Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to już dołek na kursie najważniejszej pary walutowej, tj. eurodolara EUR/USD? Analiza

|
selectedselectedselected
Czy to już dołek na kursie najważniejszej pary walutowej, tj. eurodolara EUR/USD? Analiza
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Postawmy może pytanie w dużo szerszej perspektywie i nieco przewrotniej niż w tytule: czy kurs EURUSD wróci po 2 dekadach do poziomu 1,00000?

 

Odpowiedź stanowi esencje większości ważnych zdarzeń z gospodarki światowej.

Spójrzmy na obecny wykres:

 

Reklama

czy to juz dolek na kursie najwazniejszej pary walutowej tj eurodolara eurusd analiza grafika numer 1czy to juz dolek na kursie najwazniejszej pary walutowej tj eurodolara eurusd analiza grafika numer 1

 

Obecny kurs to 1,04281 w bossafx, czyli do parytetu 1,0000 brakuje teoretycznie niewiele. A jaka jest na to szansa?

 

Obecny kurs kształtują przede wszystkim 2 ważne czynniki, których wpływ analitycy dzielą mniej więcej po połowie:

   1. Różnice w poziomie stóp procentowych

Reklama

Zarówno w USA jak i w Europie inflacja szaleje, bijąc nie widziane od dekad rekordy. Fed już podnosił stopy procentowe z tego powodu, a w tych inflacyjnych czasach inwestorzy lubią waluty tych krajów, w których banki centralne żwawo działają w tym zakresie.

O ile uważa się, że Fed działa zbyt późno, to co powiedzieć o EBC, który od 2014 roku utrzymuje ujemne (!) poziomy oprocentowania?

W ostatnich 2 miesiącach mieliśmy na owej parze ruch w górę z tego właśnie powodu, że szefowa EBC Christine Lagarde ogłaszała koniec skupu aktywów i podnoszenie stóp, póki co skończyło się tylko na zapowiedziach.

   2. Ryzyko i strach na rynkach

Wiadomo, że gdy ryzyko i strach, to inwestorzy uciekają do bezpiecznych przystani, a taką jest dolar. Ryzyko obejmuje i skutki wojny w Ukrainie i spowalnianie gospodarek. A po inwazji Rosji ryzyka tego rodzaju wobec Europy szczególnie wzrosły, stąd kapitał od tego czasu wypływa z UE ciurkiem od tygodni.

Umacniający się dolar to zabójca dla eksportu amerykańskiego, więc tamtejszy biznes eksportowy z przyjemnością zobaczyłby odwrót trendu. Silny dolar to mniej więcej taki efekt, jakby Fed dodatkowo podnosił stopy. Z kolei dla Europy import surowców, które są rozliczane w USD, staje się przez słabe EUR droższy, co podnosi inflację. Na szczęście rynki towarowe wpadły w znaczącą korektę wysokich poziomów cen.

Reklama

Nie wygląda na to, by wspomniane ryzyka miały w najbliższym czasie zniknąć. Z kolei różnice w poziomach stóp zależą od tego jak agresywny okaże się EBC, jednakże to nadal Fed będzie działał szybciej i bardziej zdecydowanie. To może przesądzić o tym, że jeszcze nie czas na pozbywanie się dolarów.

Na wykresie mamy od roku trend spadkowy, a w ostatni piątek kurs po raz trzeci próbował nieudanie testu dołka w obszarze 1,035-1,036, który jest od dawna najsilniejszym technicznym wsparciem. Poniżej z pewnością stoi sporo stop-lossów, ale niewykluczone, że tylko one zostaną odpalone bez rzeczywistej kontynuacji podaży, o ile kurs przebije się przez owe minima, a inwestorzy zdecydują się ich bronić. Układ fal pokazuje, że wybicie poniżej dołka byłoby naturalną kontynuacją ruchu spadkowego, co faktycznie otwiera drogę do 1,0000.

Długie pozycje w bossafx to tylko 59%, można by się spodziewać na tych poziomach znacznie wyższego ich poziomu. To może oznaczać, że inwestorzy wcale nie są jeszcze zbyt mocno przekonani do odwrotu trendu.

Mój typ to przebicie tego wsparcia i jeszcze przynajmniej jedna fala w dół. Sugeruję się też tym, że kontrakty na Dollar Index (koszyk walut do dolara), który ma podobne przebiegi, takiego wybicia dokonał w piątek. Nie posiadam jednak pozycji, chciałbym najpierw zobaczyć wynik batalii o to wsparcie.

—kat—

 

Reklama

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Przekierowanie do artykułu

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Symonowicz

Tomasz Symonowicz

Aktywny uczestnik forum dyskusyjnych (nick: Kathay), autor artykułów o inwestowaniu w Forbes. Aktywny inwestor na rynku giełdowym i walutowym od 15 lat. 


Reklama
Reklama