Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak często należy przepalać samochód?

|
selectedselectedselected
Jak często należy przepalać samochód?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak często należy przepalać samochód?

Choć większość kierowców korzysta z samochodu niemal codziennie, czasem zdarzają się sytuacje, kiedy auto przez dłuższy czas zostaje na postoju. W przypadku pojazdów, które używane są sporadycznie, czasami stosuje się tzw. przepalanie silnika. Na czym polega ta metoda? Jak często można ją stosować? Sprawdź! Przy okazji dowiesz się, dlaczego odpowiednie ubezpieczenie OC samochodu jest tak ważne.

Na czym polega przepalanie samochodu?

Przepalanie silnika to metoda stosowana w przypadku aut, które przez długi czas były nieużywane. Polega ona na urządzeniu sobie krótkiej przejażdżki po pobliskiej autostradzie lub drodze ekspresowej. Kluczowe znaczenie ma tutaj utrzymywanie wysokich obrotów silnika – nawet na poziomie 2500–3000.

Co ważne, przepalanie samochodu należy zacząć od rozgrzania auta do odpowiedniej temperatury. Dopiero po chwili można wyjechać na drogę szybkiego ruchu. W trakcie jazdy olej zostanie rozprowadzony po całym silniku. Jednocześnie – dzięki jeździe na niskim biegu i wysokich obrotach – wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte przez układ wydechowy.

Warto podkreślić, że przepalanie auta ma największe znaczenie w przypadku silników diesla z filtrem cząstek stałych. Długotrwałe postoje są dla tych aut szczególnie niekorzystne, podobnie jak jazda wyłącznie na krótkich dystansach. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia filtra DPF. Właśnie dlatego właściciele aut z silnikiem diesla od czasu do czasu powinni pamiętać o przepaleniu pojazdu.

Jak często przepalać silnik?

Reklama

Jak często należy przepalać samochód? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu pojazdu oraz tego, czy stoi on w garażu. Znaczenie ma także pora roku.

Przyjmuje się, że silnik należy przepalić, jeśli auto pozostawało na postoju przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Co więcej, jeśli tylko jest taka możliwość, warto uruchomić samochód raz na kilka dni, choćby po to, aby udać się na zakupy. Wielodniowy postój jest bardzo niekorzystny. Może dojść do rozładowania akumulatora – w takim przypadku uruchomienie auta będzie niemożliwe.

W trakcie zimy przepalanie silnika powinno odbywać się częściej – nawet raz na tydzień. Należy pamiętać, że zimą olej robi się nieco gęstszy, dlatego na samym początku warto postawić na delikatną i ostrożną jazdę, aby mógł on dotrzeć do każdego zakamarka silnika.

Regularne przepalanie silnika to nie wszystko

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, z pewnością zależy Ci na tym, aby pozostawał on w dobrym stanie. Przepalanie silnika może być uzasadnione, jeśli wykonuje się je prawidłowo. Przejażdżka po drodze szybkiego ruchu powinna trwać co najmniej kilkanaście minut, jednak przedtem należy dać samochodowi czas na rozgrzewkę.

Istotne jest także kontrolowanie stanu innych elementów pojazdu, między innymi turbosprężarki. Znaczenie ma także stosowanie oleju wysokiej jakości – nowoczesne rozwiązania mogą zmniejszać ryzyko powstania uszkodzeń silnika, nawet w trakcie mroźnej zimy.

Ubezpieczenie samochodu OC to nie wszystko    

Reklama

Niezależnie od tego, jak często korzystasz z samochodu, pamiętaj, że ubezpieczenie OC   jest obowiązkowe. Jako posiadacz samochodu, jesteś zobowiązany do jego zawarcia.

Warto również rozważyć dodatkowe rodzaje ubezpieczenia – na przykład Assistance. Dzięki tego typu polisie zyskasz pomoc w sytuacji, kiedy Twoje auto odmówi posłuszeństwa. W zależności od zakresu ubezpieczenia wskazanego w umowie zapewni m.in. pomoc techniczną i zastępcze auto oraz pokryje związane z tym koszty. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne dla kierowców!

Dostępne są 3 warianty tego rodzaju ubezpieczenia:

  • Auto Assistance,
  • Auto Assistance Komfort,
  • Auto Assistance Plus.

Już teraz porozmawiaj bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci warianty ubezpieczenia i sfinalizuje ich zakup. Swoją składkę możesz sprawdzić także w kalkulatorze online, dostępnym na stronie LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Reklama

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama