Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej z polityką pieniężną Fed?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed czerwcowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej inwestorzy z wysokim prawdopodobieństwem przewidywali kolejną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb do poziomu 1,00%-1,25%. Analitycy dużą wagę przywiązywali do sposobu przekazu komunikatu ze strony FOMC odnośnie opisu bieżącej sytuacji w gospodarce USA oraz postulowanej normalizacji polityki pieniężnej w tym kraju. Z dużym zaangażowaniem interesowano się także częścią komunikatu poświęconej sposobowi redukcji sumy bilansowej Fed-u.

 

Decyzja FOMC

Podczas ostatniego posiedzenia FOMC, 14 czerwca br., podniósł przedział stóp procentowych o 25 pb. do oczekiwanego poziomu mieszczącego się w przedziale 1,00% - 1,25%. Podobnie jak w marcu za podwyżką opowiedzieli się prawie wszyscy członkowie za wyjątkiem prezesa Fed z Minneapolis Neela Kashkariego.

Komitet dokonał kosmetycznych zmian w zakresie prognoz ekonomicznych, podyktowanych głównie tym, że Fed dostrzega obecnie lepszą sytuację w drugim kwartale w stosunku do słabego początku roku. Zgodnie z nimi w 2017 r. nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego do poziomu 2,2% z wcześniej prognozowanej wielkości 2,1%. Ponadto obniżona została przewidywana wielkość stopy bezrobocia z zakładanego poziomu 4,5% do poziomu 4,3% w 2017 r., oraz 4,2% w 2018 i 2019 r. Dodatkowo Fed obniżył projekcje inflacji PCE dla 2017 r. z poziomu 1,9% do 1,6%. Pozostałe prognozy pozostały niezmienione.

FOMC utrzymał medianę dotyczącą środka przedziału stóp Fed Funds na poziomie 1,375% w 2017 r., 2,125% w 2018 r. oraz 3,0% w długim okresie. Komitet podtrzymał prognozę tempa normalizacji polityki monetarnej, a wykres kropkowy nadal utrzymuje wysokie prawdopodobieństwo trzeciej podwyżki w 2017 r. oraz trzech podwyżek w 2018 r. Istotnym zapisem w komunikacie były również słowa, iż Komitet szczegółowo monitoruje rozwój inflacji przy jednoczesnej rezygnacji z analizowania rozwoju globalnej sytuacji gospodarczej i finansowej.

Reklama

 

Co z redukcją bilansu?

Rynki finansowe dużą wagę przywiązują także do planowanej redukcji sumy bilansowej Fed-u. Zgodnie z komunikatem Komitet oczekuje rozpoczęcia działań mających na celu normalizację bilansu jeszcze w tym roku. Wszystko uzależnione jednak będzie od dalszego rozwoju sytuacji w gospodarce USA. Jeżeli będzie się ona rozwijać zgodnie z oczekiwaniami członków Fed mogą oni podjąć decyzję o zmniejszeniu stopnia reinwestycji zapadających papierów. Planuje się, że miesięczne ograniczenie reinwestycji środków z obligacji skarbowych USA będzie początkowo wynosiło 6 mld USD, a następnie zwiększy się systematycznie o 6 mld USD co kwartał, aby ostatecznie dojść do poziomu 30 mld USD. Natomiast w przypadku instrumentów MBS początkowo poziom ten ma być określony na 4 mld USD i po roku (identycznie jak w poprzednim przypadku), ma zostać podniesiony do wartości 20 mld USD. Cały proces ma być kontynuowany do momentu, aż Komitet uzna, że jego suma bilansowa znajduje się na odpowiednim poziomie, zgodnym z właściwą implementacja polityki monetarnej. Po przeprowadzeniu tych działań suma bilansowa będzie zdecydowanie niższa niż obecnie, ale jednocześnie zdecydowanie wyższa niż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jacek Suder

Jacek Suder

Doktorant Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Klasyk, zainteresowany rynkiem Forex. Swoją pracę zawodową łączy z nauką oraz pasją odkrywania rynków finansowych. Szczególną uwagę przywiązuje do właściwego połączenia fundamentów z sygnałami płynącymi z analizy technicznej.


Reklama
Reklama