Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC nie ma wpływu na kurs euro?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy handlujący euro wysyłają Mario Draghi’emu jasną wiadomość: polityka pieniężna EBC to ślepa uliczka.

 

Wystarczy spojrzeć jak w tym roku radziła sobie najczęściej handlowana para walutowa. Jej 200-dniowa średnie krocząca utknęła na poziomie 1.10, jednocześnie odnotowując najmniejsze wahania spośród wszystkich głównych walut. Przez cały ten czas EBC sięgało po kolejne narzędzia polityki pieniężnej – ujemne stopy oraz skup aktywów, które teoretycznie powinny osłabić euro.

Nawet wczoraj, kiedy prezes banku Mario Draghi zapowiedział gotowość do jeszcze większego luzowania w polityce pieniężnej, euro ledwo drgnęło. Zmniejszający się wpływ stymulacji bank na kurs euro, odsłania go na inne czynniki np. geopolityczne, lub wynikające ze stosunku popytu do podaży. Przepływy handlowe strefy euro skutecznie udaremniają niedźwiedziom wejście na rynek, a nadwyżka obrotów stała się skutecznym wsparciem dla euro.

 

Reklama

„W kwestii tego co bank może zrobić aby kontrolować waluty w tym momencie oraz co innego może wnieść do gry EBC wystąpiło swego rodzaju zmęczenie materiału.” Mówi Chris Chapman, trader z Manufile Asset Management. „Spora nadwyżka na rachunku bieżącym to również czynnik, który wspiera euro w momentach kiedy większość ludzi spodziewa się osłabienia waluty” dodaje.

Według danych komisji CFT odporne na zmiany kursu dolara euro może przysporzyć problemów funduszom hedgingowym oraz innym dużym spekulantom. Transakcje na krótką sprzedaż wyprzedziły te na wzrosty o 87 660 kontraktów. Jak widać inwestorzy oczekują spadków podczas gdy nie do końca wiadomo czy w końcu nastąpią.

 

Limit osiągnięty?

Oficjele EBC oraz innych banków centralnych przyznali, że polityka pieniężna ma swoje granice w kwestii wpływu na wzrost gospodarczy i inflację. Żeby unaocznić to zjawisko wystarczy przypomnieć sobie pierwszą obniżkę stóp procentowych poniżej 0.00% przez EBC, euro straciło wtedy około 20% wartości. Dziś podobne działania nie przyniosłyby takiego skutku.

Od tego czasu EURUSD pozostawało w okolicach 1.10 nawet pomimo faktu wprowadzenia programu luzowania ilościowego oraz rozszerzania go. Analitycy nie spodziewają się wybicia poza ten poziom w najbliższym czasie, według ich prognoz do końca roku średnia kursu EURUSD spadnie o 2% do około 1.08, aby w 2017 powrócić do wartości 1.10.

Reklama

Pomiary zostały dokonane na bazie cen opcji,  trzymiesięczna zmienność pary EURUSC wyniosła 8.7% - to najsłabszy wynik od listopada 2014 roku.

„W dzisiejszych czasach nie ma zdecydowanych transakcji, które mogłyby ruszyć kursem euro. Kurs balansuje pomiędzy agresywną polityką EBC, a dużą nadwyżką rachunku obrotów bieżących” komentuje specjalista Richard Kelly.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama