Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: Problemy chińskiego rynku nieruchomości zwiększają popyt na aktywa bezpieczne - odwrót od CAD, AUD, BRL, RUB, ZAR; na HUF, CZK oraz PLN podwyższona zmienność

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: Problemy chińskiego rynku nieruchomości zwiększają popyt na aktywa bezpieczne - odwrót od CAD, AUD, BRL, RUB, ZAR; na HUF, CZK oraz PLN podwyższona zmienność | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek nowego tygodnia przyniósł dalsze osłabienie polskiej waluty, gdzie para EUR/PLN przebiła nawet poziom 4,60 a USD/PLN na krótko 3,93.

Dane z lokalnej gospodarki miały niewielki wpływ na notowania złotego,

gdzie nieco mniejszy od oczekiwań wzrost dynamiki produkcji przemysłowej oraz dalsze wzrost inflacji producentów, zostały w dużym stopniu zignorowane przez rynek. Głównym czynnikiem powodującym wzmożoną zmienność na rynkach był wzrost awersji wobec ryzyka związany z obawami o stan chińskiej gospodarki wywodzący się z problemów firmy Evergrande (dewelopera na rynku nieruchomości). Silne straty notowały w poniedziałek europejskie giełdy (ok. 2-3%), a na rynku walutowym najmocniej traciły waluty surowcowe z G10 jak CAD czy AUD oraz większość z grupy rynków wschodzących. Najbardziej narażone były waluty uznawane za najbardziej ryzykowne jak BRL, RUB czy ZAR, jednak podwyższona zmienność nie ominęła również tych z regiony Europy Środkowo-Wschodniej jak PLN, CZK i HUF.

W otoczeniu, w którym inwestorzy poszukiwali aktywów bezpiecznych dobrze radził sobie amerykański dolar, gdzie para EUR/USD zeszła w okolice 1,17. Dolar pozostaje relatywnie mocny również przed dwudniowym posiedzeniem FOMC rozpoczynającym się we wtorek, podczas którego władze monetarne mogą nakreślić terminarz normalizacji polityki pieniężnej.

W regionie CEE we wtorek uwagę będzie przyciągało posiedzenie węgierskiego MNB, gdzie oczekiwane jest podwyższenie stóp procentowych o 25 pb do 1,75%. Rozjazd stóp procentowych ustalanych przez banki centralne w Polsce i na Węgrzech był jednym z powodów przyczyniających się do słabości złotego wobec forinta w ostatnich miesiącach.

Reklama

Na rynku stopy procentowej podczas wtorkowej sesji widać było wpływ rosnącej globalnie awersji do ryzyka i w efekcie podwyższonego popytu na aktywa bezpieczne. Na świecie doszło do spadku krzywych dochodowości, widocznego również w przypadku polskich instrumentów. Silnie na wartości traciły indeksy na rynkach akcji, a indeksy obrazujące premię za ryzyko kredytowe gwałtownie wzrosły.

Jedną z przyczyn tych zmian rynkowych były problemy widoczne na chińskim rynku nieruchomości

Od pewnego czasu mówiło się, że jeden z liderów rynku China Evergrande nie spłaci swoich zobowiązań w terminie. Do tego w poniedziałek akcje Sinic Holdings, innej firmy z branży, spadły o 87% (również zbliża się termin spłaty zobowiązań, chociaż oficjalnie nie mówiło się o problemach z wypłacalnością tej firmy). Wspomniane problemy chińskich spółek rozbudziły obawy nie tylko o wpływ ewentualnych niewypłacalności na stabilność sektora finansowego, ale też szerzej o kondycję całej branży budowlanej (wcześniej już pojawiały się różne sygnały świadczące o spadku popytu na rozgrzanym rynku nieruchomości). W tym kontekście opublikowane w kraju sierpniowe dane nt. produkcji przemysłowej i PPI miały neutralny wpływ na wyceny polskich obligacji. Do problemów w Chinach doszły jeszcze obawy o normalizację polityki pieniężnej w USA i negatywny wpływ na gospodarkę kolejnej fali COVID-19.

We wtorek najciekawszym wydarzeniem w regionie CEE-3 będzie posiedzenie MNB, który zapewne kolejny raz podniesie podstawową stopę procentową o 25 pb. do 1,75%

Zaostrzenie polityki pieniężnej na Węgrzech pośrednio może oddziaływać w kierunku wzrostu krzywych dochodowości w Polsce. Takie tendencje widać było w ostatnich miesiącach. Ten ruch wzmacniać będzie dodatkowo we wtorek w kraju publikacja sierpniowych danych makroekonomicznych. Poznamy m.in. sprzedaż detaliczną (PKO: 4,8% r/r w ujęciu realnym) i produkcję budowlano-montażową (PKO: 7,7% r/r). Może się jednak okazać, że awersja do ryzyka na świecie utrzyma się również w kolejnych dniach, ciągnąc ostatecznie w dół krzywe dochodowości polskich instrumentów, szczególnie o dłuższych terminach wykupu. Dlatego rentowności 2-letnich polskich obligacji powinny trzymać się w przedziale 0,5%-0,6%, a 10-letnich spaść poniżej 2,0%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

rynek nieruchomości analiza rynku nieruchomosci trendy na rynku nieruchomosci wiadomości krach na rynku nieruchomości bańka na rynku nieruchomości krach na rynku nieruchomości w polsce kurs juana chińskiego do złotego rynek nieruchomości prognozy 2020 rynek nieruchomości prognozy 2019 rynek nieruchomości 2020 rynek nieruchomości prognozy rynek nieruchomości 2021 jaki jest kurs korony czeskiej do złotegoInformacje kurs euro do złotego nbp rynek pierwotny nieruchomości kurs forinta węgierskiego do złotego kurs złotego do korony szwedzkiej rynek nieruchomości definicja agencja rynku rolnego nieruchomości na sprzedaż ceny na rynku nieruchomosci polska federacja rynku nieruchomości cechy rynku nieruchomości funkcje rynku nieruchomości poradnik inwestora rynku nieruchomości forum rynku nieruchomości uczestnicy rynku nieruchomości pośrednik na rynku nieruchomości pdf projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości segmentacja rynku nieruchomości podział rynku nieruchomości doradca rynku nieruchomości ekonomiczne podstawy rynku nieruchomości podmioty na rynku nieruchomości średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego kurs złotego do rubla rosyjskiego kurs korony norweskiej do złotego aktualny kurs hrywny do złotego kurs złotego euro kurs randa do złotego kurs waluty ukraińskiej do złotego aktualny kurs rubla do złotego sztywny kurs złotego do dolara średni kurs złotego nbp kurs złotego bankier inwestowanie na rynku nieruchomości pośrednik na rynku nieruchomości raport z rynku nieruchomości oszustwa na rynku nieruchomości jak szukać okazji na rynku nieruchomości prognoza rynku nieruchomości marketing na rynku nieruchomości boom na rynku nieruchomości raport rynku nieruchomości monitor rynku nieruchomości rynek nieruchomości prognozy 2021 bańka na rynku nieruchomości 2021 raport z rynku nieruchomości 2020 kryzys na rynku nieruchomości raport z rynku nieruchomości 2019 specyfika rynku nieruchomości co to jest bańka na rynku nieruchomości ilość transakcji na rynku nieruchomości podstawowe decyzje na rynku nieruchomości podejmują kryzys na rynku nieruchomości 2008 załamanie na rynku nieruchomości raporty rynku nieruchomości podatek od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego bańka na rynku nieruchomości 2019 historia rynku nieruchomości w polsce
Reklama
Reklama