Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX: złoty (PLN) odrobił większość strat. Sprawdź, ile kosztuje euro (EUR), dolar (USD), frank (CHF), funt (GBP) teraz

|
selectedselectedselected
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX: złoty (PLN) odrobił większość strat. Sprawdź, ile kosztuje euro (EUR), dolar (USD), frank (CHF), funt (GBP) teraz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie stłumienie zmienności po wczorajszym Fed. Eurodolar kwotowany jest blisko 1,10 USD, a EUR/PLN nieznacznie odbija z okolic 4,65 PLN za euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6649 PLN za euro, 4,2349 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4985 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4.702% w przypadku obligacji 10-letnich.

 

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły dalsze zwyżki wycen bardziej ryzykownych aktywów

Wydaje się iż po serii negatywnych wydarzeń inwestorzy zaczęli z większym optymizmem wyceniać przyszłość. Przede wszystkim, bazując m.in. na podbiciu aktywów CEE czy WIG-Ukraina, wydaje się iż rynek liczy na potencjalne zawieszenie broni w konflikcie UA-RUS, co wspiera m.in. kurs złotego. Dodatkowo obserwujemy wyraźną poprawę nastrojów w Chinach, gdzie tamtejsze rynku drugą sesję notują dynamiczne zwyżki po deklaracjach wsparcia gospodarki ( i zmniejszenia presji na delisting spółek notowanych w USA) ze strony decydentów. Wydarzeniem ostatnich godzin był jednak, bez wątpienia, Fed i decyzja o podwyższeniu stóp procentowych o 25pb. Rezerwa Federalna poinformowała, iż do końca roku główna stopa procentowa znajdzie się w przedziale od 1,75% do 2%. Była to pierwsza podwyżka od 2018 a sam wydźwięk posiedzenia jest raczej jastrzębi, pomimo zarysowania czynników ryzyka dla wzrostu. Co ciekawe docelowo eurodolar znalazł się wyżej (pomimo pierwszej reakcji umacniającej USD), co wskazuje iż rynek takie ruchy ze strony Fed już dyskontował.

 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań z rynku krajowego

Na szerokim rynku warto zwrócić na odczyt inflacji HICP ze Strefy Euro. Decyzje dot. stóp procentowych podejmą CBRT i BoE (oczekiwana podwyżka 25pb). Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN spadł już blisko 40 gr od szczytu (w okolicach 5 PLN za euro), odrabiając w większości zniżki wynikające z wydarzeń na Ukrainie. Wydaje się iż docelowo możemy być świadkami przejścia w stan konsolidacyjny bliżej 4,7 PLN.

Reklama

 

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama