Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii chce wprowadzić własną krypto walutę

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowsze badania przeprowadzone przez Bank Anglii wskazują na to, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może istotnie wpłynąć na zwiększenie produktu krajowego brutto.

 

Zastępca prezesa banku do spraw polityki pieniężnej Ben Broadbent wystąpił we wtorek przed komisją Lordów do spraw gospodarczych, mówiąc o możliwej walucie „Britcoin”- powszechnie dostępnymi, oprocentowanymi zobowiązaniami, rozpowszechnianą metodą DLT na wzór bitcoinów, która miałaby konkurować ze zwykłymi depozytami bankowymi.

W swoim ostatnim artykule jego współpracownicy z BOE, John Barrdear i Michael Kumhof stwierdzili, że taki plan ma duże szanse powodzenia i faktycznie przynieść korzyści gospodarcze, na stałe podnosząc wzrost PKB o 3%.

W dokumencie zaznaczone jest, że bez historycznych pomiarów nie da się przedstawić danych empirycznych, dlatego też ciężko obliczyć faktyczne korzyści jakie przyniesie ze sobą CBDC. Jednakże stosują model DSGE skalibrowany tak by odwzorowywał sytuację Stanów Zjednoczonych sprzed kryzysu doszyli do konkluzji, w której 3% wzrost PKB jest osiągalny, głównie dzięki redukcji realnych stóp procentowych, kłopotliwych podatków oraz kosztów transakcji pieniężnych.

Reklama

 

Wiele możliwości wykorzystania

Na początku tego roku Broadbent wyszedł z inicjatywą, aby udostępnić operacje w technologi DLT jednostkom, aby te mogły trzymać swoje rachunki z wirtualną walutą w banku centralnym. Podczas swojej mowy w Londyńskiej Szkole Ekonomii stwierdził, że mogłaby to być prosta „e-gotówka”, służąca do zapłaty za zakupy detaliczne lub do spłacania odsetek.

Rozwiązanie to ma jednakże pewne wady, które mogą wpłynąć niekorzystnie na sektor komercyjny. Co prawda wprowadzenie cyfrowej waluty zmniejszyłoby ryzyko ekspozycji banków na tak zwane runy, podczas których klienci w panice wypłacają swoje depozyty. Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie może spowodować zmniejszenie się ilości depozytów z faktycznymi pieniędzmi co utrudniłoby bankom udzielania kredytów i uzależniło je w większym stopniu od rynku hurtowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama