Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ciekawostki z rynków - przegląd tygodnia

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chociaż niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w tym tygodniu rozgorzała na rynkach na nowo, dziś całą uwagę inwestorów skupia publikacja NFP, która może dać wskazówki dotyczące tego kiedy Fed zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp. Oficjele banku wyrażali swoje obawy związane z rynkiem pracy, po tym jak zeszło miesięczny wynik okazał się najgorszym od 5 lat.

 

„Inwestorzy będą mieli trudności z wykonaniem jakichś ruchów przed publikacją danych. Gospodarka USA jest w miarę stabilna, więc dziś przekonamy się czy tak słabe odczyty z zeszłego miesiąca były jedynie przejściowe. Patrząc pod kątem decyzji w sprawie stóp procentowych, każda rewizja odczytu z maja także może być istotna” mówi Masayuki Doshida główny analityk rynków w Rakuten Economic Research Institute.

Według ankiety serwisu Bloomberg pracodawcy w USA w zeszłym miesiącu prawdopodobnie stworzyli 180 tysięcy miejsc pracy. Taki wynik w porównaniu do ekstremalnie niskiego odczytu z zeszłego miesiąca (38 tysięcy), może posłużyć jako karta przetargowa w dyskusji członków Fed, którzy zastanawiają się nad podwyżkami stóp procentowych. Może to zmienić nastawienie bankowców, którzy stracili zapał do kolejnych podwyższeń poziomu stóp po wynikach brytyjskiego referendum.

 

Reklama

Przegląd tygodnia, waluty

Kurs NZDUSD wzrósł o 0.3%, natomiast względem AUD jest najsilniejszy od 14 miesięcy, po tym jak prezes Banku Rezerw Nowej Zelandii stanowczo powiedział, że w najbliższym czasie nie będzie żadnych cięć stóp procentowych. Kontrakty pochodne pokazują, że szanse na obniżenie stóp rynek wycenia na 42% co stanowi poprawienie wyniku z ostatniego 70%.

Indeks spotowy dolara spadł o 0.1% po zaprzepaszczeniu szansy na wzrosty o 0.5%, głównie ze względu na przerzucanie się na jena japońskiego jako bezpieczniejszą walutę, po tym jak w zamieszkach w Dallas zginęło 4 oficerów policji a kolejnych 7 zostało rannych. Funt oraz euro zyskały po 0.1%.

 

Towary

Kurs ropy WTI urósł o 0.9% do 45.56$ za baryłkę, zmniejszając ogólno tygodniowy spadek do około 7%, po tym jak wczoraj osiągnięte zostało minimum 44.87$ za baryłkę – najgorszy wynik od dwóch miesięcy. Było to spowodowane publikacja, która pokazała że zapasy ropy w USA spadły tylko o 2.2 miliona baryłek (300 tysięcy mniej niż zakładała prognoza).

Reklama

Cena złota spadła o 0.4%, natomiast wynik tygodniowy to +1%. Kurs kruszcu pnie się w górę nieprzerwanie od sześciu tygodni, co jest najlepszym wynikiem od ponad dwóch lat. Miedź zdrożała o 0.2%, natomiast nikiel staniał o 0.5%.

Na giełdzie w Kuala Lumpur olej palmowy zaliczył spadek o 5.6% - była to największa obniżka od 2012 roku, prawdopodobnie była to reakcja na dwudniowe spadki na rynkach soi.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama