Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego warto śledzić politykę monetarną?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wielu inwestorów rynku walutowego ma tendencje do ignorowania tego, co dla profesjonalistów jest najważniejsze – polityki monetarnej, która ma ogromne znaczenie w długoterminowej analizie nie tylko walut, ale w zasadzie każdego instrumentu finansowego, notowanego na rynkach finansowych. Dlaczego warto przełamać się i śledzić coś, co raczej nie przyniesie szybkich rezultatów? Przedstawię kilka powodów.

 

1. Szersze zrozumienie ekonomii

Podstawowym błędem, popełnianym przez nowicjusza, jest pewnego rodzaju ograniczenie – każdy bowiem myśli, że wystarczy mieć przed sobą kalendarz makro i nie trzeba się niczym martwić. Przecież wystarczy analiza techniczna i odpowiedni alert, na temat potencjalnie większej zmienności, w momencie publikacji danych makro. Nic bardziej mylnego. Kalendarz na pewno pomaga w zorientowaniu się w sytuacji rynkowej, ale wcale nie sprawia, że inwestor nagle zaczyna rozumieć świat ekonomii.

Ekonomii co prawda można uczyć się z książek, jednak i to nie powinno być końcowym celem. Ma nim być praktyczna umiejętność interpretacji różnego rodzaju zdarzeń, przeprowadzenie odpowiedniego wnioskowania, a następnie świadomy handel, uwzględniający różnego rodzaju możliwości i zagrożenia makroekonomicznego rozwoju sytuacji. A co ma to wszystko wspólnego ze śledzeniem polityki monetarnej? Otóż to właśnie banki centralne najczęściej korzystają z wiedzy makroekonomicznej w praktyce. Obserwując ich poczynania, słuchając przemówień czy czytając raporty, można zrozumieć głębszy sens działania ekonomii, a zwłaszcza rynków finansowych. To powinno być celem każdego, kto myśli poważnie o inwestowaniu.

 

2. Informacje z pierwszej ręki

Często mówi się, że media manipulują. O ile nie należy się wszędzie doszukiwać teorii spiskowych, to niezależnie od intencji, obiektywny przekaz informacji jest często niemożliwy. Słuchając informacji na temat podniesienia stóp procentowych, media relacjonujące wydarzenie, zawsze dokładają do czystej informacji swoją teorię na temat tego, co jest powodem takiej decyzji. A to nie wizja dziennikarzy powinna nas interesować. Często trafia się w mediach, czy stronach newsowych, na stwierdzenia typu: Janet Yellen wygłosiła bardzo gołębie przemówienie. Ale czy można to nazwać obiektywnym przekazem? Nie. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że dziennikarz stara się uatrakcyjnić przekaz, jednak wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie opinia w różnych mediach była po prostu inna.

Reklama

Zdecydowanie lepiej czerpać wiedzę z pierwszego źródła; czytać raporty banku centralnego czy też oglądać przemówienia i konferencje prezesów banków centralnych. Nie można z góry zakładać, że wiedza dziennikarza jest większa od naszej, i że jego opinia jest słuszna. Należy samodzielnie oceniać i interpretować informacje, przekazywane przez bank centralny.

3. Projekcje makroekonomiczne, podsumowania i raporty

Nie każdy posiada wystarczającą wiedzę, aby na własną rękę analizować i przewidywać przyszłość świata. Nawet gdyby ktoś ją miał, robienie tego w pojedynkę jest po prostu fizycznie niemożliwe. Z tego względu, dobrym źródłem wszelkiego typu projekcji makroekonomicznych są właśnie raporty banków centralnych.

Charakteryzują się zazwyczaj wysoką normą skrupulatności i niepodważalnej argumentacji. Nie są to opinie, a wnioski wyciągnięte na podstawie historycznych danych. Z tego względu, projekcje makroekonomiczne banków centralnych, mogą służyć za bardzo dobre źródło informacji o tym, jak w przyszłości może kształtować się inflacja, krajowy popyt czy wzrost gospodarczy.

 

4. Korzyści w długim terminie

Ogólna wiedza z zakresu polityki monetarnej czy też planów banku centralnego, jak już na początku wspomniałem, nie przyniesie z pewnością fenomenalnych rezultatów w krótkim okresie – nie istnieje tak bezpośrednie przełożenie polityki monetarnej na krótki okres.

W długim terminie jednak można skorzystać z bardzo prostej zależności gdy polityka monetarna jest restrykcyjna (podwyżki stóp procentowych), to waluta wzrasta na wartości, a gdy polityka monetarna jest nastawiona na ekspansję (obniżki stóp procentowych, QE, etc.) to waluta zazwyczaj słabnie.

Reklama

Oczywiście, dla wielu inwestorów długi termin wydaje się abstrakcją – dlaczego by narażać się na wahania rynkowe w długim okresie? Wahania wcale jednak nie są takie groźne, jeżeli zaakceptuje się fakt konieczności używania niskich dźwigni. W innym przypadku, inwestycja długoterminowa w oparciu o politykę monetarną, to strzał w kolano.

Obserwowanie polityki monetarnej powinno zatem służyć przede wszystkim praktycznemu zrozumieniu działania świata ekonomii i finansów. O ile nie przynosi ono szybkich korzyści, jak wielu by chciało, to w dużej mierze pozwala na poszerzenie horyzontów i interpretację rynku w momencie, gdy inni go nie odczytują.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Buchała

Paweł Buchała

Project Manger projektu TradingDot  Zwolennik łączenia analizy Price Action z informacjami makroekonomicznymi.


Reklama
Reklama