Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce: Czy nadal warto kupować fizyczne srebro?

|
selectedselectedselected
Surowce: Czy nadal warto kupować fizyczne srebro? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chociaż srebro może nie cieszyć się takim samym zainteresowaniem jak złoto, ma wiele wspólnych cech ze swoim złotym odpowiednikiem i może pochwalić się niemal równie długą historią. W związku z tym istnieje wielowiekowy wynik handlu srebrem, nad którym należy się zastanowić, oceniając jego walory inwestycyjne w perspektywie długoterminowej.

Rzeczywiście, to właśnie ta trwała atrakcyjność, a także bycie fizycznym aktywem o skończonej ilości podaży, nadały srebru status aktywa, które utrzymuje swoją wartość w czasie i jest zabezpieczeniem przed inflacją.

 

Dlaczego inwestowanie w fizyczne srebro wciąż ma sens?

Jeśli chodzi o przypadek inwestycyjny dla srebra, można go podzielić na dwie główne kategorie:

➔ po pierwsze, jako bezpieczne aktywa, które inwestor powinien mieć w swoich portfelach, aby chronić je w czasie kryzysu;

Reklama

➔ po drugie, w przeciwieństwie do złota, srebro cieszy się dużym popytem przemysłowym, a metal jest wykorzystywany w wielu różnych zastosowaniach technologicznych, w szczególności jako kluczowy składnik ogniw fotowoltaicznych do energii słonecznej, a także szereg różnych elementów układu napędowego pojazdów elektrycznych takich jak Tesla.

 

Teraz zastanówmy się, jak faktycznie srebro wypadło w porównaniu z innymi klasami aktywów i dlaczego warto teraz inwestować w metal. Jeśli będziesz chciał uzupełnić swoją wiedzę na ten temat, w artykule dlaczego warto inwestować w fizyczne srebro znajdziesz sporo dodatkowych informacji.

 

Opłacalność srebra a giełda

Zarówno giełda, jak i srebro są podatne na okresy wysokiej zmienności, które mogą skutkować gwałtownymi zyskami i stratami w krótkim okresie czasu. W szczególności srebro jest bardziej podatne na zmienność niż złoto ze względu na niższy wolumen obrotu w porównaniu z jego odpowiednikiem w postaci metalu szlachetnego, który jest jednym z najczęściej sprzedawanych towarów na świecie.

 

Reklama

W związku z tym te stosunkowo mniejsze wolumeny mogą powodować, że srebro cierpi o wiele bardziej. Chociaż dzieli on ryzyko zmienności z akcjami, kluczowym czynnikiem oddzielającym te dwa aktyw jest to, że główne czynniki napędzające rynek akcji często mogą spotkać się z przeciwstawną reakcją na srebro, co sprawia, że ​​metal jest cennym aktywem dywersyfikacyjnym w każdym portfelu, choć aby inwestować mądrze warto uzupełnić swoją wiedzę na temat tego, czym jest patyna i jak się przed nią chronić.

 

Jednym z obszarów, w którym te dwa aktywa mogą poruszać się w tandemie, jest poprawiająca się perspektywa przemysłowa, w której srebro korzysta z prawdopodobieństwa zwiększonego popytu na metal, podczas gdy firmy tworzące giełdę również wzrosną. Podczas gdy zazwyczaj złoto i srebro poruszają się w ścisłej korelacji, ta przemysłowa atrakcyjność srebra może spowodować, że bliski związek między tymi dwoma metalami szlachetnymi załamuje się, a wiedza o tym pozwala mądrze w złoto, jak i srebro inwestować.

 

Przyszłość srebra, czyli dlaczego warto inwestować w ten metal?

Jakie są perspektywy na to, że srebro jako metal szlachetny będzie miał się dobrze w ciągu następnej dekady? Kluczowym elementem potencjalnych wyników srebra w ciągu najbliższych 10 lat jest jego popyt ze strony branży. 2022 był rekordowym rokiem pod względem popytu fizycznego, przy zwiększonych zakupach w sektorach elektronicznym, zwłaszcza fotowoltaicznym, co pomogło zwiększyć konsumpcję przekraczającą 1 miliard uncji. W 2023 r. czeka nas kolejny rekordowy rok ze wzrostem popytu ponownie napędzanym przez fotowoltaikę, który ma być ponad dwukrotnie większy.

Jeśli już zdecydujemy się na inwestycję w srebro, sprawdźmy jaki jest top najpopularniejszych srebrnych monet i dokonajmy zakupu u sprawdzonego dealera. Dla inwestorów z grubszym portfelem najlepiej sprawdzą się srebrne sztabki. Tym bardziej, że pozycję dla srebra poprawia fakt, że jest to metal stosowany w kluczowych gałęziach przemysłu.

Reklama

 

W jakich branżach istnieje największy popyt na srebro?

● technologia,

● energia słoneczna,

● samochody elektryczne.

 

Wysiłki zmierzające do oszczędności metalu, gdzie producenci starają się zminimalizować jego zużycie, osiągnęły najniższy poziom, a popyt na srebro ma teraz rosnąć zgodnie z ogromnym wzrostem oczekiwanym w tych głównych sektorach. Co dokładnie będzie dziać się ze srebrem w kolejnych latach? Tak naprawdę nikt nie wie. Ale perspektywy wzrostu popytu fizycznego w połączeniu z ograniczoną podażą wskazują, że warto tym metalem inwestycyjnym mocno się interesować - do czego również ze swojej strony zachęcamy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama