Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ciekawy tydzień dla funta - polityka BoE kluczowa

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze wypowiedzi jednego z przedstawicieli Banku Anglii wskazują, że do podwyżki stóp procentowych jest coraz bliżej. Na oczekiwania rynków (i kurs funta) co do takiego scenariusza w najbliższych dniach będą miały istotny wpływ jeszcze inne czynniki. To sprawia, że brytyjską walutę może czekać ciekawy tydzień.

 

Ciasny rynek pracy przyspieszy podwyżkę stóp?

Gertjan Vlieghe pod koniec stycznia otrzymał nominację na drugą kadencję zewnętrznego członka MPC (Monetary Policy Committee – organ odpowiadający za kształtowanie polityki pieniężnej Banku Anglii). Jego nastawienie do polityki pieniężnej można uznać za gołębie, choć pod koniec ubiegłego roku Vlieghe zaczął popierać koncepcję zacieśniania polityki pieniężnej przez BoE.

W ubiegłym tygodniu, podobnie jak 8 pozostałych członków MPC, Vlieghe głosował przeciwko podwyżce stóp. To jednak powinno się zmienić na jednym z najbliższych posiedzeń. Rynki wskazują, że powinno być to posiedzenie majowe, choć nie należy wykluczyć, że gorętsze dyskusje będą miały miejsce już przy okazji marcowego posiedzenia.

Reklama

Dziś Vlieghe zasygnalizował, że zacieśniający się rynek pracy zaczął generować presję inflacyjną. Ta presja pozwala mu uważać, że gospodarka brytyjska jest gotowa na kolejną podwyżkę stóp procentowych (poprzednia miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku i była pierwszym takim ruchem od ponad dekady).

Inflacja jest obecnie dość dużym zmartwieniem Banku Anglii. To zmartwienie ma jednak zupełnie przeciwny charakter niż np. w strefie euro, czy Japonii, gdzie problemem jest niska inflacja. Cel inflacyjny Banku Anglii jest obecnie znacząco przestrzelony – inflacja wynosi 3,0%, przy celu na poziomie 2,0%. Już jutro poznamy dane o inflacji za styczeń i w ich przypadku spodziewany jest spadek inflacji do poziomu 2,9%. To wciąż wysoka dynamika cen i jeśli rynek pracy faktycznie będzie generował silną presję inflacyjną, to podniesienie poziomu stóp procentowych może być konieczne, by utrzymać inflację pod kontrolą.

 

Główny ekonomista BoE nie widzi powodów do pośpiechu

O potrzebie podnoszenia stóp procentowych mówił także Andy Haldane – jeden z członków MPC i główny ekonomista Banku Anglii. Wywiad z nim ukazał się w opublikowanym w niedziele wydaniu gazety Newcastle Chronicle. Haldane wskazał, że to właśnie przez wysoki poziom inflacji zdecydowano się w listopadzie na podniesienie poziomu stóp procentowych i prawdopodobne jest, że czeka nas kolejny ruch w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej. Ekonomista zaznaczył jednak, że jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych będą niewielkie i nie ma pośpiechu z ich wdrożeniem.

Słowa Haldane są zgodne z tym, co wskazano w komunikatach z ostatnich trzech posiedzeń decyzyjnych. Zaznaczono w nich, że ewentualne podwyżki stóp procentowych w przyszłych latach będą stopniowe i ograniczone. Na początku bieżącego roku mówiło się o tym, że Bank Anglii może w tym roku podnieść poziom stóp procentowych dwukrotnie. Jeśli w pierwszej połowie roku dokona pierwszego ruchu, to scenariusz ten będzie bardzo prawdopodobny.

Reklama

 

W kontekście polityki pieniężnej, kolejną dawkę informacji, która może okazać się istotna dla funta, poznamy dziś popołudniu. Na godzinę 17:50 zaplanowane jest przemówienie Iana McCafferty’ego. Jest to jeden z najbardziej jastrzębich członków MPC. W ubiegłym roku McCafferty mocno forsował podwyżki stóp procentowych, więc można spodziewać się, że jako pierwszy z decydentów może zapowiedzieć poparcie takich ruchów w tym roku. Interesująco mogłoby się zrobić, gdyby McCafferty wskazał na możliwość zagłosowania za podwyżką już w przyszłym miesiącu. Rozbudzenie takiego scenariusza dałoby funtowi nowe źródło zmienności i szansę na kontynuowanie trendu umocnienia.

 

Ryzyko dla scenariusza podwyżek

Ostatnie posiedzenie Banku Anglii mocno rozpaliło oczekiwania względem podwyżek stóp procentowych. Należy jednak odnotować, że scenariuszowi zacieśniania polityki pieniężnej towarzyszą istotne ryzyka. Pierwsze z nich to oczywiście ryzyko związane z procesem Brexitu i konsekwencji wyjścia z Unii Europejskiej dla brytyjskiej gospodarki. Na ten moment Brexit, poza wpływem na znaczący wzrost inflacji, nie miał aż tak mocno widocznych negatywnych efektów. Ryzyko towarzyszące negocjacjom wciąż jest wysokie, co widać w utrzymującej się nieprzerwanie podwyższonej zmienności notowań funta brytyjskiego.

Drugim istotnym ryzykiem jest spadek inflacji. Od czasu podwyżki stóp w listopadzie obserwowaliśmy spadek inflacji w grudniu, a na styczeń prognozowany jest kolejny spadek. Nie możemy jednak stwierdzić, że jest to już efekt samej podwyżki stóp, gdyż  polityka pieniężna działa z opóźnieniem na realną gospodarkę. Dużo większe znaczenie może mieć tutaj umacniający się funt. To właśnie kurs waluty w dużej mierze odpowiadał za to, ża po referendum w sprawie Brexitu inflacja w Wielkiej Brytani zaczęło szybko rosnąć (ze względu na coraz wyższe ceny dóbr importowanych). Funt zniwelował już straty względem dolara. Dużo ważniejsze będzie jednak odrobienie strat do euro. W takim scenariuszu inflacja mogłaby wyraźnie spaść, osłabiając chęć decydentów z BoE do schładzania gospodarki.

Reklama

 

Co będzie kształtować oczekiwania rynków w tym tygodniu?

Obok przemówienia McCafferty’ego istotny wpływ w kontekście budowania oczekiwań względem podwyżek stóp procentowych (a więc istotny wpływ na kurs funta) będą miały jeszcze publikacje makroekonomiczne z najbliższych dni. Pierwszą taką publikację będzie wspomniany odczyt wskaźników inflacji konsumentów, zaplanowany na jutro (godzina 10:30). Na kolejny przyjdzie czekać nam aż do piątku, gdy opublikowane zostaną dane na temat obrotów w handlu detalicznym. Są one istotnym wskaźnikiem makroekonomicznym, gdyż ukazują zachowania konsumentów i sygnalizują popytową presję na wzrost cen.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama