Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed niechętny do podwyżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy oczekują, że Rezerwa Federalna zachowa w tym tygodniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie, odraczając ewentualne podwyżki do września lub grudnia, powodem jest chęć zebrania większej ilości danych na temat kondycji gospodarczej Stanów.

 

Zasadniczą kwestią w trakcie rozmów będzie to jak pogodzić optymistyczne nastroje w amerykańskiej gospodarce spowodowanej zwiększającą się ilością miejsc pracy, z ogólnymi obawami o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Dla prezesa Fed z San Francisco, jednego z 17 członków spotkania, wszystko co potrzebne, to upewnienie się, że inflacja zmierza ku wyznaczonemu celu 2%. Aktualnie Fed przewiduje inflację na poziomie 1.6%.

Wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych wystarczającej aby powstrzymać wzrost bezrobocia, lecz brakami w produktywności, niektórzy członkowie Rezerwy mogą domagać się szybkiego podniesienia poziomu stóp, ażeby zabezpieczyć się przed nadmierną inflacją.

Reklama

„To jest zagrożenie i możecie być pewni, że jastrzębie wysuną to jako argument, mam przeczucie, że będą rozmawiać o wrześniu” mówi Alan Blinder były wiceprezes Fed.

Inni członkowie, tacy jak wpływowy prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley zasygnalizowali, że wolą poczekać na więcej informacji potwierdzających stan gospodarki kraju. „Nie ma zbyt wielu powodów, aby teraz podwyższać stopy procentowe” komentuje Kevin Logan z HSBC.

 

Przeciwne wiatry

W grudniu 2015 roku Fed podniósł stopy procentowe pierwszy raz od niemal dekady zapewniając także o kolejnych 4 podwyżkach w 2016, które miały zakończyć politykę niskich stóp wprowadzoną w trakcie kryzysu w latach 2007-2009.

Ale niesprzyjające wiatry dotykające globalną gospodarkę, zwiększona zmienność na rynkach finansowych oraz niepewność związana z Brexitem powodują, że Fed woli odłożyć podwyżki na lepsze czasy, rozkładając 2 na rok.

Reklama

Jednakże brak zdecydowanego szoku gospodarczego związanego z Brexitem powoduje, że nawet nastawieni gołębio członkowie tacy jak Dudley, twierdzą że w tym roku dokonana zostanie co najmniej jedna podwyżka.

Po tej środzie Fed’owi pozostaną trzy zaplanowane na ten rok spotkania – we wrześniu, listopadzie oraz grudniu, przy czym listopad nie jest brany pod uwagę, ponieważ tydzień później w Stanach zaczną się wybory prezydenckie. Analitycy serwisu Reuters są zdania, że Rezerwa wstrzyma się z podwyżkami do momentu zakończenia wyborów.

„Podnoszenie stóp procentowych spadła na samo dno listy „rzeczy do zrobienia” Fed’u, który najprawdopodobniej będzie chciał przeczekać obecny okres niepewności” komentują sytuację ekonomiści z Jefferies.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama