Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co zrobi Europejski Bank Centralny?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki brytyjskiego głosowania znowu pojawią się na wokandzie, kiedy prezydent EBC Mario Draghi przemówi dziś we Frankfurcie do dziennikarzy po obradach banku. Chociaż póki co nikt nie spodziewa się żadnych ruchów ze strony Europejskiego Banku Centralnego, niewykluczone że kolejne narzędzia stymulujące gospodarkę zostaną wprowadzone we wrześniu po zapoznaniu się z oficjalnymi danymi z gospodarki.

 

Draghi przewiduje spowolnienie gospodarcze w strefie euro wywołane Brexitem, sugerując że potrzebna będzie interwencja. Jednak głównym problemem jest to, jak daleko EBC może posunąć się ze swoim pakietem stymulacyjnym, który już teraz zawiera program skupowania aktywów o wartości 1,7 biliona euro, ograniczanym coraz bardziej przez bardzo niskie rentowności długu.

„Decyzja Brytyjczyków o wystąpieniu z Unii Europejskiej może znaczyć bardzo dużo dla EBC. Osłabienie się prognoz wzrostu gospodarczego może spowodować zwiększenie programu luzowania ilościowego, jednak ważniejsze jest to, że spadek rentowności obligacji sprawia, że obecne cele skupywania są niemożliwe do osiągnięcia” mówi Holger Sandte główny analityk Nordea Markets.

 

Reklama

Prognoza na dziś

Po tym jak Bank Anglii wstrzymał się ze zmianą stóp procentowych, wskazując że jakiekolwiek działania podejmie dopiero w sierpniu, inwestorzy przewidują, że EBC wykona podobny krok. Analizy rynkowe także wskazują na ewentualne obniżki po okresie wakacyjnym, co oznaczałoby pozostawienie stopy refinansowej na poziomie 0.00% oraz stopy depozytowej na poziomie -0.40% podczas dzisiejszego spotkania. Faktyczną decyzję poznamy o 13:45.

Ankieta przeprowadzona przez serwis Bloomberg wskazuje, że analitycy spodziewają się wstrzymania od decyzji także w kwestii zwiększenia skupu aktywów, który teraz wynosi 80 miliardów euro miesięcznie.  Uważają także, że takie zwiększenie nastąpi we wrześniu oraz że program zostanie wydłużony poza marzec 2017.

 

Problemy

Problemem banku pozostaje to, że pomimo wyjścia z inicjatywą skupu aktywów, nie pobudziło to sektora kredytowego. Niezależnie od faktu, że ostatnimi czasy inflacja usytuowała się na poziomie 0.1% (po wcześniejszych miesiącach spędzonych poniżej zera), zakładany cel EBC mówiący o inflacji na poziomie „tuż poniżej 2.0%” pozostaje poza zasięgiem, co więcej ani bank centralny ani inwestorzy nie wierzą, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Reklama

Jeżeli EBC zdecyduje się na przedłużenie programu skupu aktywów poza marzec 2017, największym problemem będzie niedobór obligacji skarbowych. Stosując się do własnych zasad bank centralny może wykupywać długi tylko z rentownością na poziomie lub powyżej poziomu stopy depozytowej.

Według  UBS Group AG ten problem może ujawnić się w sierpniu. Po głosowaniu w Wielkiej Brytanii rentowność niemieckich obligacji gwałtownie spadła przez to, że inwestorzy upatrywali w nich bezpieczniej przystani. To sprawiło, że większość z nich przestała się kwalifikować jako aktywa w programie skupu EBC. Jest to ważne z tego względu, że program skupu aktywów zakładał skup adekwatny do wielkości gospodarki konkretnego państwa, to znaczy że Niemieckie aktywa powinny stanowić około jedną czwartą całego programu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama