Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar umacnia się po danych z rynku pracy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowane dziś dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień okazały się pozytywne dla dolara amerykańskiego, którego kurs rósł po publikacji Biura Statystyki Pracy. Jest to przede wszystkim zasługa mocnego wzrostu wynagrodzeń.

 

Sprawdź notowania USD/PLN

 

Najważniejsze dane z sierpniowego raportu:

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +201 tys. (prognoza: +191 tys.; w lipcu: +147 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń(m/m):  +0,4% (prognoza: +0,3%; w lipcu: +0,3%)
  • Stopa bezrobocia:  3,9% (prognoza: 3,8%; w lipcu: 3,9%)
Reklama

 

Zatrudnienie w sektorach pozarolniczych amerykańskiej gospodarki wzrosło w sierpniu mocniej niż się spodziewano, pomimo niezbyt optymistycznych danych zaprezentowanych w czwartek przez agencję ADP, a także wyraźnego wzrostu liczby planowanych zwolnień w stosunku do lipca. Różnica pomiędzy opublikowaną wartością, a prognozami wyniosła 10 tys. O tyle samo zrewidowano jednak w dół dane za lipiec, choć przed publikacją można było spodziewać się raczej rewizji tych danych w górę, ze względu na spore rozczarowanie w ubiegłym miesiącu i znaczną rozbieżność z danymi zaprezentowanymi wtedy przez agencję ADP. Na rewizję danych złożył się o 1 tys. niższy wzrost w sektorze usług, o 7 tys. niższy spadek zatrudnienia w administracji i przede wszystkim o 16 tys. niższy wzrost zatrudnienia w przemyśle.

W sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 204 tys. Sektor usług odpowiadał za wzrost zatrudnienia o 178 tys., a więc o 61 tys. więcej niż w lipcu. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym wzrosło z kolei o 26 tys., czyli o 10 tys. mniej niż w lipcu. W administracji odnotowano drugi miesiąc z rzędu ze spadkiem zatrudnienia – w sierpniu wyniósł on 3 tys. i był dwa razy mniejszy niż w lipcu.

 

Bezrobocie w USA

Bezrobocie w USABezrobocie w USA

 

Reklama

Pomimo większego od oczekiwań wzrostu zatrudnienia w sierpniu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,9%, choć spodziewano się, że spadnie do 3,8%. Odbyło się to przy spadku uczestnictwa w rynku pracy z 62,9% do 62,7%.

W podziale na grupy wiekowe największe bezrobocie notowane jest w przypadku osób w wieku od 16-20 lat. W lipcu wahało się ono od 12,2% do 13,4% (w sierpniu było to 12,5% do 13,6% ) w zależności od poszczególnych podgrup. W przypadku osób w wieku powyżej 20 lat bezrobocie kształtuje się na poziomie 3,5% (bez zmian w stosunku do lipca). Najwyższy poziom dotyczy w tym przypadku grupy 20-24 lat (6,8%; wcześniej 6,9%), a najniższy grupy 45-54 lat (2,6%; wcześniej 2,9%).

 

Mocny wzrost wynagrodzeń

Najistotniejsze z perspektywy kursu dolara amerykańskiego dane o wynagrodzeniach zaskoczyły pozytywnie. W ujęciu miesiąc do miesiąca średnie wynagrodzenie godzinowe wzrosło o 0,4% m/m (najlepszy wynik w tym roku), choć spodziewano się wzrostu tylko o 0,3% m/m. W ujęciu rok do roku zarobki rosną o 2,9% (prognoza: 2,7% r/r).

W sektorze usług płace wzrosły w sierpniu o 0,37% m/m, podczas gdy w przemyśle o 0,21% m/m. Wśród podsektorów największy wzrost wynagrodzeń odnotowano w handlu detalicznym – o 0,64%.

 

Dolar wyraźnie zyskuje

Reklama

Kurs dolara reagował pozytywnie na dzisiejszą publikację Biura Statystyki Pracy. Przede wszystkim wynika to z mocnych danych na temat wzrostu wynagrodzeń, które wskazują, że ciasny rynek pracy generuje presję inflacyjną. To z kolei czynnik sprzyjający kolejnym podwyżkom stóp procentowych – aktualnie rynek jest praktycznie pewny, że kolejną podwyżkę zobaczymy już w tym miesiącu.

Kurs EUR/USD w reakcji na opublikowane dane zniżkował w pierwszej chwili o prawie 40 pipsów, by później kontynuować spadki. Kurs euro do dolara amerykańskiego zbliża się obecnie do ważnej strefy wsparcia przy poziomie 1,154.

 

Kurs euro do dolara dynamicznie zmierza w stronę ważnego wsparcia

Kurs euro do dolara dynamicznie zmierza w stronę ważnego wsparciaKurs euro do dolara dynamicznie zmierza w stronę ważnego wsparcia

 

Silniejszą reakcję kursu dolara obserwowaliśmy w przypadku pary USD/CAD. Wynikała ona ze słabości dolara kanadyjskiego, który również miał do zdyskontowania dane z rynku pracy. W tym przypadku były one jednak negatywne. Zatrudnienie w gospodarce Kanady spadło o 51,6 tys. (najgorszy wynik od stycznia tego roku), choć spodziewano się wzrostu o 5,1 tys. Wynik ten łagodzi nieco fakt, że spadek odnotowano w przypadku zatrudnienia na niepełny etat (-92,0 tys.), podczas gdy zatrudnienie na pełny etat wzrosło (+40,4 tys.). Stopa bezrobocia wzrosła z 5,8% do 6,0% (prognoza: 5,9%) przy spadku uczestnictwa w rynku pracy z 65,4% do 65,3% (prognoza: 65,4%).

Kurs USD/CAD w reakcji na te dane zwyżkował o około 70 pipsów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama