Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy kolejne niespodzianki inflacyjne wpłyną na retorykę RPP?

|
selectedselectedselected
Czy kolejne niespodzianki inflacyjne wpłyną na retorykę RPP?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozpoczynający się tydzień to przede wszystkim oczekiwanie na wynik publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Jej odczyty pozwolą ocenić szanse na rozpoczęcie w listopadzie procesu redukcji programu skupu aktywów w Stanach Zjednoczonych przez Rezerwę Federalną i mogą mieć istotny wpływ na przebieg notowań eurodolara w najbliższych dniach.

Lokalnie zaś w centrum zainteresowania będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (środa)

i prawdopodobna konferencja prezesa NBP (czwartek, godz. 15:00). Stopy procentowe nie ulegną zmianie, a w centrum uwagi będą wypowiedzi A.Glapińskiego oraz komunikat po posiedzeniu, które będą istotne dla rynkowych oczekiwań co do terminu rozpoczęcia zacieśniania warunków monetarnych w Polsce. Ubiegłotygodniowy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI sprawił, że rynek zdecydowanie nasilił prawdopodobieństwo normalizacji polityki monetarnej w kraju jeszcze w tym roku. W rezultacie złoty umocnił się – mimo dość niesprzyjającego otoczenia globalnego – a dochodowość obligacji skarbowych zwyżkowała – jak w przypadku 2-latki – do półtorarocznego maksimum. 

Czy kolejne niespodzianki inflacyjne wpłyną na retorykę RPP?

W środę odbędzie się posiedzenie krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Najbardziej prawdopodobnym rozstrzygnięciem jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym, rekordowo niskim poziomie. Będzie to niezwykle ciekawe posiedzenie, ponieważ wysoka inflacja rodzi coraz większy dyskomfort części członków RPP, na co wskazuje m.in. sprawozdanie z wrześniowego posiedzenia. Jeszcze miesiąc temu prezes NBP podtrzymywał stabilizację stóp procentowych w tym roku jako najbardziej prawdopodobny scenariusz, jednak w naszej ocenie opóźnianie momentu normalizacji stóp procentowych będzie zwiększało koszty sprowadzenia inflacji do celu. Komunikat po posiedzeniu i konferencja prasowa pozwolą ocenić, czy i jak zmieniła się percepcja procesów inflacyjnych przez RPP, co pozwoli określić ścieżkę stóp w tym roku. Od dłuższego czasu zwracamy uwagę, iż obecny poziom stóp proc. jest nieadekwatny do sytuacji gospodarczej, a opóźnianie startu normalizacji polityki pieniężnej zwiększa ryzyko silniejszych i szybszych ruchów w przyszłości. Napływające dane o inflacji to przekonanie wzmacniają.

Czy dane z rynku pracy wesprą oczekiwania na rozpoczęcie redukcji QE w USA?

W tym tygodniu (piątek) poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy we wrześniu. Według konsensusu prognoz liczba etatów w USA wzrosła o 500 tys., niemal dwukrotnie mocniej niż miesiąc wcześniej. Wzrost ten powinien sprzyjać spadkowi stopy bezrobocia, która według oczekiwań rynkowych ma obniżyć się do 5,1% z 5,2% w sierpniu. Pomimo silnego popytu na pracę przyrost zatrudnienia pozostaje ograniczony, ze względu na obawy o zdrowie i opiekę nad członkami rodziny, niedopasowanie kwalifikacji oraz wcześniejsze transfery z budżetu dla gospodarstw domowych. Niezaspokojony popyt na pracę skutkuje wzrostem płac, zwłaszcza a branżach najbardziej dotkniętych pandemią i odpływem pracowników. Według oczekiwań rynkowych płaca godzinowa wzrośnie o 0,4% m/m po wzroście o 0,6% m/m w sierpniu. Realizacja tych prognoz nasiliłaby oczekiwania na ogłoszenie początku redukcji programu skupu aktywów przez Fed w listopadzie. Dane z rynku pracy nie wpłyną jednak na perspektywy stóp procentowych, choć uporczywa inflacja będzie zwiększała prawdopodobieństwo pierwszej podwyżki już w 2022 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

analiza rynków finansowych rodzaje rynków finansowych analiza techniczna rynków finansowych john j. murphy funkcje rynków finansowych globalizacja rynków finansowych mistrzowie rynków finansowych psychologia rynków finansowych bezpieczeństwo rynków finansowych katedra polityki pieniężnej i rynków finansowych integracja rynków finansowych podział rynków finansowych katedra rynków finansowych uek katedra polityki pieniężnej i rynków finansowych uep analiza techniczna rynków finansowych murphy nowy paradygmat rynków finansowych modelowanie rynków finansowych jakubowski pdf klasyfikacja rynków finansowych globalizacja rynków finansowych wady i zalety analiza techniczna rynków finansowych john murphy john j murphy analiza techniczna rynków finansowych efektywność rynków finansowych modelowanie rynków finansowych psychologia rynków finansowych pdf modelowanie rynków finansowych jakubowski chomikuj instytut ryzyka i rynków finansowych charakterystyka uczestników rynków finansowych uczestnicy rynków finansowych prawo rynków finansowych analiza techniczna rynków finansowych chomikuj dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych analiza techniczna rynków finansowych - j. muprhy analiza techniczna rynków finansowych murphy pdf analiza techniczna rynków finansowych pdf deregulacja rynków finansowych mistrzowie rynków finansowych chomikuj struktura rynków finansowych psychologia rynków finansowych chomikuj globalna nierównowaga rynków finansowych sekretariat katedry rynków finansowych uek umcs zakład rynków finansowych urząd regulacji rynków finansowych dubaju międzynarodowego centrum finansowego w dubaju integracja rynków finansowych w unii europejskiej od a do z międzynarodowa integracja rynków finansowych prawo rynków finansowych prawo bankowe analiza techniczna rynków finansowych lubimyczytac produkty rynków finansowych integracja rynków finansowych w strefie euro modelowanie rynków finansowych pdf teorie rynków finansowych
Reklama
Reklama