Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiany na rynkach energii: ceny węgla w dół, notowania gazu oraz ceny za emisję CO2 w górę

|
selectedselectedselected
Zmiany na rynkach energii: ceny węgla w dół, notowania gazu oraz ceny za emisję CO2 w górę | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim tygodniu widoczne były wzrosty bieżących cen na rynkach energii ale i lekkie spadki w przypadku kontraktów terminowych. Ustalenie limitu na cenę ropy w związku z rosyjską agresją na Ukrainę przyniosło już pierwsze efekty.

Analizując dane pochodzące z 7 grudnia widać, że cena energii na TGE dnia następnego odnotowała lekki wzrost do średniego poziomu ok. 1080 zł/MWh. Notowania terminowe odnotowały wzrosty – cena za I kwartał 2023 r. to wzrost do poziomu 1321 zł/MWh, na II kwartał 2023 r.:1199 zł/MWh. Cena energii na rok 2024, jest niższa o ok. 172 zł/MWh od ceny na 2023 rok.

Ceny gazu w dostawach bieżących w Polsce i w Europie odnotowały lekki wzrost – cena w Polsce to 738 zł/MWh (w zeszłym tygodniu było 719 zł/MWh). Widoczny jest lekki spadek ceny w kontraktach terminowych na pierwszy i drugi kwartał - ok. 740 zł/MWh (tydzień temu wynosiła ona 755 zł/MWh), a na rok 2023 - 757 zł/MWh (tydzień temu było 770 zł/MWh).

Złoty nadal w trendzie wzrostowym - zyskał zarówno do dolara, jak i euro. W tym tygodniu odnotowano dalszy wzrost cen za emisję CO2 do poziomu ok. 88,93 euro/tona (wcześniej 85,39 euro/tona). Obserwowany był także mocny spadek ceny ropy (wynikający z nałożenia limitu ceny) do 76,15 USD/baryłkę.

Ceny węgla zanotowały lekki spadek – ARA wyniosła 263 USD/tonę. Większe zapotrzebowanie na energię, gaz i węgiel w okresie zimowym zawsze powoduje bieżące wzrosty cen oraz większą emisję CO2 w tym czasie – komentuje Bogdan Warchoł Dyrektor ds. zakupów w Luneos.

Reklama

 

 

 

O Luneos

Luneos to czołowy dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. Firma oferuje m.in. kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze oświetlenia LED, instalacji fotowoltaicznych oraz kogeneracyjnych. Luneos jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Luneos blisko współpracuje z SUSI Partners – szwajcarskim funduszem z siedzibą w Zurychu, finansującym projekty redukujące ślad węglowy, który zainwestował już ponad 1 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną. W ramach tej współpracy, dla przedsiębiorstw planujących zmniejszyć swój ślad węglowy Luneos przygotowuje rozwiązania w unikalnym modelu as-a-service. Ten model daje przedsiębiorstwom m.in. możliwość transformacji energetycznej bez nakładów inwestycyjnych.

Reklama

Kolejnym krokiem realizowanym przez Luneos jest budowa farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych o skali przemysłowej w ramach Luneos Green Energy – joint venture z SUSI Partners. Celem tych prac jest zbudowanie portfela własnych aktywów i rozpoczęcie działalności w charakterze dostawcy energii odnawialnej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama
Reklama