Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar australijski rozpoczyna dzień od mocnych spadków

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sytuacja na rynku walutowym we wtorek może być nieco spokojniejsza niż w poniedziałek, m.in. ze względu na małą liczbę istotnych wydarzeń, zaplanowanych w kalendarzu makroekonomicznym. Od rana obserwujemy jednak bardzo mocne spadki dolara australijskiego po decyzji RBA w sprawie stóp procentowych. Kursowi dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) poświęcamy niżej szerszą analizę.

 

Oczekiwana zmienność kursów walut

Dane z rynku opcji wskazują dziś, że na rynku walutowym możemy spodziewać się umiarkowanej zmienności kursów. Podobnie jak wczoraj, silniejsze ruchy mogą wystąpić na parach z funtem brytyjskim, który od pewnego czasu znów charakteryzuje się wyższą zmiennością niż inne główne waluty. Znów tłem dla wahań kursu brytyjskiej waluty jest Brexit. Wczoraj funt wyraźnie umacniał się po tym jak pojawiła się informacja o kompromisowej propozycji przygotowywanej przez brytyjski rząd w kwestii granicy z Irlandią. Dziś funt będzie miał do zdyskontowania indeks PMI dla sektora budowlanego, ale akurat ta publikacja nie powinna znacząco wpłynąć na kurs waluty. Ma ona bowiem mniejsze znaczenie niż analogiczny odczyt dla sektora przemysłowego, który w poniedziałek wywołał nieznaczne umocnienie funta.

Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) – 0,87%
  • GBP/CAD (funt brytyjski dolar kanadyjski) – 0,86%
  • GBP/AUD (funt brytyjski dolar australijski)  – 0,82%

Słabszych ruchów można dziś spodziewać się na pojedynczych parach z euro i dolarem amerykańskim. Są to pary takie jak USD/JPY, USD/CAD i EUR/AUD.

Reklama

 

Dolar australijski traci

Dziś nad ranem poznaliśmy najnowsze decyzje RBA w sprawie polityki pieniężnej. Były one zgodne z oczekiwaniami rynku. Uczestnicy rynku walutowego nie spodziewali się, by dokonano jakichkolwiek zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Obstawiają, że dopiero w ostatnim kwartale przyszłego roku bank centralny z Australii może dołączyć do Fed, Banku Kanady i Banku Anglii, i zacząć podnosić stopy procentowe.

Komunikat do decyzji RBA miał podobny charakter do wcześniejszych i nie wskazywał na jakąkolwiek zmianę nastawienia decydentów. Ci odnotowali, że gospodarka w Australii rosła przez ostatni rok w mocnym tempie, o czym świadczy lepszy od oczekiwań ekonomistów odczyt za II kwartał 2018 roku (wzrost PKB w ujęciu rok do roku o 3,4%). Prognozy banku centralnego zakładają, że gospodarka Australii będzie rozwijać się w 2018 i 2019 roku w tempie nieco powyżej 3%. W komunikacie zwrócono również uwagę na to, że stopa bezrobocia spadła do poziomu najniższego od niemal 6 lat (5,3%). W kwestii inflacji wskazano, że utrzymuje się ona w okolicy 2%, ale prognozy zakładają, że w tym i przyszłym roku będzie wyższa.

W podsumowaniu komunikatu RBA wskazano, że aktualny poziom stóp procentowych wspiera gospodarkę australijską. Uznali tym samym, że ich utrzymanie będzie odpowiednim krokiem do podtrzymania stabilnego wzrostu gospodarczego i z czasem przyczyni się do osiągnięcia celu inflacyjnego.

 

W pierwszej reakcji na komunikat banku centralnego dolar australijski nieznacznie umacniał się, co pokazuje, że rynki nie liczyły na optymistyczny przekaz. Rynek szybko zmienił jednak swój kierunek i w kolejnych godzinach obserwowaliśmy spadki kursu dolara australijskiego. W przypadku pary AUD/USD (dolar australijski do dolara amerykańskiego) spadki sięgnęły ponad 60 pipsów.

Reklama

 

Opisane powyżej fundamentalne czynniki miały istotne przełożenie na sytuację techniczną kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego. Na poniższym wykresie widzimy, że dynamiczne spadki rozpoczęły się po teście oporu przy poziomie 0,7235. Testem tym była właśnie pierwotna, pozytywna reakcja dolara australijskiego na komunikat banku centralnego. W ramach jednej świecy na interwale 4H wyłamane zostało wsparcie przy poziomie 0,7205, co otworzyło rynkowi znaczącą przestrzeń do spadków.

 

AUD/USD – kurs dolara australijskiego do dolara australijskiego spada po teście oporu

AUD/USD – kurs dolara australijskiego do dolara australijskiego spada po teście oporuAUD/USD – kurs dolara australijskiego do dolara australijskiego spada po teście oporu

 

Aktualnie kurs AUD/USD zmierza w kierunku ważniejszego wsparcia przy poziomie 0,7145 i dołków trwającego od 8 miesięcy trendu spadkowego (0,7090). Trend ten idealnie ukazuje wpływ polityki pieniężnej banków centralnych na kurs waluty w średnim terminie. Wspomniane miesiące łączyły się bowiem z przyspieszeniem tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i bierną postawą decydentów z Australii. W ten sposób dolar amerykański zyskiwał przewagę nad dolarem australijskim. Szczególnie, że w tym czasie poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (obecnie 2,00-2,25%) przewyższył poziom stóp w Australii (1,5%). Wiele wskazuje na to, że do czasu pierwszej podwyżki stóp w Australii stopy procentowe w USA zostaną podniesione jeszcze 2-4 razy – w sumie o 50-100 punktów bazowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama