Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czego spodziewać się po decyzji FOMC?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś wieczorem poznamy pierwszą w tym roku decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Choć zmiany w nastawieniu polityki pieniężnej Fed nie są spodziewane, to wydarzenie to i tak może mieć duże znaczenie dla dolara, ze względu na postawę, jaką przyjmą decydenci (zwłaszcza, że skład FOMC uległ zmianie w stosunku do 2017 roku).

 

Aby ocenić potencjalne reakcje dolara na dzisiejszą decyzję FOMC najlepiej jest przeanalizować oczekiwania rynków i ekonomistów, sytuację makroekonomiczną, a także ryzyka z jakimi może zmagać się Fed.

 

Dane z gospodarki

Dane makroekonomiczne, publikowane od czasu ostatniego posiedzenia decyzyjnego miały raczej charakter negatywny (patrząc na różnice względem prognoz). Szczególnie mocno rozczarowały kluczowe wskaźniki makroekonomiczne. Ostatnie odczyty inflacji miały charakter mieszany, dość dobrze wypadły wskaźniki inflacji bazowej, ale słabo ogólne wskaźniki dynamiki cen konsumpcyjnych. Negatywnie wypadły odczyty z rynku pracy, a także dane o dynamice PKB. Odczyty pozostałych wskaźników makroekonomicznych miały charakter mieszany.

Reklama

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia FOMC:

  • Inflacja CPI – inflacja w grudniu spadła z 2,2% do 2,1% (zgodnie z prognozą), ale inflacja bazowa wzrosła z 1,7% do 1,8% (prognoza: 1,7%)
  • Inflacja PCE – według indeksu cen konsumpcyjnych inflacja spadła w grudniu z 1,8% do 1,7%, a inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 1,5% (zgodnie z prognozą)
  • PKB – w IV kwartale 2017 roku odnotowano wzrost PKB o 2,6% (w ujęciu annuazliwanym), przy prognozie na poziomie 3,0%
  • Rynek pracy – w grudniu zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wzrosło o 146 tys. (prognoza: 185 tys.), stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,1% (zgodnie z prognozą), a wynagrodzenia wzrosły o 0,3% m/m (zgodnie z prognozą)
  • Sprzedaż detaliczna – obroty w handlu detalicznym wzrosły w grudniu o 0,4% m/m (zgodnie z prognozą), a w ujęciu bazowym również o 0,4% m/m (zgodnie z prognozą)
  • Produkcja przemysłowa – w grudniu odnotowano wzrosła produkcji przemysłowej o 0,8% m/m (prognoza: 0,4% m/m)

 

Oczekiwania rynków

Oczekiwania rynków względem dzisiejszej decyzji FOMC są raczej jednoznaczne. Rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych daje tylko 5,2% szans na podwyżkę stóp procentowych. To mimo wszystko wskazuje, że rynki oczekują jastrzębiego komunikatu ze strony decydentów. Potwierdzają to również wysokie oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Rynek oczekuje, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w tym roku będzie miała miejsce do marca. Scenariusz taki jest obecnie wyceniany na 76%. Drugi ruch powinien mieć miejsce do czerwca (z prawdopodobieństwem 55,9%). Prawdopodobieństwo dokonania drugiej podwyżki do września do z kolei 80,5%. Trzecia z planowanych podwyżek miałaby mieć miejsce do grudnia, z prawdopodobieństwem na poziomie 59,8%. W ostatnim czasie obserwowaliśmy jednak nieznaczny spadek oczekiwań, gdyż rynek był nawet bliski wycenienia prawdopodobieństwa przekraczającego 50% dla czwartej podwyżki stóp w 2018 roku.

 

Ekonomiści liczą na szybsze podnoszenie stóp procentowych

Zdaniem ekonomistów, Fed może zostać zmuszony do szybszego podnoszenia stóp procentowych w tym roku. Ma to wynikać z przyspieszającej gospodarki, która ma otrzymać zastrzyk nowej energii ze strony polityki fiskalnej (obniżenie podatków). Ekonomiści ankietowani przez CNBC podnieśli swoje prognozy nie tylko dla wzrostu amerykańskiego PKB (w 2018 roku z 2,2% do 2,9%), ale również dla poziomu stóp procentowych (o około ćwierć punktu procentowego do poziomu 2,24%). Średnia ich oczekiwań wskazuje na górną granicę przedziału, dzielącą scenariusz trzech lub czterech podwyżek stóp procentowych w całym 2018 roku.

 

Ryzyko odwrócenia krzywej rentowności

Reklama

Choć rynki i ekonomiści optymistycznie patrzą na ścieżkę podwyżek stóp procentowych w tym roku, to na horyzoncie pojawia się istotne ryzyko związane z krzywą rentowności obligacji. Na to ryzyko coraz częściej wskazywali w ostatnim czasie decydenci z Fed. Chodzi o możliwe odwrócenie krzywej rentowności obligacji, które w historii było zapowiedzią zbliżającej się recesji. Naturalnym stanem jest krzywa pokazująca wyższą rentowność obligacji długoterminowych niż średnio- i krótkoterminowych. Krzywa ta w ostatnim czasie staje się jednak coraz bardziej płaska. Na poniższym wykresie widzimy wyraźnie, że w ostatnim czasie rentowność obligacji 2-, 5-, 7- czy 10-letnich rosły szybciej niż rentowności obligacji 20- i 30-letnich (patrz na cień krzywej). Rentowność obligacji 3-miesięcznych rosła wolniej, ale będą one podnoszone bardzo szybko przez podwyżki stóp procentowych.

Podnoszenie stóp procentowych przez Fed wpływa na wzrost rentowności ‘krótkiej strony’ krzywej rentowności. Jeśli więc rentowność obligacji długoterminowych nie będzie rosnąć, lub będzie rosnąć w wolniejszym tempie niż rentowność obligacji średnio- i krótkoterminowych, to podnosząc stopy procentowe, Fed będzie się przyczyniał do spłaszczania krzywej, rodząc ryzyko jej odwrócenia.

 

krzywa rentownościkrzywa rentowności 

 

Na co zareaguje dolar?

Oczekiwania rynków i ekonomistów wskazują, że Ci liczą na jastrzębią postawę ze strony Fed, która miałaby uwidocznić się w oświadczeniu do dzisiejszej decyzji. Retoryka oświadczenia będzie miała kluczowe znaczenie dla rynku walutowego. Jeśli przeważać w nim będą pozytywne komentarze dotyczące gospodarki, wzmianki wskazujące na możliwy silniejszy wpływ obniżenia podatków na gospodarkę niż wcześniej sądzono, czy sygnały mówiące o potrzebie szybkiej podwyżki stóp, to dolar może reagować umocnieniem. Jeśli przeważą jednak ostrożne komentarze, uwzględniające rozczarowanie ostatnimi wskaźnikami makroekonomicznymi, lub ryzyko wynikające z krzywej rentowności obligacji, to reakcja może być przeciwna. Spadków notowań dolara można spodziewać się również w przypadku neutralnego i mało konkretnego komunikatu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama