Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Co to oznacza dla rynku walutowego FX?

|
selectedselectedselected
Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Co to oznacza dla rynku walutowego FX? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W obliczu rosnącej inflacji w wielu krajach Japonia pozostaje jedyną gospodarką na świecie z ujemnymi stopami procentowymi. Słabnący jen zmusił jednak tamtejsze władze do interwencji walutowej.

Wykres 1. Kurs USDJPY w okresie od 01.01.2022 do 22.09.2022

Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 1Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 1

Źródło: https://stooq.pl/, opracowanie własne

 

Kurs USDJPY znajduje się w silnym trendzie wzrostowym od początku 2022 roku

Reklama

Na przestrzeni tego czasu osłabił się w stosunku do dolara - o ponad 25%. Od początku września za jednego dolara trzeba już płacić powyżej 140 jenów, podczas gdy rok wcześniej było to 110 jenów. Trudno się dziwić takiej sytuacji, ponieważ w czasie kiedy Fed podwyższa główną stopę procentową o 75 punktów bazowych, w Japonii stopy są nadal ujemne. 21 września w Stanach stopa wzrosła do 2,5%, podczas gdy na ostatnim posiedzeniu Banku Japonii stopy pozostawiono na niezmienionym od 2016 roku poziomie i nadal są ujemne. Co prawda nie spodziewano się podwyżek, ale wypowiedzi prezesa Banku Japonii zaskoczyły swoim „gołębim” tonem. Zapowiedziano kontynuację luźnej polityki pieniężnej. Japonia, która jeszcze w zeszłym roku mierzyła się z deflacją, obecnie obserwuje wzrost poziomu cen do poziomu 3%. Bank Japonii uważa jednak, że jej charakter nie jest trwały.

 

Wykres 2. Poziom inflacji CPI w Japonii w ciągu roku na przestrzeni miesięcy od września 2021 do sierpnia 2022

Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 2Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 2

Źródło: https://pl.tradingeconomics.com/japan/inflation-cpi

 

Reklama

22 września doszło do pierwszej od 24 lat interwencji walutowej, mającej na celu umocnienie jena w stosunku do dolara. Wiceminister finansów poinformował, że rząd Japonii jest zaniepokojony znacznymi i jednostronnymi ruchami na rynku walutowym, w związku z czym podjęto zdecydowane działania. Na skutek interwencji, jaką przeprowadził Bank Japonii w imieniu Ministerstwa Finansów, jen umocnił się w stosunku do dolara i można było tego dnia obserwować ostre ruchy na tej parze walutowej.

 

Wykres 3. Kurs USDJPY w okresie od 19.09.2022 do 23.09.2022

Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 3Bank Japonii zaskakuje swoim kierunkiem polityki monetarnej. Jak zareagował kurs dolara do jena (USDJPY)? - 3

źródło: https://stooq.pl/

 

Reklama

Podczas gdy Bank Japonii pozostaje jedynym bankiem centralnym na świecie, który utrzymuje ujemne stopy procentowe, we wrześniu obserwujemy wręcz „wysyp” podwyżek. Na podniesienie stóp procentowych zdecydowały się główne banki centralne. Na podwyżkę w wysokości 75 p.b. zdecydował się Fed (do 2,5%), EBC (do 0,75%) i Bank Szwajcarii (do 0,5%). Podwyżką zaskoczył też szwedzki bank centralny, decydując się na rekordowy wzrost o 100 p.b. (do 1,75%).

 

Co to oznacza dla rynków walutowych?

W obliczu, kiedy Bank Centralny jednej z głównych światowych walut deklaruje tak luźną politykę monetarną kapitał odpływa do bardziej rentownych walut. Wybór jednak się zawęża. Funt brytyjski słabnie po deklaracjach nowego rządu co do rozluźnienia polityki fiskalnej przy jednoczesnej powściągliwości Banku Anglii w temacie podwyżek stóp, a waluta strefy Euro cały czas zmaga się z konsekwencjami obaw o kryzys energetyczny. Kapitał odpływa zatem do już bardzo mocnego dolara. Dla polskiej giełdy jest to negatywny sygnał. Bardzo niskie wyceny na GPW mogłyby przyciągnąć kapitał zagraniczny, ale tylko wtedy, kiedy polski złoty miałby perspektywę umocnienia. Niestety obecnie perspektywa jest odwrotna. Za dolara pod koniec września płacimy już powyżej 5zł.

 

Autor: Joanna Gierczak, Ekspert ds. komunikacji inwestycyjnej, UNIQA TFI

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama