Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego kurs dolara po raz kolejny słabnie? EURUSD narusza kolejne opory - ekspercka analiza walutowa

|
selectedselectedselected
Dlaczego kurs dolara po raz kolejny słabnie? EURUSD narusza kolejne opory - ekspercka analiza walutowa  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorek przynosi kontynuację obserwowanej w poniedziałek słabości dolara, a najsilniejsze są waluty Antypodów. Prym wiedzie dolar nowozelandzki, który został wsparty lepszymi danymi o sprzedaży detalicznej, oraz słowami przedstawiciela RBNZ (Hawkesby).

Podtrzymał on oczekiwania na rychłe podwyżki stóp procentowych dając do zrozumienia,

że na ostatnim posiedzeniu rozważany był ruch na stopach o 50 p.b. Dał też do zrozumienia, że podjęta ostatecznie decyzja, aby wstrzymać się z zacieśnieniem, nie była podyktowana wyłącznie sytuacją wokół COVID. 

Słabszy dolar to wynik lepszych nastrojów na rynkach po tym,

jak spadły obawy, że piątkowe wystąpienie szefa FED, może przynieść zapowiedź decyzji o taperingu na wrześniowym posiedzeniu - formuła sympozjum została zmieniona na wirtualną za sprawą obaw związanych z pandemią. Nowe szczyty odnotowały indeksy na Wall Street - S&P500, oraz Nasdaq. Lepsze nastroje widać też w Azji, oraz w Europie. Z kolei rentowności 10-letnich obligacji rządu USA zastygły wokół 1,26 proc.

Dzisiaj kalendarz wydarzeń nie będzie nazbyt interesujący

Uwagę może przyciągnąć posiedzenie Banku Węgier o godz. 14:00 - oczekuje się kolejnej podwyżki stóp procentowych o 30 p.b. do 1,50 proc.

OKIEM ANALITYKA - dolar i inni

Wczorajsze szacunki indeksów PMI dla strefy euro, oraz USA mogą być sygnałem, że okres wyraźniejszego odreagowania po pandemii się kończy, a zaczynają pojawiać się sygnały możliwego spowolnienia w gospodarkach. Tym razem nie ma co liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony banków centralnych, wręcz odwrotnie - jeżeli presja inflacyjna nie zelżeje, to decydenci w bankach centralnych będą mieć coraz większy problem.

I nie chodzi tu tylko o tzw. tapering,

Reklama

który akurat w przypadku FED jest dość emocjonalnie traktowany przez rynki. W całym tym zamieszaniu może być znów premiowany dolar na zasadzie ucieczki od ryzyka, choć w dłuższym okresie wygrane mogą być te waluty, których banki centralne będą zdeterminowane w temacie podwyżek stóp procentowych.

EURUSD - próba naruszenia linii spadkowej trendu

Na fali słabości dolara na szerokim rynku doszło wczoraj do próby wybicia się ponad 1,1740, gdzie można wykreślić linię trendu spadkowego rysowaną od szczytu z 4 sierpnia. Nie było ono jednak do końca udane, co sprawia, że rynek może powrócić w okolice 1,17, zanim dokona kolejnej próby naruszenia.

Warto będzie uważnie przyglądać się sytuacji na rynkach akcji -

jeżeli tu pojawią się większe obawy przed wytraceniem tempa obserwowanego w ostatnich miesiącach ożywienia w globalnej gospodarce, to potencjalna fala risk-off może sprawić, że dolar będzie jednym z jej beneficjentów.

Dlaczego kurs dolara po raz kolejny słabnie? EURUSD narusza kolejne opory - ekspercka analiza walutowa  - 1Dlaczego kurs dolara po raz kolejny słabnie? EURUSD narusza kolejne opory - ekspercka analiza walutowa  - 1

Wykres dzienny EURUSD

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama