Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia. Kontynuacja zwyżek na cenach cukru

|
selectedselectedselected
Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia. Kontynuacja zwyżek na cenach cukru | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej, mimo że rozpoczął się od zwyżki, ostatecznie najprawdopodobniej będzie należał do strony podażowej. Notowania ropy naftowej od wtorku znajdują się pod presją podaży – w rezultacie, cena ropy WTI spadła już do rejonu 95-97 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent testują psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę, na razie utrzymując się tuż powyżej niej.

Powrót presji podażowej na rynku ropy naftowej to efekt braku wiary w rychłe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji do Unii Europejskiej. Na razie w UE trwają dyskusje nad embargo importowym na rosyjski węgiel, które ma zostać wprowadzone od połowy sierpnia (i tak około miesiąc później niż oczekiwano). Później europejscy ustawodawcy przejdą do kwestii rosyjskiej ropy naftowej, ale już wydaje się oczywiste, że decyzja na ten temat nie zapadnie szybko, zwłaszcza że wiele państw jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw ropy z Rosji.

Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 1Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pewną presję podażową na ceny ropy wywierają także informacje o zamiarze uwolnienia rezerw strategicznych nie tylko przez same USA, lecz także przez inne kraje, będące członkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Łącznie od 1 maja br. stopniowo uwalnianych będzie 180 mln baryłek ropy ze Stanów Zjednoczonych (w tym 60 mln baryłek w ramach działań MAE), zaś inne kraje MAE dodatkowo „dorzucą” swoje 60 mln baryłek (w tym do 15 mln baryłek zobowiązała się Japonia).

Reklama

Mimo że uwalnianie rezerw to działanie raczej symboliczne, bowiem powyższe ilości ropy naftowej nie są duże w porównaniu do całkowitej globalnej produkcji – to faktem jest, że samo podejmowanie tych działań świadczy o determinacji wielu krajów do walki z wysokimi cenami ropy naftowej. A to z kolei przekłada się na mniejsze obawy o podaż surowca.

Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 2Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Notowania cukru słabo rozpoczęły bieżący rok – zarówno styczeń, jak i luty, upływały na tym rynku pod znakiem spadków. Niemniej, sytuacja się istotnie zmieniła na przełomie lutego i marca, bowiem tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, notowania cukru wystrzeliły w górę i w późniejszych tygodniach utrzymały zwyżkę, Obecnie cena cukru w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się już do poziomu 20 centów za funt, co oznacza najwyższe poziomy od listopada poprzedniego roku.

Zwyżka notowań cukru w ostatnim czasie ma istotny związek ze wzrostem notowań paliw oraz zbóż. Cukier używany jest bowiem do produkcji etanolu, który z kolei jest wykorzystywany na rynku biopaliw. Wzrost cen tradycyjnych paliw, jak również zwyżka notowań kukurydzy (z której także produkuje się etanol) sprawiły, że pojawiły się uzasadnione oczekiwania dotyczące wzrostu popytu na cukier.

Dodatkowo, w tym roku widać już podwyższone zapotrzebowanie na cukier w Indiach. Tamtejsi producenci słodkich napojów i lodów w ostatnim czasie składali więcej zamówień na cukier, co wynika z ich oczekiwań większego popytu na te produkty w okresie letnim – chociażby ze względu na fakt, że zniesiono już wiele restrykcji pandemicznych.

Reklama

Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 3Ropa na drodze do zakończenia zniżką kolejnego tygodnia - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama