Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwaga rynków skierowana w stronę USA. Wskaźniki PMI zweryfikują sytuację w strefie euro

|
selectedselectedselected

W tym tygodniu poznamy dane z USA. Według konsensusu PKB wzrosnąć ma w 2Q 2024 o 2,0% kw/kw (SAAR) wobec 1,6% kw/kw w 1Q. W przypadku inflacji PCE oczekuje się zniżki do 2,4% r/r z 2,6% r/r miesiąc wcześniej, a bazowego wskaźnika PCE do 2,5% r/r z 2,6% r/r. Dane te jeszcze nie będą dawały przestrzeni do obniżki stóp procentowych Fed na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Natomiast cięcie we wrześniu pozostaje scenariuszem bazowym dla rynków.

Bank Millennium SA - komentarz tygodniowy: Uwaga przenosi się na Stany Zjednoczone, nie tylko z powodu wyborów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uwaga przenosi się na Stany Zjednoczone, nie tylko z powodu wyborów

Tydzień rozpoczął się doniesieniami o rezygnacji J.Bidena z kandydowania w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja polityczna w tym kraju jest dynamiczna i przykuwa uwagę wielu obserwatorów. Rynki finansowe nie stracą jednak z pola widzenia danych makroekonomicznych tego tygodnia, których część jest istotna dla perspektyw działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W czwartek zostanie opublikowane pierwsze wyliczenie PKB w Stanach Zjednoczonych w 2Q 2024. Konsensus prognoz ekonomistów wskazuje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 2,0% kw/kw SAAR (po odsezonowaniu i annualizacji) z 1,6% kw/kw SAAR. Bardziej optymistyczny jest szacunek oddziału Fed w Atlancie. Według niego PKB ma wzrosnąć o 2,7% kw/kw. Niezależnie od tego która prognoza zmaterializuje się, wzrost najmocniej wspierany był najpewniej przez konsumpcję gospodarstw domowych, czemu pomaga sytuacja na rynku pracy i obniżająca się inflacja. W piątek natomiast poznamy dane za czerwiec o inflacji PCE.

Konsensus prognoz wskazuje, że wyniesie ona 0,1% wobec 0,0% m/m w maju. W przypadku bazowego wskaźnika PCE oczekuję się wzrostu 0,2% m/m, przy czym w maju odnotowano wzrost o 0,1% m/m. Naszym zdaniem, realizacja tych prognoz wpisywałaby się w scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki: nadal niezły wzrost i inflację coraz bardziej pod kontrolą. Pomimo tego Fed na posiedzeniu zaplanowanym na 30 i 31 lipca br. nie zmieni stóp procentowych. Członkowie Fed czekają na dane dające jeszcze większą pewność, że inflacja w USA stopniowo zbiega do celu Fed. a rynek pracy wytraca temperaturę. O ile brak zmian stóp procentowych w lipcu to już praktycznie przesądzony, o tyle obniżka we wrześniu jest, według rynków finansowych, bardzo prawdopodobna i dane z tego tygodnia nie powinny zmieniać tych oczekiwań.

 

Co dane PMI pokażą o presji inflacyjnej i rynku pracy w europejskich usługach?

W środę poznamy wyliczenia za czerwiec indeksów PMI dla gospodarek strefy euro. O godz. 09:30 opublikowane zostaną dane dla Niemiec, a o godz. 10:00 dla strefy euro. W przypadku Eurolandu konsensus prognoz wskazuje na wzrost indeksu dla przemysłu do 46,2 pkt z 45,8 pkt miesiąc wcześniej, a w przypadku usług do 53,0 pkt. Oczekuje się zatem niewielkiej poprawy nastrojów w usługach i w przemyśle. Uczulamy jednak, że dane za lipiec mogą być w pewnym stopniu zaburzone przez niepewność dotycząca sytuacji politycznej we Francji, co utrudniałoby interpretację danych za lipiec. Indeks PMI składa się z kilku komponentów. W lipcu potencjalnie najciekawsze informacje mogą dotyczyć subindeksu cen i zatrudnienia w usługach.

Uporczywa inflacja i podwyższona presja inflacyjna była jednym z argumentów, dla których Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego utrzymała w ub. tygodniu stopy procentowe, a więc nie kontynuowała obniżki, do której doszło na poprzednim posiedzeniu w czerwcu. Przypuszczamy, że ewentualna duża niespodzianka w danych o cenach w usługach mogłaby wpływać na zmienność notowań, tym bardziej, że inwestorzy są podzieleni co do decyzji EBC na najbliższym posiedzeniu we wrześniu. Obecnie obniżce o 25 pkt. baz. przypisywane jest prawdopodobieństwo wynoszące ok. 60%, a stabilizacji 40%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama