Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fundusz płac hamulcem dla konsumpcji, silny spadek zatrudnienia

|
selectedselectedselected
Fundusz płac hamulcem dla konsumpcji, silny spadek zatrudnienia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Normalizacja wzrostu wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się we wrześniu do 8,7% r/r wobec 9,5% w sierpniu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym i lekko powyżej naszej prognozy (8,5%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się we wrześniu o 2,7% r/r wobec wzrostu o 3,8% w sierpniu.

Pomimo narastającej presji placowej w przedsiębiorstwach, sygnalizowanej w badaniach koniunktury (por. MAKROpuls z 17.09.2021) dynamika wynagrodzeń obniżyła głównie z uwagi na efekty statystyczne. Czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki wynagrodzeń była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w sierpniu ich liczba była o 2 dni większa w 2020 r., podczas gdy we wrześniu była taka sama jak przed rokiem). Ponadto wzrost wynagrodzeń w ujęciu r/r był ograniczony przez efekty wysokiej bazy sprzed roku (we wrześniu 2020 r. wynagrodzenia wzrosły w ujęciu miesięcznym najsilniej od 2015 r.). Podtrzymujemy jednocześnie naszą opinię wyrażoną przed miesiącem, że presja płacowa związana z dobrą sytuacją na rynku pracy będzie narastać stopniowo.

Kolejny silny spadek zatrudnienia

Według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się we wrześniu do 0,6% r/r wobec 0,9% w sierpniu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym i nieznacznie naszej prognozy (0,7%). Przyczyną znaczącego spadku rocznej dynamiki zatrudnienia był przede wszystkim silny efekt wysokiej bazy sprzed roku, związany z szybką odbudową zatrudnienia po pierwszej fali pandemii. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zmniejszyło się we wrześniu o 4,8 tys. osób wobec spadku o 9,7 tys. w sierpniu. Choć spadek zatrudnienia we wrześniu nie jest zjawiskiem nietypowym, jego skala była najwyższa od 2012 r. Zgodnie z komunikatem GUS, wynikał on m.in. z zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę (niekiedy z powodu COVID-19), sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych. Spadek zatrudnienia we wrześniu sprawił, że jego poziom był o 98,7 tys. osób niższy niż przed wybuchem pandemii, tj. w lutym 2020 r.

Naszym zdaniem, obniżenie zatrudnienia we wrześniu mogło być również kontynuacją procesu dostosowywania zatrudnienia w firmach korzystających z tarczy finansowej obwarowanej warunkiem utrzymania zatrudnienia w okresie korzystania z pomocy. Firmy mogły również ograniczać plany kadrowe z uwagi na niepewność związaną z przebiegiem IV fali pandemii, pogorszeniem się perspektyw gospodarczych na świecie oraz utrzymujące się ograniczenia podażowe (w tym postoje w niektórych przedsiębiorstwach). Te czynniki będą ograniczać skłonność firm do zwiększania liczby etatów również w kolejnych miesiącach, jednak uważamy, że w IV kw. będziemy obserwować wzrost zatrudnienia.

Fundusz płac hamulcem dla konsumpcji

Reklama

Realna dynamika funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) obniżyła się we wrześniu do 3,3% r/r wobec 4,7% w sierpniu. Tym samym ukształtowała się na najniższym poziomie od marca br. Do wyraźnego jej zmniejszenia przyczyniło się omówione wyżej spowolnienie wzrostu zatrudnienia oraz dalszy wzrost inflacji we wrześniu (por. MAKROpuls z 15.10.2021). Spowolnienie wzrostu realnego funduszu płac (do 4,4% r/r w III kw. wobec 7,5% w II kw.) jest spójne z naszą prognozą zakładającą, że dynamika konsumpcji obniży się w III kw. do 3,5% r/r wobec 13,3% w II kw.

Uważamy, że spadek zatrudnienia odnotowany przez dwa miesiące z rzędu, oddziałujący w kierunku zmniejszenia presji płacowej będzie stanowił dla części członków RPP argument przeciwko dalszym podwyżkom stóp procentowych. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego brak zmian w polityce pieniężnej na listopadowym posiedzeniu Rady.

Dzisiejsze dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw są neutralne dla kursu złotego i rentowności.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

zatrudnienie konsumpcja zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia bezosobowy fundusz płac fundusz płac osobowy fundusz płac osobowy fundusz płac definicja fundusz płac składniki bezosobowy fundusz płac wikipedia fundusz płac osobowy fundusz płac w spółdzielni mieszkaniowej fundusz gwarancji płac norwegia bezosobowy fundusz płac definicja realny fundusz płac co to jest osobowy fundusz płac fundusz płac smith fundusz pracy lista płac stały fundusz płac fundusz płac wikipedia jak obliczyć fundusz płac fundusz płac gwarantowanych nieosobowy fundusz płac fundusz płac gus fundusz płac proz osobowy i bezosobowy fundusz płac fundusz płac osobowy i bezosobowy bezosobowy fundusz płac składniki bezosobowy fundusz płac prawo fundusz pracy na liście płac co to jest bezosobowy fundusz płac fundusz płac po angielsku osobowy fundusz płac składniki fundusz płac definicja fundusz płac w polsce wskaźniki wzrostu wynagrodzeń gus spadek zatrudnienia po transformacji systemu gospodarczego w polsce nastąpił wyraźny spadek zatrudnienia w rolnictwie spadek zatrudnienia a pfron spadek zatrudnienia w polsce spadek zatrudnienia 500+ spadek zatrudnienia w bankach spadek zatrudnienia w rolnictwie-przyczyny spadek zatrudnienia poniżej 25 etatów pfron wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wskaźnik wzrostu wynagrodzeń gus stopa wzrostu wynagrodzeń wskaźnik wzrostu wynagrodzeń 2017 tempo wzrostu wynagrodzeń w polsce średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2016 prognoza wzrostu wynagrodzeń 2019 wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wikipedia średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń gus wskaźnik wzrostu wynagrodzeń podatek od ponadnormatywnego wzrostu wynagrodzeń średnia stopa wzrostu wynagrodzeń pakt dla wzrostu wynagrodzeń wzrostu wynagrodzeń przyczyny wzrostu wynagrodzeń dynamika wzrostu wynagrodzeń gus średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń 2018 prognoza wzrostu wynagrodzeń 2017
Reklama
Reklama