Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to najważniejsze wydarzenie pierwszego kwartału 2021 roku? Jak wpłynie na rynki?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

|
selectedselectedselected
Czy to najważniejsze wydarzenie pierwszego kwartału 2021 roku? Jak wpłynie na rynki?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najwyższe oczekiwania inflacyjne w USA od 2008 roku oraz wzrost rentowności obligacji amerykańskich sprawiają, że od początku roku rynek coraz bardziej zastanawia się nad tym, kiedy pojawi się pierwsza wskazówka po stronie Fed dotycząca redukcji bilansu oraz podwyżek stóp procentowych.

Dzisiaj o godzinie 19:00 Fed zaprezentuje swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne

Kluczowe mogą być trzy wskaźniki: PKB, inflacja oraz bezrobocie. Skorygowanie wzrostu gospodarczego w górę może oznaczać wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz spadek bezrobocia w najbliższych kwartałach. Ważny również może być wykres kropkowy w którym zobaczymy czy kolejni przedstawiciele banku centralnego będą za pierwszą podwyżką stóp procentowych. W grudniowych prognozach tylko jeden uczestnik posiedzenia na 17 spodziewał się wyższych stóp procentowych na koniec 2022 r., a pięciu na koniec 2023 r. Bank of America uważa, że pierwsza podwyżka stóp procentowych mogłaby się pojawić w 2023 roku.

Na konferencji prasowej rynki prawdopodobnie będą oczekiwały pierwszych sygnałów mogących świadczyć o normalizacji polityki

Jerome Powell w swoich ostatnich wypowiedział mówił o tym, że rynki z dużym wyprzedzeniem dostaną pierwsze jastrzębie wskazówki. Jeżeli prognozy PKB będą wyższe to rynki mogą być jeszcze bardziej utwierdzone w szybszym osiągnięciu średniego celu inflacyjnego ustalonego przez Rezerwę Federalną. Przy takim scenariusze rentowności obligacji amerykańskich mogą kontynuować trend wzrostowy, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na spółki technologiczne, metale, pozytywnie może zareagować dolar amerykański.

Złoto w poprzednim tygodniu zanotowało słabszą dynamikę odpływu kapitału z funduszy ETF,

co może świadczyć o potencjalnych oczyszczeniu rynku. Jeżeli miałby pojawić się nowy czynnik fundamentalny po stronie Fed to może determinować większą zmienność na złocie. Pro wzrostowym czynnikiem dla złota mogą być sygnały o dłuższym utrzymywaniu luźnej polityki monetarnej przez Fed oraz spadek rentowności obligacji amerykańskich. Jeżeli Fed przyzna się do tego, że zaczyna monitorować rynek obligacji to być może ze względu na niższe ceny obligacji część inwestorów może przebalansować swoje portfele w bezpieczniejsze aktywo, co w konsekwencji może doprowadzić do spadku rentowności obligacji.

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.


Reklama
Reklama