Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna]

|
selectedselectedselected
Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wybuch wojny na Ukrainie, a także sankcje nałożone na Rosję, największego dostawcę surowców energetycznych do Unii Europejskiej, diametralnie zmieniły perspektywy rynku tych surowców i energii elektrycznej. Wspólnota obłożyła embargiem import z Rosji węgla oraz ropy naftowej drogą morską, nie poparła jednak ograniczeń w imporcie gazu ziemnego, gdyż jego dostawy odgrywają dla części z gospodarek zbyt istotną rolę.

W 2021 r. gaz z Rosji stanowił 40% całkowitego zużycia w Unii, choć niektóre państwa takie jak Bułgaria, Czechy czy kraje bałtyckie były niemal w całości uzależnione od importu z tego kierunku. Jeszcze przed inwazją Rosja rozpoczęła stopniowe ograniczanie dostaw błękitnego paliwa do Europy, a w konsekwencji sankcji całkowicie wstrzymała jego sprzedaż do Polski, Holandii, Finlandii i Bułgarii.

Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 1Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 1

W maju zaprzestano tranzytu gazu przez gazociąg jamalski, We wrześniu natomiast bezterminowo zawieszono transport do Niemiec poprzez Nord Stream 1 oraz znacząco zmniejszono dostawy przez gazociąg na terytorium Ukrainy. Unieruchomienie Nord Stream 1 oraz zbliżający się okres grzewczy w Europie radykalnie wpłynął na obawy o dostępność gazu, które wywindowały w 3Q br. ceny tego surowca do tak wysokich poziomów (w szczycie ok. 350 EUR za 1 MWh), że niektóre zakłady chemiczne, np. w Polsce i na Litwie chwilowo zatrzymały produkcję.

Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 2Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 2

Reklama

Napiętą sytuację na rynku tego paliwa dobrze odzwierciedla różnica w cenie w Europie, która pod koniec września wynosiła ok. 200 EUR za 1 MWh gazu, podczas gdy w USA cena ta kształtowała się na poziomie ok. 32 EUR/MWh. W przypadku dostaw ropy naftowej obecna sytuacja dostaw z Rosji wygląda lepiej niż gazu, a UE planuje do końca tego roku zrezygnować z 90% importowanej ropy (z wyjątkami).

Manipulowanie przez Rosję podażą gazu oraz zbliżający się okres grzewczy zwiększają prawdopodobieństwo całkowitego wstrzymania dostaw. Część krajów już ograniczyło import z tego kraju na rzecz zakupów m.in. z Norwegii i Holandii, niemniej w ocenie MFW całkowite zastąpienie surowca z Rosji w krótkim okresie będzie bardzo trudne, m.in. z powodu niedostatecznej infrastruktury przesyłowej.

Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 3Wybuch wojny na Ukrainie diametralnie zmienił perspektywy dla rynku surowców energetycznych w Europie, zwłaszcza cen gazu ziemnego [Gospodarka globalna] - 3

W ostatnich miesiącach kraje UE stopniowo zwiększają zapasy gazu na wypadek wstrzymania dostaw z Rosji. Ponadto od 2017 r. członkowie UE są zobowiązani pomagać sobie wzajemnie w przypadku niedoboru gazu. Nie neguje to jednak niestety możliwości scenariusza obejmującego reglamentację surowca.

Wydaje się, że w przypadku materializowania się negatywnych czynników ryzyka w pierwszej kolejności zapewniane będą dostawy dla gospodarstw domowych, a ewentualne ograniczenia koncentrowałyby się w przemyśle, co znacząco wpływałoby negatywnie na aktywność gospodarczą w Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Skala tego oddziaływania ze względu na brak precedensu pozostaje bardzo niepewna.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama