Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czwartkowe zawirowania na rynkach: złoty umacnia się względem euro, traci wobec dolara

|
selectedselectedselected
  • Rynek stopy procentowej - Czynniki lokalne decydowały o zmianach notowań obligacji skarbowych.
  • Rynek walutowy - Złoty podążał za trendami z rynków bazowych FX.
Dziennik Rynkowy: Piątkowe odczyty makro istotne dla trenów na rynkach FX i FI.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoty i euro/dolar na tle rynków FX

W czwartek złoty umocnił się wobec euro, z kursem EUR/PLN schodzącym poniżej 4,29, natomiast osłabił się względem dolara, z kursem USD/PLN rosnącym do 3,87. Na rynku głównych par walutowych kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1080, co odzwierciedla zmieniające się trendy na światowych rynkach FX.

 

Wpływ rynków bazowych i budżetu Polski na PLN

Na zachowanie par z polskim złotym miały wpływ przede wszystkim trendy na rynkach bazowych FX. Negatywne informacje dotyczące polskiego budżetu na 2025 rok miały ograniczony wpływ. Główne rynki FX były zdominowane przez oczekiwania dotyczące ścieżki stóp procentowych EBC i Fed, które zostały wzmocnione przez niższe od oczekiwań dane inflacyjne z Hiszpanii i Niemiec oraz wyższy niż pierwotnie szacowano wzrost amerykańskiego PKB w II kwartale. W rezultacie euro osłabiło się, a dolar zyskał na wartości.

 

Przewidywania na piątkową sesję

W piątek kluczowe dla trendu złotego będzie zachowanie rynków bazowych FX, które będą kształtowane głównie przez odczyty inflacji ze strefy euro i USA. Niższe od oczekiwań dane inflacyjne w USA mogłyby wywrzeć presję na deprecjację dolara, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na waluty rynków wschodzących, w tym złotego.

Reklama

 

Rynki obligacji: stabilizacja z delikatnym wzrostem rentowności

Rentowności obligacji skarbowych w USA i Niemczech poruszały się w ograniczonym zakresie, natomiast polskie obligacje znalazły się pod presją, co doprowadziło do wzrostu rentowności na dłuższym końcu krzywej. Wyższe od oczekiwań dane dotyczące wzrostu PKB w USA zmniejszyły oczekiwania na obniżki stóp Fed, co wpłynęło na wzrost rentowności UST. Na polskim rynku SPW trwało dyskontowanie zapowiadanego przez rząd rekordowego deficytu na 2025 rok, co zwiększyło presję na długi koniec krzywej.

 

Perspektywy na ostatnią sesję sierpnia

Ostatnia sesja sierpnia będzie zależała od odbioru odczytów inflacyjnych, szczególnie z USA. Jeśli nie pojawią się negatywne zaskoczenia, rentowności krajowych SPW na środku i długim końcu krzywej mogą spaść o kilka punktów bazowych, co może przynieść ulgę polskiemu rynkowi obligacji.

 

Wykres dnia: Euro znalazło się pod presją rosnących oczekiwań na dalsze obniżki stóp EBC po niższych od oczekiwań odczytach inflacyjnych z Niemiec i Hiszpanii.

Reklama

 

dziennik rynkowy piatkowe odczyty makro istotne dla trenow na rynkach fx i fi grafika numer 1dziennik rynkowy piatkowe odczyty makro istotne dla trenow na rynkach fx i fi grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama