Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co z kursem euro (EUR) względem dolara (USD)? Mieszane dane z Chin, Bank Anglii w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Co z kursem euro (EUR) względem dolara (USD)? Mieszane dane z Chin, Bank Anglii w centrum uwagi
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejskie i amerykańskie rynki akcji notowały wczoraj kolejną niespokojną sesję, kołysząc się w przypływie słabych danych ekonomicznych i jednocześnie optymizmu, że powolne łagodzenie blokad przyspieszy ożywienie. Ta schizofrenia na rynku, wraz ze słabością cen ropy spowodowała, że rynki akcji w Europie ponownie zniżkowały, a giełdy amerykańskie miały trudności z utrzymaniem wcześniejszych zysków, notując zjazd w dół. Rynki azjatyckie walczyły o kierunek podczas mieszanej sesji. Oczekuje się, że ten brak kierunku przełoży się na nieco mocniejsze otwarcie w Europie po wczorajszych spadkach.

Koronawirus wciąż steruje rynkami

Ostatnie dane handlowe Chin za kwiecień pokazały niewiele dowodów na ożywienie aktywności gospodarczej, pomimo zniesienia blokady na początku marca. Eksport był lepszy niż oczekiwano i wzrósł o 3,5%, prawdopodobnie dzięki wysyłce produktów medycznych, takich jak środki ochrony indywidualnej, ponieważ reszta świata zmagała się w tym czasie z wirusem pozostając w różnych stanach zamknięcia. Widoczne są niepokojące oznaki, że popyt wewnętrzny pozostaje słaby, a import obniżył się znacznie bardziej niż oczekiwano, gwałtownie spadając o 14,2%, co sugeruje, że podczas ponownego otwarcia gospodarki aktywność była daleka od normalnej, a konsumenci zachowują się ostrożniej. Brak jakichkolwiek oznak znacznego odreagowania w Chinach wraz z wczorajszym upiornym raportem ADP o zatrudnieniu, w którym ponad 20 milionów osób straciło pracę w kwietniu, powoli przynosi na rynek okropne żniwo gospodarcze, jakie pandemia koronawirusa może wyrządzić w USA, a także w pozostałej części świata.

W Europie, we Włoszech, w Hiszpanii i Grecji najnowsze dane PMI dla usług wykazały nowy rekordowy spadek aktywności gospodarczej. Biorąc pod uwagę znaczenie branży turystycznej w tych krajach oraz trudny stan finansów publicznych w regionie, ryzyko kryzysu gospodarczego pozostaje realne. Ten strach skłonił Komisję Europejską do stwierdzenia, że przetrwanie tej części strefy euro było prawdziwym zmartwieniem, ponieważ przewidywała ona skurcz o 9% dla wszystkich trzech krajów Europy Południowej, przy braku skoordynowanego planu ratunkowego. Dlatego też działania Europejskiego Banku Centralnego na tle oświadczeń niemieckiego sądu leżą w gestii polityków, którzy próbują naprawić błędy, które istniały od samego początku. Chociaż jasne jest, że dane ekonomiczne w większości przypadków będą bardzo złe, pojawiają się wątpliwości co do zdolności różnych gospodarek Europy do szybkiego powrotu do normalności. Przejawia się to w rosnącej ostrożności co do obecnego odbicia na rynku. Wczoraj najnowsze dane dotyczące niemieckich zamówień fabrycznych za marzec odnotowały spadek o 15,6%. Nie wróży to dobrze dla dzisiejszych danych o produkcji przemysłowej, a także danych PKB z Niemiec w przyszłym tygodniu. Oczekiwany jest spadek produkcji przemysłowej o 7,4%.

Dzisiejsze cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA mogą ponownie przynieść kiepskie informacje z kolejnymi 3 mln roszczeń, zbliżając się do blisko 30 mln wniosków w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wszystko to tuż przed jutrzejszym raportem o zatrudnieniu, w którym oczekuje się ponad 20 mln utraconych miejsc pracy. Stopa bezrobocia ma wzrosnąć powyżej 15%, znacznie powyżej szczytu obserwowanego po kryzysie finansowym.

Bank Anglii ma ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w ciągu najbliższej godziny. Przy stopach procentowych na rekordowo niskim poziomie 0,1%, jedynym sposobem, w jaki bank centralny może skutecznie złagodzić dalsze zmiany, jest rozszerzenie kwoty i zakresu programu skupu obligacji. Dzisiejszy raport o inflacji i wirtualna konferencja prasowa o 11:00 prawdopodobnie przyniosą mroczne perspektywy dla brytyjskiej gospodarki, nie tylko na ten rok, ale także na kolejne lata, ponieważ rosnące bezrobocie wywołuje tsunami niewypłacalności i bankructw. Prognozy wzrostu najprawdopodobniej zostaną dostosowane do ocen OECD i MFW, co sugeruje, że możemy oczekiwać w regionie -7,5%. Godne uwagi było to, że Andrew Bailey nie sprzeciwił się zbytnio, gdy ostatnio przedstawiono mu wartość -12%, co jednak mieściło się w zakresie od -5% do -12%. Ponieważ Brexit jest również wyraźnym i aktualnym zagrożeniem zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i innych gospodarek europejskich, droga przed nami wygląda wyjątkowo wyboisto i dziurawo, a jak powie każdy kierowca, droga pełna dziur uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek decyzji przyspieszenia do stałej prędkości na trasie. Sugerowałoby to, że jeśli chodzi o skup obligacji i inne aktywa, Bank Anglii jest daleki od jego realizacji i może się to przejawiać w wydłużeniu zobowiązania programu na koniec lipca lub później.

Istotne pary walutowe

Reklama

Kurs euro względem dolara EUR/USD – wsparcie znajduje się przy 1,0780, kolejne w okolicy kwietniowych dołków na 1,0725. Szczyty sprzed dwóch tygodni oraz 200-dniowa MA przy 1,1035 stanowią kluczową barierę dla wzrostów. Jest to następna przeszkoda dla ruchu w kierunku 1,1200.

Kurs funta wobec dolara GBP/USD – spadek poniżej 1,2400 otwiera ryzyko zniżki w okolice ostatnich dołków przy 1,2245. Wybicie powyżej 1,2500 da szansę na retest 200-dniowej MA i szczytów z kwietnia przy 1,2645.

Kurs euro wobec funta EUR/GBP – wsparcie znajduje się powyżej 0,8670/80, gdzie leży kluczowa bariera dla dalszych spadków. Dopóki utrzymuje ona cenę możliwe jest odbicie do szczytów z tego tygodnia przy 0,8820. Poniżej 0,8670 możliwy jest powrót w kierunku 0,8620.

Kurs dolara w stosunku do jena USD/JPY – kurs spadł poniżej 106,20 i dołków ostatniego tygodnia. Możliwe są dalsze spadki w okolice 105,20 i następnie w kierunku dołków z marca. Cena musi wybić powyżej 107,50, by doszło do stabilizacji.

Indeks FTSE100 - otwarcie oczekiwane na poziomie 5,853

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów do 10,626

Reklama

Indeks CAC40 - otwarcie oczekiwane na poziomie 4,433

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 – nastroje wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o amerykański Dow Jones są dość równomiernie rozłożone, z pewną dominacją niedźwiedzi. Transakcje Sprzedaj stanowią 55% - w tym przypadku bez zmian w stosunku do środy. Z kolei przy analizie wartości transakcji, pozycje na spadki utrzymują się na poziomie 65%, z czteropunktowym wzrostem w stosunku do ostatnich odczytów z zeszłego tygodnia.

UK 100 –  sentyment na kontrakcie CFD na ropę wskazuje na stopniowe poszerzanie się grona byków wśród Klientów spekulujących na kontrakcie na brytyjski indeks FTSE. Pozycje długie stanowią 66% wszystkich otwartych transakcji (wzrost o jeden punkt), a w przypadku wartości pozycji, pozycje Kup to 58% - o osiem punktów procentowych więcej niż w środę.

EUR/USD – nastawienie Klientów spekulujących na kontrakcie CFD na EUR/USD jest wciąż wyrównane,  z niewielką przewagą ilościową Klientów oczekujących umocnienia się euro. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 55% (dwa punkty wyżej w stosunku do wczorajszego odczytu). Po stronie wartości pozycji transakcje Kup, po wzroście o 3 punkty procentowe od minionej środy, zrównały się z pozycjami Sprzedaj osiągając 50%.  

 

Reklama

Mieszane dane z Chin, Bank Anglii w centrum uwagi - 1Mieszane dane z Chin, Bank Anglii w centrum uwagi - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michael Hewson

Michael Hewson

Główny Analityk Rynkowy, CMC Markets (Wielka Brytania)

Michael posiada ponad 25-letnie doświadczenie w transakcjach na rynkach finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej.

Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

Jego głównym celem jest dostarczenie analizy technicznej i fundamentalnej dla codziennych ruchów mających miejsce na rynkach finansowych. Jest również autorem wnikliwych komentarzy, w których koncentruje się na aktualnych zagadnieniach finansowych i gospodarczych. Michael regularnie organizuje webinaria inwestycyjne dla klientów oraz seminaria o różnym poziomie zaawansowania na terenie Wielkiej Brytanii.

Michael posiada sześć lat doświadczenia w aktywnym przeprowadzaniu transakcji na rynku Forex, ze szczególnym naciskiem i wagą przykładaną do analizy wykresów oraz analizy technicznej. Zanim rozpoczął pracę w CMC Markets, pracował ponad 12 lat w firmie zajmującej się danymi rynkowi, prowadząc szkolenia z analizy technicznej dla inwestorów prywatnych i klientów korporacyjnych.

Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dlaWorld Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA).

Michael regularnie wyprzedza analityków z 29 międzynarodowych banków i instytucji finansowych w cotygodniowych rankingach dla rynku Forex, bazując na miesięcznych, kwartalnych i rocznych prognozach na pięciu głównych par walutowych.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Tematy

Reklama
Reklama