Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eurodolarowi (EUR/USD) skończyły się argumenty. Złoty (PLN) pod coraz większą presją

|
selectedselectedselected

Za nami kolejne osłabienie rodzimego długu. Biorąc jednak pod uwagę zewnętrzną presję pochodzącą zarówno ze strony UST jak i Bunda wzrost dochodowości krajowych obligacji był ograniczony. Na głównych węzłach krzywa SPW przesunęła się równolegle w górę o 3 pb. do odpowiednio 5,16% (2Y), 5,31% (5Y) oraz 5,47% (10Y). Wzrost stawek PLN IRS na dłuższych tenorach był nieco większy niż na SPW, co spowodowało zawężenie marży ASW o 2 pb. na 10Y (do 49 pb.).

Eurodolarowi (EUR/USD) skończyły się argumenty. Złoty (PLN) pod coraz większą presją
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze dane o krajowej inflacji mają potencjał zwiększenia zmienności na SPW. Oceniamy, że w przypadku zaskoczenia ze strony CPI będzie to raczej niższy niż wyższy odczyt, co implikuje szansą na umocnienie rodzimych obligacji. Z drugiej strony rynek globalny jest nastawiony w przeciwnym kierunku i ostatecznie stamtąd oczekujemy kluczowych impulsów w kolejnych dniach. Wypadkowo spodziewamy się remisowej sesji i utrzymania się tenora 10Y SPW blisko poziomu 5,45%.

 

Brak argumentów za aprecjacją EURUSD

Czwartkowe odczyty z USA były katalizatorem do umocnienia dolara względem euro. Nachylenie spadku EURUSD nie było szczególnie strome, ale po dwóch godzinach od publikacji makro zza Oceanu para była o ok. 0,5% poniżej poziomu otwarcia. Wsparcie dla dolara pochodziło również ze strony ropy naftowej, której cena osiągnęła najwyższy poziom o czterech miesięcy. W rezultacie EURUSD zakończył wczorajszą sesję spadkiem o 0,6% do 1,0880.

Azjatyckie notowania i pierwsze kwotowania na Starym Kontynencie nie przynoszą większych zmian. Oceniamy jednak, że para będzie miała trudności z powrotem do przedziału zmienności obserwowanego w pierwszej części tygodnia (1,0910-1,0960) szczególnie przy potencjalnej dyskusji o mniejszej od wcześniejszych oczekiwań skali cięć stóp przed FOMC.

 

Zobacz także: Dolar (USD) poczuł przypływ energii po odczycie inflacji PPI. Złoty (PLN) ma mocne wsparcie

Reklama

 

Potencjał do powrotu EURPLN powyżej 4,30

Choć wczorajsze wahania euro zawierały się w oczekiwanym przez nas przedziale zmienności (4,28-4,30 zł), to wczorajsza sesja nie była szczególnie pozytywna dla krajowej waluty mimo jedynie marginalnego wzrostu EURPLN (o 0,25% do 4,2920). Widać było wrażliwość złotego na spadki EURUSD oraz presję ze strony ropy naftowej. Jednocześnie złoty zachowywał się wyraźnie gorzej od czeskiej korony oraz forinta, do których stracił ok. 0,4%.

Pierwsze piątkowe kwotowania rodzimej waluty nie przynoszą kontynuacji deprecjacji, ale w przypadku niższego od oczekiwań odczytu CPI z kraju oraz utrzymaniu się delikatnie podwyższonej awersji do ryzyka na rynkach bazowych nie wykluczamy wzrostu EURPLN do 4,30-4,32.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama