Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy dolar amerykański USD wróci na szczyty?

|
selectedselectedselected
Czy dolar amerykański USD wróci na szczyty? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowa sesja walutowa podobnie jak środowa cechowała się średnią zmiennością, a dolar amerykański mocno zyskiwał wobec koszyka innych wiodących walut. Notowania EUR/USD zamknęły się w okolicach ceny 0,975 tracąc 0,65%. Była to szósta z rzędu sesja giełdowa, gdzie dolar umacniał się w stosunku do euro. Kurs EUR/PLN zniżkował 0,23%, a kurs USD/PLN zwyżkował 0,43% kończąc dzień odpowiednio w okolicach poziomu 4,695 i 4,815.

Czy dolar wróci na szczyty? - 1Czy dolar wróci na szczyty? - 1

Notowania EUR/USD, YTD, źródło: baha.com

W środę FED zgodnie z konsensusem podwyższył główną stopę procentową o 75pb. do 3,75-4,00%. W komunikacie FOMC zasygnalizował podtrzymanie jastrzębiej polityki, ale w sposób bardziej wyważony, sugerując obniżenia tempa podnoszenia stóp procentowych. Z wystąpienia Powella można zauważyć że FED balansuje pomiędzy walką z inflacją, a utrzymaniem gospodarki USA w jak najlepszym stanie.

W czwartek BoE dokonał najwyższej od 33 lat podwyżki stóp procentowych, podnosząc główną stopę o 75pb. Ósma podwyżka stóp procentowych z rzędu do 3,00% byłą wymuszona najwyższą od 40 lat inflacją przekraczającą 10%. Jastrzębia retoryka BoE zakłada kolejne podwyżki stóp procentowych. Pomimo znaczącego podniesienia stóp procentowych kurs GBP/USD zniżkuje w czwartek 1,97%. Słabość funta jest powiązana z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Czy dolar wróci na szczyty? - 2Czy dolar wróci na szczyty? - 2

Notowania PLN/USD, YTD, źródło: baha.com

Jeżeli w najbliższym czasie RPP nie podejmie kroków związanych z podwyższeniem stóp procentowych, ciężko będzie oczekiwać umocnienia złotówki, a głównym czynnikiem wpływającym na wycenę będzie polityka zewnętrznych banków centralnych. Na kurs naszej rodzimej waluty wciąż będzie miał wpływ przebieg wojny w Ukrainie, co w przypadku zaostrzenia lub eskalacji konfliktu wpłynie na umocnienie się dolara, który historycznie cieszy się największym zaufaniem inwestorów w czasie światowych kryzysów. Pogłębiający się kryzys energetyczny na starym kontynencie i rosnące obawy o recesję lub mocne spowolnienie mogą być również podstawą do osłabienia walut regionu.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Targosz

Daniel Targosz

Zastępca Managera Zespołu Traderów. Pracownik  Superfund TFI od 2019 roku. Wcześniej pracował w jednym z wiodących biur maklerskich w Polsce. Odpowiedzialny za transakcje rynkowe funduszu inwestycyjnego oraz analizę danych mikro i makroekonomicznych. Specjalizuje się w analizie dużych zbiorów danych, analizie fundamentalnej oraz analizie technicznej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył Analitykę Gospodarczą z tytułem licencjata, studia magisterskie Ekonomia ze specjalizacją Analiza Finansowo-Ekonomiczna oraz studia podyplomowe Data Science.


Reklama
Reklama