Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe

|
selectedselectedselected
Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2022 przyniósł wyraźne spadki w produkcji wieprzowiny w UE, będące konsekwencją utrzymującej się do 1h22 dekoniunktury na unijnym rynku (spadek popytu na rynku Chin i wysokie ceny pasz). KE oczekuje, że produkcja mięsa wieprzowego w UE w 2022 zmaleje o 5%, a w 2023 spadek wyniesie 0,7%. W połowie 2022 (za Eurostat) pogłowie trzody chlewnej zmalało u większości najważniejszych producentów wieprzowiny w UE, w tym najbardziej, bo o 12,9% r/r w Polsce. Po raz pierwszy w ostatnich 70 latach pogłowie ukształtowało się na poziomie mniejszym niż 10 mln szt. Drugim krajem pod względem tempa spadku pogłowia były Niemcy (-9,6% r/r), które, podobnie jak Polska, zmagają się z problemem ASF. Hiszpania (największy producent w UE) była jedynym ważnym producentem, który odnotował wzrost pogłowia trzody chlewnej (+0,5% r/r), niemniej tempo wzrostu było zdecydowanie niższe niż w kilku poprzednich latach.

W Polsce odnotowano kolejny, bardzo silny spadek pogłowia loch, o 17,5% r/r wobec -19,7% r/r na koniec 2021. Wskazuje on na możliwość utrzymania znaczących obniżek krajowej produkcji żywca wieprzowego w perspektywie kilkumiesięcznej. Spadek podaży tylko częściowo może być hamowany poprawą opłacalności produkcji żywca. Mimo, że relacja ceny skupu trzody do ceny mieszanki pełnoporcjowej w sierpniu osiągnęła poziom o 3,3% wyższy niż przed rokiem, to wciąż była znacząco niższa w por. do średniej wieloletniej. Wysokie ceny pasz są w dalszym ciągu dużym obciążeniem dla producentów trzody, a presję po stronie kosztowej silnie zwiększają rosnące koszty zużycia energii.

Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 1Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 1

 

MNIEJSZY EKSPORT WIEPRZOWINY RÓWNIEŻ W 2023

Z danych Eurostatu wynika, że unijny eksport mięsa wieprzowego w 2q22 zmalał o 27% r/r po spadku o 33% r/r w 1q22. Prawdopodobnie dane handlowe w 2h22 również wskażą na ubytek sprzedaży zagranicznej, ale mniejszy, z uwagi na zmniejszoną bazę statystyczną. Według prognoz KE w 2022 łączny spadek eksportu wieprzowiny wyniesie 17%, a w 2023 tempo spadku wyhamuje do 3%.

Reklama

Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 2Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 2

 

WZROSTY CEN ŻYWCA

Z danych MRiRW wynika, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej we wrześniu’22 osiągnęła poziom 7,81 zł/kg, co oznaczało wzrost o 77% r/r. Co więcej, na rynku niemieckim na początku września odnotowano skok notowań do rekordowego poziomu 2,10 EUR/kg. Mimo iż koniec miesiąca przyniósł korektę cen do 2,00 EUR/kg, to częściowo wpisującą się w sezonowe zmiany notowań na rynku żywca.

Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 3Produkcja wieprzowiny: spadki pogłowia trzody u głównych producentów, rosną ceny żywca. Analizy sektorowe - 3

 

PERSPEKTYWY 4q22 i 1H23

Z uwagi na utrzymujący się spadek podaży wieprzowiny, wspierany rosnącym poziomem kosztów produkcji, można oczekiwać, że pomimo sezonowych wahań, wysoki poziom cen trzody chlewnej utrzyma się co najmniej do połowy 2023. Czynnikiem hamującym wzrosty będą narastające bariery popytowe związane z ryzykiem recesji i spadkiem dochodów rozporządzalnych konsumentów (wysoka inflacja). Oczekujemy, że przeciętna cena trzody chlewnej w 1h23 będzie wyższa o 20-30% r/r wobec wzrostu o 63-67% r/r w 2h22 i +41-43% w całym 2022.

Reklama

 

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama