Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego (USD) i franka szwajcarskiego (CHF)! Polski złoty (PLN) w potrzasku?

|
selectedselectedselected
Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego (USD) i franka szwajcarskiego (CHF)! Polski złoty (PLN) w potrzasku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Według naszej prognozy przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,9% r/r po wzroście o 2,8% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast roczna dynamika średniej miesięcznej płacy wyniosła, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, 8,9% r/r wobec 9,8% r/r przed miesiącem. Oczekiwania te są zbliżone do konsensusu prognoz. Spodziewane obniżenie się rocznych dynamik wynika z mniej korzystnego efektu bazy statystycznej a realizacja naszych prognoz potwierdziłaby poprawiający się popyt na pracę.

§  US: O godz. 20:00 opublikowany będzie protokół z lipcowego posiedzenia Fed, na którym zintensyfikowano rozmowy na temat zmniejszenia sumy bilansowej (tapering) banku centralnego USA. Opis posiedzenia może rzucić więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej w tym kraju.

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 3Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 3

Wydarzenia i komentarze

§  EU: 

Według drugiego wyliczenia PKB w strefie euro wzrósł w 2Q br. o 13,6% r/r, co oznacza rewizję w dół o 0,1 pkt proc względem pierwszego szacunku. Dynamika kw/kw wyniosła natomiast 2,0%. Do wczoraj poznaliśmy dane o PKB w 2Q dla 19 z 27 krajów Unii Europejskiej. Spośród krajów regionu obok Polski PKB przewyższył poziom sprzed pandemii także m.in. w Rumunii, na Litwie i Łotwie oraz na Węgrzech. W stosunku do innych członków UE polska gospodarka wykazała się wysokim stopniem oporności na wpływ pandemii i obostrzeń pomimo jednej z najtrudniejszych sytuacji epidemicznych we Wspólnocie.

§  US: 

Sprzedaż detaliczna w USA spadła w lipcu o 1,1% m/m po wzroście o 0,7% m/m w czerwcu. Dane te okazały się sporą negatywną niespodzianką, gdyż konsensus wskazywał na spadek tylko o 0,2% m/m. W największym stopniu dotknął on sprzedaż aut, co wynika z niedostatecznej ich podaży, będącej efektem zatorów w łańcuchach produkcji. Spadki względem czerwca miały jednak szerszy zakres. Wiązać je można z wygaśnięciem transferów społecznych dla gospodarstw domowych, pogorszeniem ich nastrojów wywołanym szybko rosnącymi cenami oraz nasileniem pandemii, ale też możliwemu przesunięciu strumienia dochodów w kierunku usług. Warto zaznaczyć jednak, że sprzedaż detaliczna w USA znacząco przewyższa poziomy sprzed pandemii. Uwarunkowania konsumpcji w USA pozostają korzystne.

§  US: 

Reklama

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w lipcu o 0,9% m/m po wzroście o 0,2% m/m miesiąc wcześniej. W przeciwieństwie do sprzedaży detalicznej odczyt ten okazał się pozytywną niespodzianką (konsensus wynosił 0,3% m/m). Wzrosty mocno napędzał przemysł motoryzacyjny: zwyżka produkcji aut dla gospodarstw domowych sięgnął blisko 20% m/m. Niemniej w warunkach „wąskich gardeł" w łańcuchach dostaw aktywność wytwórcza w tej branży jest bardzo zmienna. Dane te potwierdzają mocny popyt na towary, co stoi nieco w kontrze do danych o sprzedaży detalicznej. Naszym zdaniem komplet wczorajszych odczytów nie zmienia perspektyw polityki pieniężnej w USA, która powinna w najbliższych miesiącach pozostawać łagodna, a Fed będzie powoli podnosił wagę potrzeby rozpoczęcia zmniejszania sumy bilansowej.

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 2Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 2

Rynki na dziś

Nastroje na rynkach pozostają negatywne. Nasilające się obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego zwiększają apetyty na bezpieczne aktywa, szczególnie franka szwajcarskiego. Złoty w tych uwarunkowaniach pozostaje stabilny, oscylując nieco powyżej poziomu 4,56. Publikowane dziś dane z polskiego rynku pracy nie powinny wpłynąć istotnie na nastroje rynkowe, a uwaga inwestorów będzie skupiała się na publikacji sprawozdania z lipcowego posiedzenia Fed. Wydarzeniem dnia na krajowym rynku długu będzie aukcja skupu NBP. Jej wyniki, a szczególnie wartość skupionych obligacji może wpłynąć na rynkowe oczekiwania co do perspektyw polityki pieniężnej w Polsce.

Rynek krajowy

Kurs EUR/PLN pozostaje wyjątkowo odporny biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalne i globalne. Złoty względem euro utrzymywał się wczoraj na poziomie nieco powyżej 4,56 i zgodnie z naszymi oczekiwaniami próba jego przełamania zakończyła się niepowodzeniem. W ciągu dnia zmienność kursu EUR/PLN nie przekroczyła 1 grosza, a pod koniec sesji zbliżony był do poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. Podwyższona awersja do ryzyka na rynkach globalnych znalazła natomiast odzwierciedlenie w umocnieniu franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego, w wyniku czego kurs EUR/PLN i USD/PLN wzrosły o nieco ponad 5 groszy. Mniejszy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa to efekt napięć geopolitycznych oraz słabszych danych z USA, które obok opublikowanych wcześniej danych z Chin nasilają obawy o perspektywy globalnej gospodarki. Stabilizacja notowań widoczna była także na rynku długu. Po wyraźnym spadku rentowności w trakcie poniedziałkowej sesji, wtorkowe notowania przyniosły znacznie mniejsze wahania. W ciągu dnia najsilniej wzrosły rentowności obligacji 2- letniej, natomiast na długim końcu krzywej zmiany rentowności nie przekroczyły 2 pkt baz.

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 1Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego - 1

Reklama

 

Rynki zagraniczne

Utrzymujący się mniejszy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa, wzmocniony wczorajszą publikacją słabszych od oczekiwań danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej wzmacnia dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego, waluty zwyczajowo zyskujące w okresie niepewności. W trakcie wczorajszej sesji dolar zyskał względem euro 0,7 centa a kurs EUR/USD spadł do 1,1710. Do 1,07, silnego technicznego wsparcia obniżył się także kurs EUR/CHF. Szwajcarska waluta jest obecnie najmocniejsza od listopada ubiegłego roku. Na bazowych rynkach długu utrzymuje się także podwyższone zainteresowanie obligacjami, choć po poniedziałkowych dynamicznych zmianach, wtorkowa sesja charakteryzowała się mniejszą zmiennością. Pod koniec wtorkowej sesji rentowność amerykańskiej 10-latki wynosiła 1,26%, natomiast jej niemieckiego odpowiednika -0,47%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama