Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

FCA idzie krok dalej od CySEC w sprawie dźwigni i bonusów

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś brytyjski regulator FCA (Financial Conduct Authority) wystosował dyrektywę dla brokerów oferujących handel na kontraktach CFD. Dyrektywa ma podobny charakter do inicjatywy cypryjskiego regulatora CySEC. Możemy znaleźć również nawiązania do wytycznych polskiego KNF. FCA w komunikacie zawarło również osobne zastrzeżenie w stosunku do rynku opcji binarnych.

 

FCA obawia się, że w związku z rosnącą liczbą brokerów oferujących handel kontraktami CFD, coraz więcej klientów detalicznych decyduje się na handel tymi instrumentami bez pełnej świadomości na temat tego jak działają. Według analiz FCA 82% traderów straciło pieniądze handlując kontraktami CFD - dane te są bliskie wcześniejszym wyliczeniom KNF, ale gorsze od tych, które opublikowali w III kwartale polscy brokerzy (w tym okresie straty odniosło około 60% traderów). Trwająca od ponad sześciu lat kontrola sektora CFD, prowadzona przez FCA, wykazała liczne nadużycia i przykłady złych praktyk. Dotyczy to firm, które w niewystarczający sposób informowały swoich klientów o zagrożeniu ryzyka inwestycyjnego, a także tych, które oferowały zbyt wysoką dźwignię dla swoich klientów indywidualnych.

W celu ochrony interesów inwestorów detalicznych FCA chce:

  • Wprowadzić standaryzowane ostrzeżenia dotyczące ryzyka oraz obowiązek publikowania przez brokerów stosunku tracących i zarabiających traderów w celu lepszego zobrazowania ryzyka, jakie niesie za sobą handel kontraktami CFD.
  • Ustalić niższą maksymalną dźwignię dla niedoświadczonych klientów - traderzy z doświadczeniem mniejszym niż 12 miesięcy mogliby korzystać maksymalnie z dźwigni 1:25
  • Obniżyć maksymalną dźwignię do poziomu 1:50 dla pozostałych traderów. Dodatkowo wysokość dźwigni powinna być zróżnicowana w zależności od ryzyka samego instrumentu.
  • Zakazać oferowania bonusów do depozytów oraz innych korzyści, by promować handel kontraktami CFD.

 

Christopher Woolard, dyrektor ds. strategii oraz konkurencji w FCA:

Reklama

"Mamy poważne powody do obaw, że coraz większa liczba inwestorów indywidualnych handluje na rynku produktów CFD bez odpowiedniego zrozumienia ryzyka, jakie to za sobą niesie, co skutkuje dużymi i niespodziewanymi stratami. Wprowadzamy bardziej restrykcyjne regulacje dla rynku CFD, aby zagwarantować, że podkreśla on wysokie ryzyko związane z handlem i że klienci będą go świadomi, korzystając z tych złożonych usług."

 

Obawy o rynek opcji binarnych

FCA nosi się także z zamiarem stworzenia regulacji dotyczących handlu opcjami binarnymi, gdy tylko staną się instrumentem regulowanym przez FCA.

Regulator obawia się, że opcje binarne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa inwestorów i podważa ich realne zastosowanie inwestycyjne. FCA zauważył, że opcje binarne nie są wystarczająco transparentne dla inwestorów, tak aby adekwatnie ocenić ich wartość, a także mają cechy, które zbliżają je bardziej do produktów hazardowych niż do inwestycji.

 

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

Reklama
Reklama