyli celu FED – może być trudne w najbliższych kwartałach.

Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 1Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 1

Reklama

 

Deflacyjne dane z Chin

W czasie odczytów podwyższonej inflacji w USA, warto zwrócić uwagę na dane makro ze wschodnich rynków. Opublikowane dzisiejszej nocy dane wskazują problem deflacyjny w Chinach. Inflacja CPI r/r była na poziomie -0,3% zgodnie z prognozami, a inflacja PPI r/r uplasowała się na poziomie -2,7% przy oczekiwaniach rynkowych -2,6%. To kolejny już deflacyjny miesiąc w Chinach, który utrudnia odbicie gospodarcze.

Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 2Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 2

 

 

Opublikowano minutes RPP, które zawierają opis dyskusji na posiedzeniu RPP w grudniu

Członkowie Rady oceniają, że dynamika PKB będzie w najbliższych kwartałach najprawdopodobniej przyspieszać. Jako czynniki niepewności prognoz NBP członkowie Rady wskazują przede wszystkim na rozwiązania fiskalne i regulacyjne, dotyczące m.in. stawek podatku VAT na towary żywnościowe oraz regulacji dotyczących mrożenia cen energii. Większość członków Rady oceniła na grudniowym spotkaniu, że dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w naszej gospodarce, co może oddziaływać na spadek inflacji. Jednocześnie czytamy, że wśród członków Rady pojawiła się opinia, że wobec wysokiej rocznej dynamiki cen a także podwyższonych oczekiwań inflacyjnych, poziom stóp procentowych jest niewystarczający, by zapewnić obniżenie inflacji do celu NBP (2,5% +/- 1 p.p). Naszym zdaniem jest to opinia, która nie jest wyrażona przez większość Rady i nie prognozujemy podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku.

Reklama

Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 3Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 3

 

EUR-USD bez zmian

W dniu danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych obyło się bez gwałtownych zmian głównej pary walutowej. Mimo chwilowego spadku notowań w okolice 1,093, dzień zakończył się na poziomie 1,0973 (1,0972 dnia poprzedniego).

Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 4Gorsze dane o inflacji z USA bez większego wpływu na kurs euro do dolara (EUR-USD) - 4

 

Lekkie osłabienie złotego

Wczoraj kurs EUR-PLN na koniec dnia uplasował się na poziomie 4,351 (4,337 dnia poprzedniego). Osłabienie złotego nastąpiło przy małej zmienności na głównej parze walutowej EUR-USD.

Reklama

 

Obniżki rentowności polskich obligacji na długim końcu krzywej

Polskie 10-latki zanotowały wczoraj spadek rentowności o 6 p.b., podczas gdy 2-latki wzrosły o 4 p.b. do poziomu 4,93. Na rynkach bazowych zwiększenie rentowności długiego końca krzywej w ostatnich dniach jest bardzo małe. Wczoraj 10-latki USA wzrosły o 1 p.b. a 10-latki niemieckie o 3 p.b.

 

Zobacz także: KNF otrzyma nowe uprawnienia - koniec "wolnej amerykanki" na rynku kryptowalut

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama