Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europejskie i amerykańskie banki centralne zaskoczyły jastrzębim tonem. Jak zareagowały kursy głównych walut?

|
selectedselectedselected
Europejskie i amerykańskie banki centralne zaskoczyły jastrzębim tonem. Jak zareagowały kursy głównych walut?| FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska inflacja konsumencka za maj została potwierdzona na poziomie 13% r/r, zgodnie z szacunkami. Jest to najniższy poziom od kwietnia ubiegłego roku. W ujęciu miesięcznym inflacja pozostała bez zmian. Opublikowane zostało również saldo rachunku obrotów bieżących za kwiecień, które zakończyło nadwyżką w wysokości 359 mln euro. Wynik ten jest znacznie poniżej oczekiwań rynkowych (1,5 mld euro), ale należy zauważyć, że w tym samym okresie ubiegłego roku rachunek bieżący był deficytowy. Niższa nadwyżka wynikała głównie ze stosunkowo niskiego eksportu, przede wszystkim ze względu na słabsze wyniki polskiego przemysłu i bardziej umiarkowany wzrost głównych partnerów handlowych Polski (głównie Niemiec).

 

Zgodnie z oczekiwaniami Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku. Ogólnie jednak spotkanie można ocenić jako lekko jastrzębie, a Fed zasygnalizował wzrost o 50 punktów bazowych w swojej nowej prognozie na ten rok. Zgodnie z szacunkami Europejski Bank Centralny podniósł swoją główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4%. Według szefa EBC, Ch. Lagarde, podwyżka będzie kontynuowana w lipcu i wykluczyła przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej.

 

Reklama

Euro zdołało umocnić się wobec dolara, w czym pomogły zapewnienia o dalszych podwyżkach stóp procentowych. Kurs ruszył z poziomu 1,075 USD/EUR i wyniósł 1,090 USD/EUR. W sumie złoty wobec euro osłabił się nieznacznie do 4,46 zł/EUR. Natomiast na parze walutowej z dolarem radził sobie dobrze, stopniowo schodząc poniżej poziomu 4,10 PLN/USD (najwyżej od lutego ub.r.).

 

Zobacz także: PILNE! Inflacja w Europie – są finalne dane za maj. Jak reaguje kurs euro?

 

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama