Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Bank Anglii zaskoczy decydentów, czy pójdzie w ślady RPP? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Czy Bank Anglii zaskoczy decydentów, czy pójdzie w ślady RPP? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

UK: Dziś o godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii dotyczącą stóp procentowych. Oczekiwana jest kolejna podwyżka o 0,25 pkt proc. do poziomu 4,50%. Bank Anglii zbliża się do końca tego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

PL: Na dziś na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego po majowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się utrzymaniem stóp procentowych i retoryki w komunikacie. Ostatnia wypowiedź prezesa z początku maja, podobnie jak części innych członków Rady, była utrzymana w łagodniejszym tonie niż wymowa ostatniej konferencji, która miała miejsce w kwietniu. Stoi to w kontrze do zaostrzenia w maju br. narracji przez Narodowy Bank Czech i utrzymania jastrzębiej postawy Europejskiego Banku Centralnego, który nie widzi miejsca na obniżki stóp w Eurolandzie w tym roku.

 

RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także konsensusem prognoz, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w maju stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym poziomie. Nie zaskoczył ponadto majowy komunikat po decyzji, który w najważniejszych fragmentach nie zmienił się. W naszej ocenie ze względu na wysoką uporczywość inflacji, ciasny rynek pracy oraz ekspansywną politykę fiskalną Rada Polityki Pieniężnej powinna utrzymać restrykcyjne nastawienie i w naszym bazowym scenariuszu zakładamy stabilizację stóp proc. do końca tego roku. Co więcej, nadal nie ma informacji dotyczących przedłużenia tzw. wakacji kredytowych (według informacji rządowych ma ona zapaść w lipcu) oraz nie jest znany projekt ustawy budżetowej na 2024 r., a więc bardzo istotnych kwestii dla perspektyw gospodarczych i transmisji impulsu monetarnego. Dostrzegamy jednak ryzyko, iż spadek wskaźnika CPI do poziomów jednocyfrowych może stanowić bodziec dla większości w Radzie do złagodzenia polityki monetarnej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Konsekwencją ewentualnych szybszych obniżek stóp procentowych będzie dłuższy okres utrzymywania się inflacji powyżej celu NBP, a w niesprzyjających warunkach nawet powrót do zacieśniania polityki pieniężnej.

US: Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w kwietniu 4,9% r/r, a więc okazała się nieznacznie niższa od konsensusu prognoz, który zakładał taki sam odczyt jak w marcu (5,0% r/r). Niewielkiej obniżce uległ także wskaźnik bazowy (CPI po wyłączeniu z koszyka cen żywności i energii) do 5,5% r/r z 5,6% r/r w kwietniu. Dane te nie zmieniają trendu powoli obniżającej się inflacji w USA w nadchodzących miesiącach w warunkach słabszego popytu i mniejszej presji kosztowej. Tym samym jak na razie modyfikacjom nie powinien ulegać bazowy scenariusz większości członków Rezerwy Federalnej zakładającej stabilizację stóp procentowych do końca tego roku. Oczekiwań tych nie podzielają rynki finansowe, które wyceniają początek obniżek oprocentowania jeszcze w 2023 r.

 

RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Imponująca passa umocnienia złotego do euro w ostatnich dniach prawdopodobnie w czwartek ulegnie zakończeniu. Spodziewamy się, iż kurs EUR/PLN, który w miesiąc obniżył się o około 20 groszy, a dziś chwilowo sięgnął bariery 4,5050 rozpocznie ruch korekcyjny. Z jednej strony przemawiają za nim czynniki techniczne (wyprzedanie rynku), z drugiej zaś niewykluczone, iż narracja czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego będzie bardziej łagodna w stosunku do kwietnia i skutkować może niewielkim nasileniem oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku (negatywne dla waluty). Co więcej nastroje globalne pozostają umiarkowanie niesprzyjające po dzisiejszej publikacji danych inflacyjnych z Chin. Po wzroście apetytu na ryzyko po rezygnacji przez Pekin z polityki zero-COVID najnowsze dane wskazują na kruche ożywienie gospodarcze Państwa Środka.

Reklama

 

RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3RPP zgodnie z oczekiwaniami rynków – czy Bank Anglii będzie równie zgodny? [rynek walutowy: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama