Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań

|
selectedselectedselected
Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10.00 GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za październik. Według naszych szacunków wskaźnik CPI spadł w październiku do 6,6% r/r z 8,2% r/r, poziomu najniższego od września 2021 r. Dezinflacja ma szeroki zakres i widoczna była zarówno w komponentach podażowych (paliwa, żywność), jak i inflacji bazowej. W naszej ocenie przestrzeń do dalszego spadku wskaźnika CPI wyczerpuje się, a ostatnie miesiące tego roku mogą przynieść jego nieznaczną zwyżkę, m.in. ze względu na odbicie cen paliw na stacjach benzynowych.

Przestrzeni do wyraźnego obniżenia inflacji nie widzimy także w 2024 r., choć tutaj czynnikiem niepewności pozostaje podejście nowego rządu do działań osłonowych w zakresie cen nośników energii i żywności. Spadek inflacji może stanowić argument dla zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej za kolejnym cięciem stóp proc., jednak czynnikiem niepewności pozostaje możliwość zamiany funkcji reakcji RPP w obliczu prawdopodobnej zmiany koalicji rządzącej.

 

 

Reklama

EZ: Dziś poznamy także wstępne dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro w październiku i pierwszy szacunek PKB w 3Q 2023. Według konsensusu prognoz indeks HICP obniżył się do 3,4% r/r z 4,3% r/r we wrześniu. Inflacja bazowa pozostaje bardziej uporczywa i prognozy wskazują na spadek w mniejszej skali (do 4,2% r/r z 4,5% r/r). W przypadku PKB oczekuje się wyhamowania wzrostu do 0,2% r/r po wzroście o 0,5% r/r w 2Q 2023. Realizacja tych prognoz potwierdziłaby powoli obniżającą się presję inflacyjną w warunkach materializującej się recesji gospodarczej.

 

Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 1Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 1

 

Wydarzenia i komentarze

GE: Inflacja konsumencka w Niemczech w październiku, mierzona wskaźnikiem HICP, spadła do 3,0% r/r z 4,3% r/r przed miesiącem, co było wynikiem nieco niższym niż konsensus rynkowy. To najniższy odczyt wskaźnika od sierpnia 2021. Do niższego odczytu przyczyniają się w dużej mierze ceny energii i żywności. Obniżyła się także inflacja bazowa, choć w znacznie mniejszej skali i wyniosła w październiku do 4,3% r/r z 4,6% r/r miesiąc wcześniej. Łagodzeniu napięć inflacyjnych sprzyja wygasanie szoków podażowych, a osłabienie aktywności ekonomicznej w największej gospodarce strefy euro. Według opublikowanych wczoraj danych PKB w Niemczech skurczył się w 3Q br. o 0,1% kw/kw i -0,8% r/r (dane odsezonowane). Dane wysokiej częstotliwości wskazują na lekką poprawę wskaźników koniunktury, niemiej niemiecka gospodarka zapewne skurczy się w całym 2023 r., a odbudowa wzrostu w przyszłym roku będzie powolna. Dane te nie zmieniają oceny perspektyw polityki pieniężnej w Eurolandzie i oczekiwań na stabilizację stóp proc. EBC na obecnym poziomie.

CH: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, opracowany przez Federację Logistyki, spadł w październiku do 49,5 pkt. z 50,2 pkt. miesiąc wcześniej, co było wynikiem nieco gorszym od konsensusu rynkowego na poziomie 50,2 pkt. Poziom wskaźnika poniżej 50 pkt. sugeruje recesję w sektorze wytwórczym. Dane te wpisują się w obraz słabej koniunktury w gospodarce Państwa Środka, która pozostaje pod negatywnym wpływem globalnej dekoniunktury i spadku handlu globalnego, a także trudnej sytuacji na tamtejszym rynku nieruchomości.

Reklama

 

Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 2Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 2

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN, który w ostatnich dniach był relatywnie stabilny poruszając się wokół poziomu 4,45 dziś może podlegać większym niż ostatnio wahaniom. Źródłami zmienności polskiej waluty będą krajowe wstępne dane inflacyjne – istotne w kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej – oraz impulsy zewnętrze. Publikacje wstępnych danych dotyczących PKB i inflacji w strefie euro mogą – w przypadku wartości odmiennych od konsensusu – kanałem zmian eurodolara wpływać na wycenę także walut Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Zobacz także: Taka sytuacja często się nie zdarza! Dolar (USD) nie ma już wpływu na złotego (PLN)?

 

Reklama

 

Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 3Ciężki dzień przed polskim złotym (PLN)… A po dzisiejszym dniu, czeka jeszcze więcej wyzwań - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama