Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NIE zarabiasz na tradingu? Oto 10 powodów!

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nial Fuller - 10 Reasons You’re Not Making Money Trading

Jeżeli jeszcze nie zarabiasz na tradingu, to dobra wiadomość jest taka, że można łatwo zdiagnozować, co robisz źle. Powody przez które traderzy nie są w stanie zarabiać, są dość przewidywalne i powszechne. Kiedy zorientujesz się, jakie są przyczyny Twojej niezdolności, wtedy będziesz mógł przejść do najważniejszego zadania - do poprawienia tego, co robisz źle, a wtedy przy odrobinie szczęścia będziesz w stanie uzyskiwać dochód ze swoich inwestycji.

 

Nie zniechęcaj się, jeżeli obecnie znajdujesz się w tradingowym impasie. Żaden trader błyskawicznie nie staje się bogaty, wbrew temu, jak jest to przedstawiane przez niektórych szkoleniowców i brokerów. To wymaga czasu, wysiłku i zdolności, by popełniać pomyłki, korygować je i iść dalej naprzód, aby nauczyć się zarabiać. Przy odrobinie szczęścia, kiedy będziesz się doskonalił i stawał coraz lepszym traderem, w końcu będziesz w stanie systematycznie zarabiać.

Poniżej podaję dziesięć najbardziej prawdopodobnych powodów, które sprawiają, że jeszcze nie czerpiesz profitów na Forex, a także parę wskazówek jak możesz je przezwyciężyć...

Reklama

 

1. Wpadłeś w over-trading

Umieściłem over-trading na szczycie listy, bo uważam, że to najpowszechniejszy błąd traderów i najczęstszy powód niepowodzeń.

Przekonałem się o tym, że większość nie zdaje sobie sprawy, że ten problem ich dotyczy i to utrudnia diagnozę. Over-trading może być wywołany wieloma różnymi czynnikami, lecz zwykle bierze się z tego, że trader nie wie, czego szuka na rynku, nie ma strategii albo brakuje mu dyscypliny, by za nią podążać, lub też z tego, że jest zbyt pewny siebie. Rozbijmy na części pierwsze każdy z tych problemów, byś mógł się przekonać, który z nich dotyczy Ciebie...

 

Nie wiesz jaką strategię wybrać? Sprawdź nasze kursy video!

 

- Jeżeli nie wiesz, czego tak naprawdę szukasz na rynku, oznacza to, że nie opanowałeś solidnej metody tradingu, i w gruncie rzeczy uprawiasz hazard bez określonego celu. Takie zachowanie sprzyja over-tradingowi, bo większość osób grających bez strategii zagrywa sygnały najbardziej rzucające się w oczy, które niekoniecznie odznaczają się wysokim prawdopodobieństwem sukcesu. W zasadzie my, ludzie, z racji wrodzonej pożądliwości wszędzie możemy dostrzec  "formację" lub uznać za znaczące na wykresie coś, co w istocie jest bez znaczenia.

Reklama

- Jeżeli nie masz w sobie wystarczająco dużo dyscypliny, by podążać za strategią i grać tylko wtedy, kiedy wystąpił odpowiedni zgodny z nią sygnał, to również możesz paść ofiarą over-tradingu. Widzisz więc, że nie wystarczy wyłącznie opanowanie strategii, musisz mieć jeszcze w sobie dyscyplinę, by "uczepić" się mocno własnej strategii.

- W końcu również traderzy, którzy mają strategię i działają zgodnie z nią z odpowiednią dyscypliną, są narażeni na przeszkodę w postaci nadmiernej pewności siebie. Zbyt duża pewność siebie wkrada się niepostrzeżenie, jak złodziej nocą, "kradnąc" twoje profity poprzez wpływanie na zachowanie na rynku. Musisz być naprawdę czujny, by upewnić się, że nie wskakujesz na rynek zbyt wcześnie (over-trading) tylko dlatego, że stałeś się nieczuły na ryzyko w rezultacie pozytywnych emocji wywołanych udanym zleceniem lub ich serią.

 

2. Niewłaściwie zarządzasz ryzykiem

To oczywiste, ale musimy to omówić, bo wielu traderów niewłaściwie zarządza ryzykiem. Nieodpowiednie zarządzanie ryzykiem podczas każdego zlecenia gwarantuje utratę pieniędzy.

Jeżeli potrzebujesz więcej "dowodów" innych niż moja opinia, to zajrzyj do jednego z moich artykułów: "11 wartościowych cytatów od profesjonalnych traderów", gdzie znajdziesz refleksje wielu profesjonalnych traderów na temat zarządzania ryzykiem.

Mówiąc prosto, jeśli nie znasz własnej tolerancji na ryzyko w każdym poszczególnym zleceniu, które jest kwotą, na stratę której możesz sobie pozwolić, to nigdy nie zaczniesz zarabiać. Co więcej, nawet jeżeli wiesz, jaka jest to kwota, ale nie trzymasz się tego przy każdym zleceniu, to również trading nie przyniesie Ci profitów.

Reklama

 

3. Nie ochraniasz kapitału na dobre transakcje

Jak często myślisz o zabezpieczeniu swojego kapitału? Czy wiesz z czym się to wiąże? Jeśli odpowiedź na te pytania nie brzmi "Często" oraz "Tak", to masz poważny problem.

Kiedy mówię o zabezpieczaniu kapitału, to w zasadzie chodzi mi o cierpliwość. Posiadanie cierpliwości, by "siedzieć" na pieniądzach, zanim pojawi się jasny sygnał Price Action – właśnie to mam na myśli, mówiąc o ochronie kapitału.

Zastanów się na chwilę nad metaforą snajpera. Jeżeli snajper wystrzelałby bezcelowo całą amunicję, to nie byłby w stanie wykorzystać sytuacji, kiedy cel znajduje się idealnie na celowniku. Prawdopodobnie znalazłby się w kiepskiej sytuacji. To dobra metafora odnosząca się do tradingu, bo jeśli ciągle jesteś na rynku i zmarnujesz swoją "amunicję"/kapitał, to nie będziesz mieć właściwego podejścia, by właściwie wykorzystać dobre setupy, ani nie będziesz miał tyle kapitału, by zebrać z tego odpowiedni zysk.

Jeśli nie chronisz kapitału, to nie będziesz w stanie zarabiać jako trader.

 

Czytaj również: Handluj jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego

Reklama

 

4. Handlujesz pod wpływem newsów

Jeśli czytasz mojego bloga, to pewnie znasz moją opinię w sprawie tradingu  w oparciu o wiadomości i czemu tak nie robię. Lecz pozwól w skrócie wyjaśnić z jakiego powodu uważam, że taki trading może prowadzić do strat.

Rozważ przykład, który to rozjaśni...

Zastanawiasz się nad wejściem z powodu pojawienia się perfekcyjnego pin bara na wykresie dziennym, który jest zgodny z trendem. Jedyną rzeczą, która sprawia, że się wahasz, jest to, że na jutro zaplanowane są ważne dane ekonomiczne. Siedzisz i zastanawiasz się, czy powinieneś wejść czy nie. Za wiele analizujesz, ponieważ czytasz wszystko, co znajdziesz na temat oczekiwanego wpływu tego wydarzenia na rynek. Po wielu rozważaniach (oraz utracie czasu i energii) rezygnujesz z wejścia, bo wszystko co przeczytałeś, mówi że cena przybierze kierunek przeciwny do tego, który wynika z price action oraz zrobionej przez ciebie analizy wykresu.

Następnego dnia, jeszcze przed ukazaniem się raportu, cena idzie dokładnie w Twoim kierunku. Raport się ukazuje i – BAM – cena wykonuje duży skok na 150 pipsów w kierunku, w którym chciałeś wejść, a przeciwnie do reakcji, o której czytałeś. Czujesz jakby ktoś dał Ci kopa, odczuwasz wściekłość z powodu własnej głupoty i frustrację, że nie wszedłeś, bo sugerowałeś się opiniami innych.

To tylko jeden dowód na to, że trading na podstawie newsów oraz analiza fundamentalna negatywnie wpływa na Twój postęp. Doświadczenie nauczyło mnie, by unikać takich wiadomości jak ognia.

 

5. Czytasz zbyt wiele stron internetowych i opinii

Reklama

Jak wspomniałem w ostatnim punkcie, czytanie zbyt wielu opinii z różnych źródeł może być niezwykle szkodliwe dla tradingu. Zaufaj mi, kiedy mówię, że najbardziej frustrującym uczuciem jest utrata pieniędzy, ponieważ zdecydowałeś się słuchać bardziej opinii innych ludzi niż własnej. Nigdy nie ignoruj własnej intuicji w tradingu, ponieważ bierze się ona z doświadczenia i edukacji.

 

6. Handlujesz na zbyt małym koncie

Zauważyłem, że wielu początkujących traderów zaczyna trading mając zbyt mały rachunek. Bardzo trudno zarabiać, jeśli masz za małe konto. Wszystkie kwoty poniżej 500$ są moim zdaniem bezsensowne, bo jeśli ryzykujesz na pojedynczym zleceniu zbyt mało, to nawet jeśli uda Ci się zarobić, nie będziesz w stanie wzmocnić w sobie pozytywnych nawyków.

Pewnie nie chcesz być człowiekiem, który zasila swoje konto 100$ za każdym razem, kiedy je spali. Bądź cierpliwy, oszczędzaj, do czasu, aż będziesz mieć przynajmniej 500 – 1000$ lub więcej, by móc je wpłacić na rachunek. W międzyczasie ucz się poprawnie handlować na koncie demo.

 

7. Niewłaściwie umieszczasz stop lossy

Naprawdę ważną przyczyną strat u wielu traderów jest brak zrozumienia, jak prawidłowo stawiać stop lossy. Umieszczają je, opierając się bardziej na chciwości niż na tym, co jest najlepsze w przypadku danej transakcji. Przeczytaj jeszcze raz poprzednie zdanie.

Jeżeli nie znasz różnicy między stop lossem opierającym się na chciwości, a tym opartym na logice i na tym, co jest najlepsze dla danego zlecenia, to czytaj dalej...

Reklama

Jeśli mówisz sobie: "Chcę wejść biorąc 5 lotów, ponieważ to pozwoli mi zarobić 5000$ na tym zleceniu, a więc muszę użyć stop loss na 50 pipsów", to umieszczasz stop loss opierając się na chciwości i prawdopodobnie stracisz 2500$, a nie zarobisz 5000$.

Umieszczaj stop lossy opierając się na logice, wtedy będziesz mógł dać zleceniu szansę na to, by "pracowało", myśląc na przykład coś w stylu: "Umieszczę stop loss poniżej najbliższego poziomu wsparcia mimo tego, że jest on trochę poniżej minimum pin bara, na podstawie którego wchodzę, bo to da najlepszą możliwość rozegrania się mojemu zleceniu bez przedwczesnego wyrzucenia z rynku". Może to oznaczać że będziesz musiał zredukować rozmiar pozycji z pięciu lotów do dwóch lub trzech, lecz musisz zadecydować, co jest lepsze: zarobienie, być może mniej niż chciałeś, ale zwycięstwo, czy też strata w przypadku pierwszego scenariusza?

Nie wolno zapominać, że właściwe umiejscowienie stop lossa - jak w scenariuszu drugim, omawianym powyżej - będzie wzmacniać nasze pozytywne nawyki tradingowe. To buduje długoterminowy i trwały sukces.

 

8. Nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany

Ten punkt jest dość oczywisty i już wcześniej dotknąłem tego tematu. Ale by podkreślić jego wagę, streszczę go raz jeszcze. Jak możesz oczekiwać, że będziesz zarabiać, jeżeli jesteś niezdyscyplinowanym traderem, który nie potrafi podążać za swoim planem lub strategią? Potrzebujesz dyscypliny i działania według własnej strategii oraz stosowania się do zasad prawidłowego zarządzania ryzykiem. Jeżeli nie będziesz robił obu tych rzeczy, to nigdy nie zaczniesz zarabiać.

 

9. Nie jesteś wystarczająco cierpliwy

Reklama

Lubię myśleć, że cierpliwość jest najlepszym sposobem, by zrozumieć, czym jest bycie zdyscyplinowanym traderem. Od dziecka wpajano nam, że musimy być cierpliwi i mówiono o wielkiej wartości, jaką ma cierpliwość. Dlaczego więc jako dorośli mamy takie problemy z zachowaniem cierpliwości?

Odpowiedź jest prosta - jak pewnie się domyślasz, chcemy zarobić, i to szybko. Lecz niestety, rynek ma to gdzieś. Rynek nie liczy się z tym, czego chcę ja, czy Ty. On robi swoje, niezależnie od naszych zleceń. Więc musimy mieć cierpliwość, by grać wyłącznie wtedy, gdy rynek daje dobre okazje, dojrzałe jak owoce do zebrania, a to wymaga wiele cierpliwości w oczekiwaniu, aż się pojawią.

 

10. Nie wiesz, co robisz

To co chcę napisać na końcu jest najbardziej oczywiste: jak możesz oczekiwać, że będziesz zarabiać, jeśli nie masz żadnego pojęcia, albo po prostu nie jesteś pewien, co robisz na rynku? Czy na pewno wiesz, jakie jest twoje podejście? Czy jesteś absolutnie pewny wybranej strategii? Czy jesteś absolutnie pewny własnej zdolności tradingu zgodnego ze strategią oraz jej efektywności? Jeśli nie jesteś pewien tych rzeczy, to nigdy nie będziesz zarabiać.

Tłumaczenie: Karina Socha



Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Karina Socha

Karina Socha

studentka filozofii UJ, tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się filozoficznymi zagadnieniami funkcjonowania rynków finansowych.


Reklama
Reklama