Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem – co to jest?

Skuteczna umiejętność zarządzania ryzykiem to cecha nie tylko każdego dobrego inwestora lub tradera, lecz każdego człowieka, który poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do zarządzania swoim portfelem. Chociaż definicji zarządzania ryzykiem znaleźć można z pewnością więcej, niż udałoby się znaleźć przeciętnemu człowiekowi czasu na przeczytanie ich, najogólniej opisać je możemy jako określony zespół działań służących do kierowania i nadzorowania własnym kapitałem bądź firmą w celu najbardziej optymalnego jej działania. Mimo że z natury jedna osoba może mieć de facto większe predyspozycje do skutecznego zarządzania ryzykiem, uczyć i kształcić się w tym celu powinien bodajże każdy. W tym celu warto zorganizować sobie skuteczny system zarządzania ryzykiem, który powinien być indywidualnie dopasowany do naszych możliwości; tych czasowych, jak i wynikających z rodzaju kapitału, jaki posiadamy i formy jego ulokowania. Inaczej będą wyglądać efektywne porady zarządzania ryzykiem dla osób zainteresowanych grą na giełdzie papierów wartościowych, inne zaś będą metody zarządzania ryzykiem dla osób poruszających się na bardziej ryzykownym rynku handlu walutowego.

Zarządzanie ryzykiem kredytowym

Zarządzanie ryzykiem bardzo istotne jest w przypadku podejmowanych przez nas decyzji kredytowych. Przyjęło się, że kredyty możemy podzielić na następujące: dobre, czyli takie, które służą inwestycji i osiągnięciu danego celu finansowego oraz złe, negatywne, do których na pierwszym miejscu zaliczyć w skład można wszelkiego rodzaju kredyty konsumpcyjne. W tym przypadku podstawowe etapy zarządzania ryzykiem obejmują spojrzenie na rynek z szerszej perspektywy i sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert kredytowych, przeanalizowanie rynku pod kątem potencjalnych zmian istotnych dla niektórych kredytów i rozważenie słuszności inwestycji. Ryzyko kredytowe fachowo dotyczy jednak głównie ryzyka kredytodawcy wobec sytuacji niewypłacalności kredytobiorcy. Celem zapobiegania tego zjawiska banki bacznie obserwują wahania zdolności kredytowej emitentów papierów wartościowych, gdyż to stanowi główny powód kredytowego ryzyka straty (ang. credit risk). Na bezpieczeństwo kredydawcy bez wątpienia wpływa również naturalnie dobra koniunktura i wzrost gospodarczy utrzymujący się przez dłuższy okres.

Zarządzanie ryzykiem finansowym

Zarządzanie ryzykiem walutowym wymaga jeszcze większej wiedzy i już pewnego rodzaju świadomości ryzyka finansowego, o czym pisaliśmy w pierwszym akapicie. Wynika to z lewarowego charakteru inwestycji walutowych (przy standardowym wolumenie z kapitałem 1000$ możemy zyskać aż 100 000 tysięcy, lecz mechanizm działa też w drugą stronę). Wypracowanie odpowiedniej strategii zatem wymaga nauki. Dostępnej literatury na rynku jest obecnie bardzo dużo, choć z pewnością zarezerwować można czas dla zarządzania ryzykiem jajuga, doświadczonego ekonomisty. Znajomość Zarządzania ryzykiem Krzysztofa Jajugi, jak i podobnych, wybranych pozycji z tej dziedziny z pewnością zaowocuje w większą świadomość i odpowiedzialność podejmowanych przez nas decyzji na płaszczyźnie różnych instrumentów finansowych.